Sign in to follow this  
Followers 0
i love VOLVO

Vestitul XC90

38 posts in this topic

Fiecare mecanic (priceputii) este laudat pentru ce stie sa faca  si nu pentru ca este mecanic se pricepe la toate, marcile.

Mecanicul "tau" o fi rutinat pe bmw si anume pe desfacut si facut motoare  cu ochii inchisi ,in rest....:).

Succes si ne tii la curent....nu prea mult ca lesinam ..:)

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 17.11.2020 at 5:12 PM, Vvolvo a spus:

Fiecare mecanic (priceputii) este laudat pentru ce stie sa faca  si nu pentru ca este mecanic se pricepe la toate, marcile.

Mecanicul "tau" o fi rutinat pe bmw si anume pe desfacut si facut motoare  cu ochii inchisi ,in rest....:).

Succes si ne tii la curent....nu prea mult ca lesinam ..:)

Nu este mecanicul meu.  Unde merg eu este un service dat spre inchiriere adica iti da elevator 10 euro pe ora si in cazul in care ai nevoie de pistol pneumatic, aparat de sudat. vreo presa sau ceva scula de la ei iti ia undeva intre 2 si 10 euro depinde ce ai nevoie.  Dar nefind singur pe acolo se mai gasesc si mecanici de 2-3 lei ca mine de exemplu.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa va tin putin la curent, nu prea mult sa nu lesinati :)    Am inceput ieri sa schimb rulmentii iar pe partea stanga totul a functionat perfect. Planetara a iesit din rulment foarte usor, suruburile s-au lasat desfacute totul a mers ca pe roate pana la partea dreapta.   Planetara nu vrea sa iasa din rulment sub nici o forma.   Inclus presa pana la 15 tone nu a reusit sa scoata planetara.   Am dat inclusiv cu ciocan de 7 kg pana am reusit sa lovesc din greseala si fuzeta care bineinteles nu mai intra roata pe fuzeta.  Asta nu ar fi o problema pentru ca rulmentul cel nou a venit cu tot cu fuzeta deci mare paguba nu este. Clar masina a ramas pe elevator si urmeaza sa tai planetara si sa o scot cu tot cu rulment-fuzeta afara.   A da,  cand am dat cu ciocanul nici macar nu s-a clintit 1mm pur si simplu parca e sudata.  Au ramas sa comande cei de acolo o planetara sau cap de planetara depinde ce gasesc repede, oricum comanda prin expres ca de comandam eu ma apuca marti.  No, ce sa mai zic, sper macar si fie rulmentii de vina pana la urma.  Va anunt  ce am rezolvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanicul "tau" ..fiind ghilimele se subintelegea ca nu este al tau ci de ocazie..  Glumeam  doar .Bun si asa:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@i love VOLVO draga Robert, cred ca a venit momentul sa te desparti de XC90, pur si simplu te ingroapa in datorii si fiind o masina de 15 ani vei cheltui mai mult cu reparatia decat e rata la o masina noua . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG  Draga Bogdan tin sa te anunt ca ai avut dreptate.  A fost destul de enervant sa-si dea cu parerea cativa mecanici si sa-mi spuna ca sunetul vine de la cutia de viteze sau diferential. Am taiat planetara si am scos cu tot cu rulment iar cealalta jumatate de planetara a iesit din diferential fara nici o problema ca apoi totul a fost montat foarte usor.  Daca ma gandesc, numai ce ai pus distributie noua cu pompa presiune, injectoare si mai stiu eu ce ca apoi doar eu am schimbat inafara de amortizoare pe fata cam totul.   Nu pot sa ma despart de el Bogdan, ca totusi am investit prea mult in ea iar altceva nu prea as vrea inafara de volvo....  poate un v70II sau III.  E o boala deja treaba asta, pur si simplu faptul ca ma stiu intr-o masina safety iar faptul ca e foarte incapatoare nu concep sa o dau. Am bagat 6 lazi de bere in portbagaj fara sa jucam tetris pentru ca un coleg cu nissan almera  se gandea sa aduca remorca cu el.  Nu mai zic 2 copii si 2 adulti in concedii cat de usor incap toate in ea si mai ales cat de bine sa ma simt pe drum intins.   Sunt constient ca poate urmeaza turbina sau cutia de viteze sau...  sau ....sau...  cine stie.   Si prietenii imi spun sa renunt la el si sa iau ceva nou dar nici macar nu stiu ce.  Am condus un opel astra nou dar nici nu vreau sa-l vad, nu-mi place deloc.  Si sincer asta cu rate la masini nu-mi place.... nu vreau sa am de-a face cu banci.   Cert este ca ai avut dreptate sunetul era de la rulment spate (nu se stie pe care parte).  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din păcate manopera e scumpa rau în Germania, de asta spun ca ai nevoie de o mașină mai fiabila pt ca de aici încolo la o mașină de 15 ani vei avea de bagat bani iar mana de lucru e scumpa tare la tine . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, BogdanG a spus:

