Sign in to follow this  
Followers 0
VOLVO16

XC 70 ( MY DREAM )

24 posts in this topic

M-am hotarit, imi iau xc 70. Nu va repeziti cu ofertele. Intentionez sa achizitionez modelul mai sus-amintit dar abia peste un an asa ca am deschis acest subiect in care vreau sa adun informatii despre model pe aceasta perioada ( 1 an ), cu bune si rele . E cam mare saltul de la 460 dar "nebunia" trebuie sa fie totala  :D . Virusul VOLVO nu se vindeca usor ( dupa vorba "cui pe cui se scoate") ,asa ca trebuie sa-i administram bolnavului (eu) medicamentul (XC 70) potrivit  :D. Avind in vedere ca resursele financiare nu sunt la cel mai inalt nivel si nici "ajutoarele" ;) ( a se citi "bancile" ) nu vor sa contribuie la bunastarea mea si a familiei pt. inceput as dori sa achizitionez un automobil SH lasind la o parte visul cu un XC 70 nou pt. pensionare  ::) . Potrivit unui alt subiect deschis am inteles ca acest model (XC 70) are un motor VOLVO original ( nu ca pe 460 de renault). M-am saturat ca prin service-uri sa se spuna - VOLVO, are motor de renault- chiar daca nu e asa . Toate parerile,sugestiile sau probleme incepind cu plasticul unei usi , bord , motor , navigatie sunt de folos. So , dragi posesori de XC70 si colegi forumisti "HIT ME"  :whip:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-as repezi cu oferte ci cu sfaturi!Mai bine stai cu 460,e mai fiabil!Pica prea multe ,prea multa electronica si prea putini mecanici sa te ajute!Noua e altceva!Sau vreun Subaru Forester la aceeasi vechime este de 10 ori mai bun!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ti-am spus care e treaba cu xc70-ul  ;D

...datorita sasiului la un moment dat o sa auzi tot felul de zgomote. De faza cu apa care vine din jos ti-am spus...  :P

Si cum spunea colegul de mai inainte, daca nu ai gasit un service ca lumea pentru 460, ce o sa te faci cu xc70?

Daca iti ei un xc70 sh, considera si un buget de vreo 3-4000 euro ptr "urgente"  ;D

In rest... e o masina care imi place si mie... F mult!  ;D

Mult succes!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu imi doresc tare mult un XC70 (sau un S60 R). Avand in vedere faptul ca vrem un al treilea membru al familiei un XC 70 ar fi alegerea perfecta.

Eu iti recomand sa achizitionezi unul produs cel mai devreme dupa august 2004 (sa fie model 2005) pentru ca are rezolvate multe belele. In nici un caz 2000-2003 ca au mari probleme cu cutia de viteze (daca doresti automata e produsa de Mitsubishi si pica destul de repede- era pe aici pe undeva un post al lui V70XC, in care spunea de treaba asta). Ar mai fi si clasicele probleme de electronica specifice (borduri care pica, dar se repara samd), probleme care se pare ca s-au rezolvat din 2004. Astea au fost recomandarile celor de Volvo TM atunci cand le-am spus ca as dori sa cumpar SH un XC70 Cross Country.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu imi doresc tare mult un XC70 (sau un S60 R). Avand in vedere faptul ca vrem un al treilea membru al familiei un XC 70 ar fi alegerea perfecta.

Eu iti recomand sa achizitionezi unul produs cel mai devreme dupa august 2004 (sa fie model 2005) pentru ca are rezolvate multe belele. In nici un caz 2000-2003 ca au mari probleme cu cutia de viteze (daca doresti automata e produsa de Mitsubishi si pica destul de repede- era pe aici pe undeva un post al lui V70XC, in care spunea de treaba asta). Ar mai fi si clasicele probleme de electronica specifice (borduri care pica, dar se repara samd), probleme care se pare ca s-au rezolvat din 2004. Astea au fost recomandarile celor de Volvo TM atunci cand le-am spus ca as dori sa cumpar SH un XC70 Cross Country.

Multumesc pentru sfaturi :-*. Nu ma dau in vint dupa cutiile automate. Prefer s-o bag cu mina mea  ;) , referitor la an ma oprisem deocamdata la 2002 - adica incepeam cautarea pe site-urile specializate de la acest an in sus. BTW referitor la motoare, o fi de ajuns D5 pt. cit de mare e masina  :D -nu ca as fi fan diesel- as prefera benzina . Dupa cum am mai spus am un an la dispozitie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei o jucarie de baiat mare iti recomand V70 R, este prea fitza masina. Un S60R este neinteresant, exista multe masini sedan puternice dar dricuri puternice sunt foarte putine iar ala cu BeMeWeul o sa fie revoltat cind trece dricu pe langa el :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca posesor de v70xc nu pot spune decat ca sunt indragositi de aceasta masina. am venit de pe un s40 2.0 140 CP, iar trecerea la turbo a fost senzationala. am mai condus masini cu acelasi tip de motorizare, dar diferenta este colosala. poate unii ar spune ca totusi este o masina grea si puturoasa, si tind uneori sa le dau dreptate, dar confortul si sentimentul de siguranta invinge orice.

