Sign in to follow this  
Followers 0
Roberto

Tanara din Oradea victima a unui accident rutier este condamnata la moarte de st

32 posts in this topic

Mvai ca imi vine sa dilesc deja, abia astept sa termin faculta si m-am dus din gunoiul asta de tara......

http://www.urbaniulian.ro/2008/08/08/tanara-din-oradea-victima-a-unui-accident-rutier-este-condamnata-la-moarte-de-statul-roman/

Nu am cuvinte, la fel ca si cazul de la mare in care unul cu un X5 a strivit 2 oameni cand a intrat cu el pe plaja, si politia nu i-a facut nimic ca cica nu era pe drum public.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce facultate esti? Ca, daca esti la stat, inseamna ca gunoiul asta de tara si gunoierii din ea iti platesc studiile.

In alta ordine de idei, cel cu X5-ul are dosar penal si va face puscarie pt. vatamare corporala. Cu greu asa ceva poate fi caracterizat cu "politia nu i-a facut nimic"

Cat despre urban iulian asta isi cam cauta reclama, si rastalmaceseste tot, ceea ce este oarecum grav, mai ales ca se vrea expert pe probleme juridice.

Intradevar, in povestea din articol, exista o componenta emotionala normala si fireasca, insa nu vad care este condamnarea la moarte, enuntata cu asa de mare emfaza in titlu. Daca vrea sa faca ceva bun mister Iulian, sa doneze cateva mii de euro. Sau mai putin, cum o fac si mii si zeci de mii de romani (si care prefera sa ramana anonimi) in mai toate cazurile. Dar nu, este mai bine sa faci rastalmaciri si spume la gura, si dupa aceea sa raspandesti linkurile, poate prinzi niste rating si chiar niste click-uri pe banere si te-ai scos.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La stat ? I wish, au intrat pe spaga cu medii mai mici ca mine, la inscriere "PE FATA" mi s-a spus ca "pot intra" dar cu un "avans".

Titlul e exact cum l-am luat de la el de pe site, de ce sa doneze cand trebuia sa acopere minim 30000 de euro cardul acela, si eu am si clar asa scrie.

Nu vrei sa stii cum e la faculta la mine, povesti adevarate de la amici mai in varsta ca mine si cum merg treburile, la fel si la alte facultati, credema, probabil ca esti mult mai in varsta ca mine si cand ai facut tu faculta era altceva dar daca ai vedea ce se intampla in scoli si facultati ai ramane mut, si nu nu, ceea ce e la tv e doar o farama.

Caz concret, un amic de-al meu tocmai a plecat in strainatate sa lucreze acolo, se intoarce doar la craciun vreo 2 zile, si da e la faculta, la zi, examenu costa 50 de lei.

Daca vrei va mai povestesc de la liceu, pt ca acum imi permit si nu mai sunt amenintat cu "zburatu" desi am notele scazute la purtare pentru ca "nu mi-am tinut gura" si am fost prins facand poze cu telefonul la INFECTIILE de toalete.

Ma credeti daca va spun ca in 4 ani de liceu nu am folosit toaletele de acolo ?A si inspectoratul judetean este exact peste drum la aprox 10 m

L.E : Nu am stiut ca cel cu X5-ul a primit dosar penal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide ma cu vaicarelile astea de 2 bani! Si noi am facut licee si fac si nu ne-am mai victimizat atata. Mergeti in State daca nu va convine, acolo oricum e mai ieftina iarba. Ce mai suferiti voi cu Jack Daniels, Red bull si clubbin!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu beau si nici nu fumez, decat beau bere si f rar, pt ce dracu m-am dus la sc atunci ? pt ce mai platesc taxe ? De ce intra la un loc de munca unul cu examenele luate pe spaga si eu toata ziua trimit pe CV-uri doara gasesc si eu unul ? Ce rost mai are faculta pana la urma, de ce nu se vand diplomele contra cost ?

