valiro

Salutare!

31 posts in this topic

La 2022-04-18 at 7:56 PM, mariusdaniel a spus:

Revin, așa cum am promis, cu detalii despre revizia la 63.000 de km. făcută la Primus Auto.

În cadrul reviziei anuale/15.000 de km. s-a constatat că nu trebuie schimbate (încă) plăcuțele de frână și nici bujiile sau injectoarele. Așadar, ce spuneam eu că stilul de condus chiar contează (la plăcuțe), s-a adeverit. În rest, lucruri obișnuite, ulei, filtre, inspecția elementelor de siguranță, teste, etc. Nu am primit nicio atenționare pentru viitor.

În ce privește update-ul de soft, nu am sesizat vreo întârziere la sistemul pilot Assist.

Atrag atenția asupra bateriei CR 2032 din telecomanda mașinii, care cedează fără avertisment la aproximativ doi ani. Se pare că nu țin mai mult de 22-24 de luni. De aceea recomand să aveți la îndemână întotdeauna o baterie de rezervă, de acest fel. Nu știu dacă e bine să fie ținută în mașină (se poate supra încâlzi vara, sau să stea în frig excesiv iarna). Eu încă mai studiez dacă să o țin în portofel, cel puțin în sezoanele cu temperaturi extreme.

Evident, am schimbat și roțile de iarnă cu cele de vară (Primus are și hotel de roți/anvelope). Ceva îmi spune că e posibil să fie ultimul sezon pentru anvelopele de vară. Dar, până în 2023 mai e ceva timp...

P.S. Cafeaua e foarte bună la Primus Auto, iar oamenii mereu atenți și prietenoși.

Salutare!

Mersi de update!

Este clar ca anumite lucruri tin de stilul de condus!

Se pare ca ai avut dreptate si cu pilotAssist-ul, la mine merge cum ar trebui acum cand soseaua este uscata/marcajul se vede mai bine.

Apropo de bateria din telecomanda, eu le-am schimbat din august anul trecut, cam la 28 luni dupa ce am luat masina(parca mi-dat mesaj in bord).

Cu schimbatul rotilor mai am de asteptat ceva, vine frigul inapoi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, noutati!

Am luat roti noi de vara, aceleasi cauciucuri Pirelli ca cele livrate odata cu masina.

Rulat circa 78.500 km de la achizitionare.

Imagini cu noua versiune Android auto(cred ca e noua versiune)

 

6E06FB40-520F-4B50-B8AD-419C9ACDC216.jpeg

4C8E2A0B-1653-4EF8-A6DF-49C8EB9D61B4.jpeg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate, a apărut o schimbare la interfața Android Auto, mai precis, o bară de iconițe în partea de jos, care arată ultimele programe accesate. Astfel, e mai rapid să revii la o aplicație principală(pe ecran), folosită anterior.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Dupa ultima vizita la service, nu mai afiseaza, in aplicatia Volvo cars, status TPMS. Am sunat la serviciul clienti si mi-au spus ca stiu de buba si ca lucreaza la ea….a trecut o luna aproape.

La voi cum e?

IMG_0673.jpeg

Edited by valiro

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 10.05.2023 at 7:42 AM, valiro a spus:

Salut!

Dupa ultima vizita la service, nu mai afiseaza, in aplicatia Volvo cars, status TPMS. Am sunat la serviciul clienti si mi-au spus ca stiu de buba si ca lucreaza la ea….a trecut o luna aproape.

La voi cum e?

IMG_0673.jpeg

Și la mine apare la fel, după vizita de luni pentru revizia anuală (la 81.000 de km). Totuși, în mașină, pe ecran apare corect.

TPMS.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Schimbat rotile de iarna…au fost Nokian Hakkapeliitta R3 si acum am pus Michelin X-Ice North 4 SUV…cu tinte pe ele, de data asta.

Originalele au mers aproape 5 ierni, urmeaza sa merg la ITP si nu vreau sa risc, plus ca, in viitor, eu voi conduce din ce in ce mai putin….

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now