Lepsa2310

Volvo s80 2.4 d4.. nu trage

12 posts in this topic

Salut, am un volvo s80 2.4 d4 saloon, masina nu o am de asa mult timp si pur si simplu m am indragostit de masina aceasta, am inceput sa bag bani in ea si sa o fac cat de cat sa o pun pe picioare, schimbat: bujii 5-buc Bosch, Filtru ulei (Mann) + ulei 5w-40 Castrol, filtru sport 28" + tub 75 mm, cutia schimba excellent, plus miercuri incerc cu filtru de benzina...  cu toate astea masina nu trage cum ar trebui pentru motorul care il are... cineva ma poate ajuta cu niste sfaturi? Ps: masina vreau sa o fac project... pot face si schimbari la motor? 

 

20190419_154451.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.De proiect o poti face ce proiect vrei.....Altfel daca e motorul de 141 cai,mare proiect nu prea ai ce face,la gabaritul masinii e cam modesta in prestatii...Ma rog,totul e de pe ce vii,ca sa ti se para racheta sau nu....vezi dupa ce schimbi filtrul de benzina poate e vreo schimbare majora....Bafta,cheers....

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.4 d4 dar e pe benzina ?

Cum vine asta . 

2.4 @140 cp este puturos rău de tot . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pe carte am 170cp nu 141cp... dar acuma pur si simplu motorul nu mai trage nu creste mai mult de 2.800 ture poate sa fie turbo?

15560452151147380132948273206722.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Las-o frate in pace si mergi la service, ca esti clar depasit de situatie, iar cunostintele tale mecanice sunt ZERO. Pai care turbina? Logic ca nu intra turbina, daca masina nu are asa ceva. Nici nu stii ce masina ti-ai luat. Va scrii ca e D4 ( care este un motor diesel dupa 2012), ba scrii ca este turbo.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 14 ore, paunionutz a spus:

Las-o frate in pace si mergi la service, ca esti clar depasit de situatie, iar cunostintele tale mecanice sunt ZERO. Pai care turbina? Logic ca nu intra turbina, daca masina nu are asa ceva. Nici nu stii ce masina ti-ai luat. Va scrii ca e D4 ( care este un motor diesel dupa 2012), ba scrii ca este turbo.....

Da ma scuzi cu turbina am gresit o Eu, voiam sa zic throttle valve... dar cred ca asta si e problema... am dus o azi la tester, si a dat 3 errori la valva aceasta, plus solenoid, si ceva la sonda landa... acuma despre D4... pff asta mi a zis unul de la un service care am incercat da ma duc... ca are parti  de d4 dar acuma inteleg ca ala poate stia mai putin ca mine... oricum din 6 service nimeni nu a vazut modelul asta pana acuma... e foarte diferit de restul s80 2,4... e editie limitata 15600 modele de genul  asta, chiar nu stiu... ma m oprit si am stat la barfa cu un om care are tot s80 2.4... motorul & accesorii sunt asezate diferit am piese in plus... bateria e in spate... am 3 landa... care din cate am vazut mai mult de 2 nu am intalnit pana acuma.... spune mi si mi e ce masina am luat te rog ca nu inteleg.... a da plus ca e import Sweden... schimbat volan in anglia 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Las-o frate in pace si mergi la service, ca esti clar depasit de situatie, iar cunostintele tale mecanice sunt ZERO. Pai care turbina? Logic ca nu intra turbina, daca masina nu are asa ceva. Nici nu stii ce masina ti-ai luat. Va scrii ca e D4 ( care este un motor diesel dupa 2012), ba scrii ca este turbo.....

Da ma scuzi cu turbina am gresit o Eu, voiam sa zic throttle valve... dar cred ca asta si e problema... am dus o azi la tester, si a dat 3 errori la valva aceasta, plus solenoid, si ceva la sonda landa... acuma despre D4... pff asta mi a zis unul de la un service care am incercat da ma duc... ca are parti  de d4 dar acuma inteleg ca ala poate stia mai putin ca mine... oricum din 6 service nimeni nu a vazut modelul asta pana acuma... e foarte diferit de restul s80 2,4... e editie limitata 15600 modele de genul  asta, chiar nu stiu... ma m oprit si am stat la barfa cu un om care are tot s80 2.4... motorul & accesorii sunt asezate diferit am piese in plus... bateria e in spate... am 3 landa... care din cate am vazut mai mult de 2 nu am intalnit pana acuma.... spune mi si mi e ce masina am luat te rog ca nu inteleg.... a da plus ca e import Sweden... schimbat volan in anglia 

Pune si tu o poza cu talonul sau CIVul in care se vede codul de motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frate, ai un motor aspirat simplu (deci FARA TURBO) pe benzina B5244S de 170 cai. Atat. Eu nu vad nimic special aici. Bateria e in spate la orice S60/S80/V70/XC70 din generatia respectiva.

Mai multe informatii despre masina ta gasesti aici:

https://www.car.info/en-se/volvo/s80/s80-24-a5-2001-16300008/specs

Edited by kecs

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, kecs a spus:

Frate, ai un motor aspirat simplu (deci FARA TURBO) pe benzina B5244S de 170 cai. Atat. Eu nu vad nimic special aici. Bateria e in spate la orice S60/S80/V70/XC70 din generatia respectiva.

Mai multe informatii despre masina ta gasesti aici:

https://www.car.info/en-se/volvo/s80/s80-24-a5-2001-16300008/specs

Am gasit problema ETM... dar nu reusesc sa gasesc una... Sunt in anglia... unde as putea sa o gasesc... Am gasit ceva pe Ebay 100£ este pretul corect?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti in Anglia, nu ti se pare logic sa cauti piesa pe forumul de acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca ai intrebat si pe forumul din Anglia. Nu te astepta sa-ti raspunda nimeni avand in vedere modul in care te exprimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now