Dar nu are rost, tot noi suntem de vina pana la urma ca suntem generatia noua si needucata nu ?Whatever

Si da, de plecat o sa plec cu prima ocazie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te cunosc, nu ma cunosti. Dar la felul cum ai pus problema, nu m-am putut abtine. Sunt patriot, chiar daca uneori constientizez faptul ca nu suntem chiar usi de biserici prin Europa si nu numai. Eu unu, n-am fost ajutat de nimeni si mi-a fost si inca-mi este greu. De incercat solutii gen capsune/constructii/taiat frunza la caini prin spania, nici vorba. Chiar azi vb cu un prieten ca, de cand cu UE, rata infractionalitatii in Romania a scazut. Au plecat "smenarii" la "produs". Asa ca, parerea mea, sa ne gandim de 2 ori inainte de a denigra tara in care ne-am nascut si ne plimbam cu Volvo. Altii n-au bani nici de biciclete.

O seara placuta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide ma cu vaicarelile astea de 2 bani! Si noi am facut licee si fac si nu ne-am mai victimizat atata.

....tu ....precis esti roman  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ozzy_69

Ia-ti Dacie daca esti patriot. Asa dai de mancare la romani, nu la suedezi. Oricum, am ajuns la concluzia ca degeaba iti permiti Volvo daca stai in Romania. N-avem drumuri, benzina, aer etc etc pt asa masini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

betty, dar suparata esti asa, de dimineata  :D

Eu sint de acord doar cu concluzia ta din finalul ideii. Cea cu patriotismul nu m-a miscat, nu-ti iei dacie daca esti patriot pentru ca sint foarte proaste (si poti muri lejer in ea cu tot neamul) si cumparind dacii, ii faci pe patroni sa creada "uite dom`le ce mult sint apreciate, se vind o gramada, de ce sa le facem mai bune ?!...Iti iei dacie daca esti prost.Punct.

Iar roberto are dreptate, intr-o oarecare masura cu indignarea lui referitor la romanica...

  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt un pic suparata de dimineata, asa e :P. Cunosc "calitatile" Daciilor, dar daca omul tot e patriot, sa fie pana la capat. Si ma deranjeaza mult conceptiile conform carora daca ai facut facultate la stat trebuie sa ramai in tara si sa platesti frumos impozite ca ai facut scoala gratis. Pur si simplu Roberto a dat un exemplu de intamplare aiurea din tara asta, care intamplare intr-adevar starneste indignare, iar altii au sarit la gatul lui. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mvai ca imi vine sa dilesc deja, abia astept sa termin faculta si m-am dus din gunoiul asta de tara......

Roberto, te rog ia-ma cu tine!!! :sad5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu confundati tara cu oamenii care,temporar,o locuiesc....iar daca iti iei Dacia ii imbogatesti pe Renault...:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu de accident cunosc si pe sotul fetei si pe ea ,,, e intr-o strare foarte grava e plecata la o clinica din ungaria si speram sa se faca bine . CE CAUTA ALA CU BULDO pe sosea? asta e romania

Share this post


Link to post
Share on other sites

Accidente sunt peste tot, in toata lumea. Iar faptul ca Romania e asa cum e, cu gropi, hoti si mafioti, iar e meritul nostru. Motivul pt care am declarat ca sunt patriot, exact asta e: ne meritam soarta si tre sa purtam crucea. Ref la faza cu "ia-ti dacie", sa stii ca am avut. Asa cum imi spui de masinile romanesti, ai putea sa-mi sugerezi sa nu mai beau Fanta si sa caut Brifcor. Fiecare cu parerea lui despre viata, aici ne expunem parerile. Decat sluga in alta tara, mai bine aici. PUNCT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un patriot adevarat nu e ala care ridica tara in slavi si o lauda, ci acela care stie sa o critice, sa-i recunoasca defectele si sa incerce sa schimbe ceva in bine. Sunt de acord cu tine ozzy_69.