este o masina mare de oras pe care nu o prea recomand in traficul din bucuresti. foarte repede o sa ai senzatia  ca, cari dupa tine cam 3 sferturi de masina degeaba. dar tu uiti in jur, vezi 10 SUV-uri si-ti trece :)

motorul pe benzina (pe care il am eu) este cam gurmand in trafic (din nou din bucuresti) invartindu-se pe la 16-17%. multisor pentru cele una-doua persoane pe care le cara zilnic. dar, cum spuneam, car 3 sferturi de masina degeaba...

afara, este un vis. imi place sa ma repet, confort, siguranta, putere, consum decent pentru 2,5 l 200 cp. in urma cu o luna, pentru 4500 km (autostrada 130-150 km/h, oras aprox. 500 km, tara cosmarul celor 1000 km dus-intors) consumul a fost de 9,3% cu aer in proportie de 60% din timp. eu zic ca este bine, nu?

probleme tehnice, ca la orice masina. din punctul meu de vedere, nici un volvo pe care l-am avut nu m-a lasat in drum si nici nu am avut de ce sa ma plang. cost piese - decent. service - dupa posibilitati si noroc. eu nu am intalnit probleme deosebite si nici nu sunt un tip foarte tipicar in intretinere, in special din lipsa de timp. nu am de ce a ma plange din punctul asta de vedere.

4x4 este bestial !!!!! iarna trecuta, cu cauciucuri de vara (n-am apucat sa le schimb), nu am ramas infipt nicaieri. ba chiar am fost primul care a facut partie prin fata blocului in zapada de 50 cm si am mai scos si un X5 ramas intepenit. nnu am cuvinte de lauda la adresa tractiunii. din punctul meu de vedere, din ceea ce am testat personal, peste este tractiunea de la subaru si foarte aproape, dar cu minusuri, audi. restul nu merita luate in calcul... (raportandu-ma la masini din clasa sa, nu la SUV-uri)

in concluzie, eu recomand achizitia unei astfel de masini. si cu plusuri, si cu minusuri, MERITA!

daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,are un 4x4 bestial!Si eu am spus asta,dar cam sensibil!Eu m-am jucat cam mult cu ea prin noroaie si .........restul e pe forum.Am inteles abia acum ca nu este un 4x4 de folosit oriunde,oricum ci este doar pt momente in care fata nu are aderenta necesara.Eu ma bagam in primul noroi si imi placea cum iesea de repede.Este peste subaru in ceea ce priveste stabilitatea pe traiectorie pe drumuri alunecoase.Cu cat este mai greu terenul,se inverseaza.

Un alt defect este marimea!Exagerat de mare.PArca mergeam cu autobuzul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma fratilor, eu vreau sa achizitionez un xc70 nou nout ! adik , ma intereseaza daca cineva de pe acest forum poate sa-mi spuna ceva neajunsuri"  la acest model. mie mi se pare ca e in regula, dar daca este cineva care are, sau care a avut xc70 , sa-mi spuna "probleme" etc ... cu modelul respectiv. VA MULTUMESC!!  PREFER VARIANTA BENZINA .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca vrei un XC70 nou nout inseamna ca vrei noul model de XC70. Maurice are acest model de masina si este foarte multumit, mai putin multumit este de serviceul volvo :D  Fiind o masina aparuta in 2008 este prea devreme de spus ce probleme are .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciao,eu am un xc70 2003/11 D5 automata o gasesti la sectiunea vinzari a acestui forum(cred ca ai vazuto deja) lasind laoparte faptul ca trebuie sa o vind sincer iti spun ca un xc70 are cam toate calitatiile,4x4 de vis,siguranta este la superlativ(asta a fost prima calitate pt care am cumparato),prestatiile motorului sunt foarte bune tinand cont ca e totusi o masina de familie si nu o sportiva dar cind ai ceri iti da,interior de luxury car

eu o am de 1an jumate probleme nu am avut cu ea sper sa nici nu am (un singur senzor,cheltuiala infima la reprezentanta)

se tot spune ca au defecte ba la bord ba la electronica dar aratatimi mie o masina care nu are,eu personal am vazut masini noi de 70-80000euro care tot aveau cite o mica defectiune pe ici pe colo in special la electronica asa ca ai sa vedem lucrurile in ansamblu,cit despre cutia de viteze si pe mine ma bagat in paranoia un tip care a venit sa o vada si a tot frecat cutia sa vada el daca e ok ca masinile astea au mari probleme cu cutia,atunci ce mai cauti sa iti cumperi masini cu probleme,sincer iti spun un xc70 e ok din toate punctele de vedere bineinteles cu plusuri si minusuri,motorul cam zgomotos(antifonarea habitaclului),dimensiunile dar te obisnuiesti si nu in ultimul rind o devalorizare astronomica si vendibilitate aproape egala cu zero asta in caz in care nu vrei sa o ti mai multi ani,cit despre consum sti cum e mai e si dupa talpa omului dar eu nu o alerg tinind cont ca am un copil destul de mic vreau sa spun ca depasesc cu foarte putin consumul unui vw bora 1,9tdi cea ce aveam inainte.

bafta in continuare sa reusesti sa iti cumperi una.