Din păcate manopera e scumpa rau în Germania, de asta spun ca ai nevoie de o mașină mai fiabila pt ca de aici încolo la o mașină de 15 ani vei avea de bagat bani iar mana de lucru e scumpa tare la tine . 

Atunci cand ai probleme cu capul si nu vezi altceva decat volvo in fața ochilor nu exista nimic mai fiabil. Ma refer la mine. Intradevar mana de lucru e scumpa tocmai de asta am ales sa repar cam totul singur. Ma duc in service-ul care inchiriaza elevator si scule si fac ce vreau eu. Daca schimb o planetara in 4 ore, asta este... :)  Sincer pana sa dau de forum si de voi nu eram in stare nici franele sa le schimb dar trecand anii am ajuns sa fac cam totul. In cazul in care ma blochez trimit masina la tine :))))  Nu stiu cum cum as putea sa ma revansez fata de tine si de Paun numa pentru cat m-ati ajutat si sfaturile care le-am primit de la voi, asta ma framanta pe mine.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai liniștit, de asta existăm, sa ajutam lumea și noi am fost ajutați de altii și tot asa, crezi ca noi nu avem prieteni cu BMW sau Audi, când ne vine asa ceva la facut dam 2 telefoane și ne ajuta prietenii care fac nemtoaice pt ca la rândul lor și ei au macar un Volvo pe an iar alea le  facem noi prin telefon sau la nevoie direct la noi . Când ai un grup bun de prieteni care fac diverse masini e simplu . 

Am făcut anul asta chiar și un motor de Audi 1.8 TFSI E6, neașteptat de ușor și intuitiv de reparat, când ai pe cine te baza când vine vb de informații poti repara orice, când nu ai nici o informație e mai complicat . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine ma mira banuiala asta a ta. Adica vin cativa oameni langa masina , unu aude cutia de viteze altul ceva pe la diferential, altul planetare  si pun un video pe forum si zici ca iti pare sunet de rulment, ca eu sa ma iau dupa tine pentru ca fiind varianta ceea mai ieftina si culmea sa fie asa. Asta e ca aia cand la v70 o luase totul razna nu m-ai schimba cutia vitezele, totul era pe dos, nu mai functionau nici macar avarile si zice Paun...scoate mufa de la CEM si curata pinii, ca apoi masina sa-si revina la normal ca si cand  nu a fost nimic. Nici nu vreau sa ma gandesc daca duceam masina la reprentanta volvo sa vezi atunci mana de lucru scumpa si piese schimbate aiurea. Spun asta in cunostina de cauza nu vorbesc aiurea. Ce pot sa zic mai mult decat un multumesc din suflet 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt ca asta facem zi de zi, e normal sa stim ce au din 2 cuvinte . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Daca vrea careva sa inchida topiul bine ar face ca 90-ul s-a dus.  E gata....s-a dus

Am trecut iar la v70 2 dar de data asta pe benzina.  2435 170cp.  Sunt fericit iar  :)  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum esti sigur mai bucuros! Asta este benzinar si poate pe electrica sa faca niste mofturi vreodata ,in rest trebuie sa te ajute  cu bine in folosinta.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0