Iar faza cu:

La ce facultate esti? Ca, daca esti la stat, inseamna ca gunoiul asta de tara si gunoierii din ea iti platesc studiile.

Nu stiu daca suntem singura sau nu, dar suntem printre putinele tari in care ai posibilitatea sa faci scoala din banii statului.

Cei care intra si ies cu spaga din scoli, fii convins ca o fac doar sa dea bine ca iei tot pe banii parintilor o sa realizeze ceva. Si inca la noi in tara daca vrei poti sa inveti si dupa ce termini poti sa o duci bine , daca ai invatat si daca te duce capul.

In scoli s-au luat examene pe bani si alte bunuri alimentare pe cand tu si eu inca nu stiam ce e aia scoala. Singura diferenta e ca acum se ia mai mult, e adevarat, dar se ia mult prea pe fata,cu nesimtire si fara frica. Observi ce se intampla prin scoli? si generatia noua " mult mai isteata", filmeaza si pune totul pe net?!?!?

Faza cu dacia....NO COMENT.

Nu Romania e de vina ci oamenii.

" Romania e o tara frumoas, pacat ca e locuita!! "

Numa bine romani!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Decat sluga in alta tara, mai bine aici. PUNCT!

Eu nush unde esti mai sluga, in alta tara sau aici ? Eu nu vb de mers la cules de capsuni si carat fier vechi, ci de un loc de munca intr-un domeniu care iti place si vrei sa realizezi ceva.

Ia exemplu un loc de munca identic ca in tara aici, unde crezi ca ti-ar placea mai mult ? Aici sau acolo ?

Hai sa luam de ex munca de politist la rutiera, unde e mai bine ? In Romania unde un politist corect este sufocat de colegii lui corupti, unde reputatia de politist la rutiera nu mai exista, unde din cauza a ceea ce a ajuns Politia in Romania lumea ii catalogheaza pe toti la fel, unde un politist corect care pune pasiune in ceea ce face sa zicem unul criminalist afla\rezolva un caz important si "ii vine ordin de SUS" sa 'taca' ca trebuie musamalizat cazul ETC.

Sau unul in alta tara, unde populatia se bazeaza pe ei, sunt respectati si respecta, sunt motivati, sunt platiti bine pentru riscul pe care si-l asuma, si inca si-l asuma pentru ca acolo ei se baga in conflicte si le aplaneaza, nu stau si tremura de frica ( vezi exemplu cu tiganii infractori din Romania ), unde munca lor este rasplatita, ETC.

Cand ati auzit ultima data sa fie premiat un politist pentru ca a facut ceva deosebit ??

In schimb peste tot la TV se vorbeste de permise false, trafic de influenta, coruptie, mita, judecatori arestati, procese nerezolvate de X ani ca individul X nu s-a prezentat, bla bla bla.

Parerea mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact de-aia nu ne dezvoltam. Ca ne ferim de responsabilitati, plecam peste hotare si ne dam turisti cand venim acasa. Nu intelegi ca toate tarile dezvoltate au trecut prin ce trecem noi. N-au umblat si nu umbla cainii cu covrigi in coada pe nicaieri. Cel mai mare dezavantaj e ca am fost si sub un regim comunist si trecerea este foarte dificila si greoaie. Cunosc persoana care este casatorita cu englez, stau in Londra si este contabila f apreciata in firma respectiva. Doar ca pe strada, colegii de munca nu-i raspund la salut. Sa fie din cauza ca e romanca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunosc persoana care este casatorita cu englez, stau in Londra si este contabila f apreciata in firma respectiva. Doar ca pe strada, colegii de munca nu-i raspund la salut. Sa fie din cauza ca e romanca...

Nu cred. Nu e ca la noi, lumea nu e sociabila, de aia strainii merg la psiholog, ca sa vorbeasca cu cineva, nu neaparat ca au probleme. In Romania inca nu se merge in asa mare masura la psiholog pt. ca inca exista prieteni cu care poti vorbi.

Da, dincolo ai castiga mai bine, ai realiza ceva, dar esti mort dpdv social.