PS chiar merita tinand cont preturile de SH actuale sunt mai ieftine in ro decit alte parti acolo pun mai multa valoare pe volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sheepy tu nu ai cumva primul model de XC70? Ala stiu ca a fost plin de bube pe partea electrica .

Alin cred ca ti-a raspuns Maurice pe celalalt topic despre XC 70 .

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D  Shpeedy am vrut sa scriu :D  da a iesit altceva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci daca-i vb de mine, da, am prima varianta a XC-ului. probleme la partea electrica nu prea am avut in afar unei lipituri reci la ABS (rezolvata cf. procedurii Matrixxx :D - sar'na) si unui bec in bord ars de vreun an pe care nu am reusit sa-l schimb.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NOROCOSULE :D

Stiu 2 persoane cu probleme grave la primul model de XC, probleme cu grupul spate la unul si la celalalt cu axul cardanic+grup spate, de aia spun ca esti norocos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

al meu musteste putin pe la simeringul de la intrarea cardanului in grup. am vrut sa-l schimb asta vara dar am inteles ca este destula bataie de cap. l-am programat in primavara asta :)

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modelul meu de XC nu are problemele primului model DAR oricum este o masina mai scumpa de intretinut decat alt Volvo, numai schimbul de uleiul cutie viteze automata costa 1560 RON iar conform devizului am de bagat 8000RON in masina ca sa o pun la punct .

Oricum una peste alta masina este foarte confortabila .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana trecuta "m-am dat" cu un A6 Allroad. Vreau sa va spun ca am ramas dezamagit. Nu stiu cum pot alege unii TDI-urile alea care fac ca un tractor. O fi motoare bune, dar pentru o masina care noua a fost vreo 40000 de euro sa se auda ca un diesel din anii '80...

In plus cutia semiautomata mi s-a parut marele minus al masinii. Nu mi se pare normal ca atunci cand vrei sa pleci de pe loc la mai putin de 2500 rpm sa nu se "clinteasca". De la 3000 in sus incepea sa "traga", lucru care pentru un diesel (si ala 2.5 si 180 CP) mi se pare cam aiurea. Din nou o masina nemteasca nu a reusit sa ma convinga ca e peste un Volvo, desi proprietarul a incercat sa ma convinga.  :P

Nu am mers cu XC70. So, astept contraziceri (sau aprecieri :P) la ceea ce am zis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cu ce A6 te-ai dat.

Eu am XC70 D5 si fratele A6 Allroad 3,0 TDI deci am mers cu ambele, si nu prea iti impartasesc parerile, (motorul se aude intr-un mare fel).

Ambele sunt masini cu M mare.

Daca vorbim de sosea XC-ul este inclinat mai mult spre confort, Allroad-ul spre sportivitate, aici dau + Allroad-ului.

Daca iesim pe drum neasfaltat, plin de gropi, etc (nu ma refer aici la coclauri, munti si albii de rauri) XC-ul este peste Allroad, cu toate setarile dinamice ale lui, aici dau + XC-ului.

Fiecare masina exceleaza la un capitol, depinde ce-ti doresti, per ansamblu, la o masina noua cu aceleasi dotari si motoare aproximativ similare, mai ieftin este Volvo, dar Audi are un pret de revanzare mult mai bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa spun un lucru esential: era fosta generatie, masina fiind fabricata in 2002.

Na, nu te contrazic pentru ca cu XC 70 nu am mers. Insa nu stiu, Allroad-ul nu ma prea atrage. E o masina buna, de inalta clasa, nu contest acest lucru, insa parca ceva ii lipseste. Poate persoanlitatea lui XC70 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mergi cu un XC70 aceiasi generatie cu ALLROADul si ai sa vezi ca Audi-ul este mai sportiv, iar suspensia pneumatica face toti banii si toata placerea de a conduce. Iar zgomotul este mai mare din exterior, in interior se aud la fel .

Generatia noua de Allroad este exceptionala este BLING BLING rau de tot, asta daca iti place acest stil, aia veche era mai normala .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avind in vedere ca termenul propus pt. achizitia unui XC 70 a expirat voi inchide subiectul . A ramas doar visul  ;D . Cine stie , poate, odata.......  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
Followers 0