De ex: am un prieten inginer proiectant, care a plecat la job , in Norvegia mi se pare (am un  lapsus); si desi si acolo sunt cate 2 m intre birouri, aveti idee cum comunica unii cu altii?! PRIN MAILURI !! A incercat el sa vb direct cu ei, cum se face la noi, dar dupa ce a vazut cum se uita aia la el....mai bine nu.Deci daca te-ai intalni cu unul din aia pe strada, tu l-ai saluta ca asa se face (la noi), dar el nici nu te baga in seama. Poate nu peste tot e asa, dar in toate tarile civilizate lumea nu prea mai socializeaza.

Si eu am vrut sa plec, dar mi-am dat seama ca daca am cap/minte, pot sa realizez si aici lucruri care sa ma multumesca si fara sa dau spaga, mita smd. Dar diferenta e, ca eu nu vreau tot odata, adica vreau, dar mi-am dat seama ca un lucru bun necesita timp.

Numa bine si inainte de a lua o decizie de a pleca dincolo, observa foarte bine " robotizarea " populatiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"traim in ROMANIA si asta ne ocupa tot timpul" - parca a mai spus cineva asta  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"traim in ROMANIA si asta ne ocupa tot timpul" - parca a mai spus cineva asta  ;)

Mircea Badea, ma trezesc in fiecare dimineata sa ma uit la "In Gura Presei" emisiunea lui, mai rar om ca el, are tupeu si e stapan pe el cum ar trebui sa fie toata lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi-a placut de el pana a scos niste tampenii de gandire veche, tampita. Are cateva idei ok, dar totusi sa nu uitam ca e la televizor, deci are un sef politician, deci ce zice inseamna ca are voie sa le zica si nu-i vorba de tupeu, parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dar mi-am dat seama ca daca am cap/minte, pot sa realizez si aici lucruri care sa ma multumesca si fara sa dau spaga, mita smd.

Esti tu atat de sigur ca poti fara spaga mita samd.?

Iti dau 1 test .....nu stiu daca ai sau nu copii ...dar sa incerci sa-i inscri la gradinita/scoala;

Sau incearca sa te inscrii la programul acela (nu stiu cum ai spune) , sa primesti o casa de la stat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu am copii. Multumesc lui D-zeu ca nu trebuie sa ma rog de stat sa-mi dea locuinta (la chiestii din astea ai dreptate, sper ca momentan).

Eu inca sper sa fac destui bani astfel incat sa am posibilitatea sa-mi inscriu viitorul copil la o gradinita/scoala chiar particulara; momentan nu dau spaga din principiu, nu pot sa prevad ce o sa fie mai incolo. Dar trebuie sa se inceapa de undeva...altfel nu se termina..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunosc persoana care este casatorita cu englez, stau in Londra si este contabila f apreciata in firma respectiva. Doar ca pe strada, colegii de munca nu-i raspund la salut.

am fost in anglia,am stat vreo 2 luni .

chestia cu salutul poate este adevarata dar la londra si in orase.Daca esti la tara in anglia ,TOATA LUMEA care trece pe linga tine te saluta

eu am ramas perplex cind primul care a trecut pe linga mine=eram pe jos= m-a salutat,am zis in sinea mea ca m-a confundat,cind m-a salutat al 2-lea ,am zis hopa ce se intimpla? pe al 3-lea  l-am salutat eu si a raspuns,si atunci l-am itrebat despre fenomen. mi-a spus ca asa e la tara in anglia .ca la noi de fapt

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Roberto, ai dreptate.

Sunt prea obosit sa spun doar vorbe. Faptele pot vorbi de la sine. Daca te ajuta cu ceva, iti spun ca astept si eu momentul potrivit sa plec la o viata mai buna. Pentru alternativa mi am inscris fiica la gradinita la o sectie germana unde se joaca invatand de 2 ani iar dupa anul scolar ce urmeaza am anuntat-o deja la Scoala Germana. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0