Sign in to follow this  
Followers 0
Guest valy_ichim

Cer o parere...

56 posts in this topic

@sandro

S-o stapanesti sanatos  ;D! Eu m-am miscat mai greu se pare, si incep din nou cautarile. Daca e aceeasi masina, ce pot sa zic decat ca ma bucur ca face parte din club acum. Oricum imi placuse mult "exemplarul"... As vrea sa gasesc ceva cat de cat asemanator, cel putin, si Euro 4 musai.

Dupa cum a zis si Roskat, vrem poze  ;D!

@Roskat

Ultima data cand am "vizitat" acel targ un singur S60 am vazut din 2003, dar cu interiorul foarte uzat si vopseaua matuita...cerea tipul 12.500 Euro. In rest exact ce ai spus si tu..clasa compacta domina targul.

@sfc

Perfect de acord, handlerii germani nu dorm. Si da, trebuie sa fii cu banii in mana, exact greseala mea. Am ochit un S60, am tot spus ca ma duc, si uite ca s-a vandut. Daca ma hotaram atunci si plecam probabil imi era mai bine. Mai simplu, nu lasa pe maine ce poti face azi, vorba de duh a romanului  :D.

Costa si "expeditia", puse cap la cap adaugi o suma frumusica la costul total al masinii. Dar, depinde mult si de interesele fiecaruia - comoditate vs. implicare.

Numai de bine. Stima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pierdut multe masini din germania ca nu am avut banii la timp.

Na...ca tot omu vroiam ceva cu 4 roti (la volvo nici nu visam).

Vroiam un opel tigra, apoi m-am sucit...vroiam opel vectra, then skoda octavia, golf 5... si am ajuns sa-mi iau volvo s40 :)

La fiecare din modele de mai sus am avut oferte de oferte dar...daca nu am avut banii la timp le-am pierdut :(

Cum spunea si cineva mai sus cand ai pe cineva care vorbeste germana deja e altceva.

Ps: In curand va parasesc si ma duc in clubul cocalarilor (cum spunea midnight_caller). Vand Volvo si-mi iau mercedes e320 acelasi an  ;):(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi de urari,o sa pun si ceva poze cit mai repede.Masina e bestiala,cea veche (D5 din 2002) cu,care de altefel am plecat dupa cea noua(cel caruia am vinduto este un amic de-al meu si a tinut sa ma duca el sa vada cum se compota la drum lung) am tinuto 2 ani si jumatate si am parcurs 110.000 km.Ce sa mai spun este mai noua si cu mai multe imbunatatiri in rest aceasi masina super comoda si "potenta" cea ce ma si determinat sa raman cu S60.Am mai avut prin 1996 un 740 si 850 masini de serviciu si de atunci am ramas cu volvo pe creier si nu imi pare rau.Am testat si modele noi de la alti dileri dar nu se ridica nici una la nivelul lui VOLVO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un volvo este al dracu de comod, toate puse unde trebuie, este altceva :D

@Roskat, succes in clubul Mercedes, dar trebuie spus ca nu toti posesorii de MB sunt cocalari :D mai sunt si doctori, avocati, etc. Acum ultima fitza a cocalarului este AUDI A6 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un volvo este al dracu de comod, toate puse unde trebuie, este altceva :D

@Roskat, succes in clubul Mercedes, dar trebuie spus ca nu toti posesorii de MB sunt cocalari :D mai sunt si doctori, avocati, etc. Acum ultima fitza a cocalarului este AUDI A6 :D

Crezi ca nu m-am gandit la Audi A6 3.0 modelul nou? ::) ::)

Deocamdata sunt cu volvo...pana-l vand  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre ideea ca "MB e un automobil de cocalari" chiar nu imi permit sa ma pronunt! Si aici il citez pe Bogdan G:

nu toti posesorii de MB sunt cocalari, mai sunt si doctori, avocati, etc
.

Este o masina de caracter, insa in Romanica se pare ca lucrurile au luat alta intorsatura, de aici si acest asa zis "fenomen" - masina de cocalar si toate cele legate de aceasta "sintagma". Realist vorbind, MB nu mai e ce a fost, dar si-a pastrat valorile de baza.

Am deviat fara sa vreau de la subiect/topic, my mistake  :D. Ca vroiam sa mai adaug, raman totusi la ideea de MB E-Klasse e o masina ceva mai confortabila decat Audi A6. E o parere strict subiectiva, nu vreau sa imi sara nimeni in cap  ;D. Cum spunea Clarkson atunci cand cataloga unele masini: "This is a cock's car!" - Audi A6

Numai de bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre ideea ca "MB e un automobil de cocalari" chiar nu imi permit sa ma pronunt! Si aici il citez pe Bogdan G:

.

Este o masina de caracter, insa in Romanica se pare ca lucrurile au luat alta intorsatura, de aici si acest asa zis "fenomen" - masina de cocalar si toate cele legate de aceasta "sintagma". Realist vorbind, MB nu mai e ce a fost, dar si-a pastrat valorile de baza.

Am deviat fara sa vreau de la subiect/topic, my mistake  :D. Ca vroiam sa mai adaug, raman totusi la ideea de MB E-Klasse e o masina ceva mai confortabila decat Audi A6. E o parere strict subiectiva, nu vreau sa imi sara nimeni in cap  ;D. Cum spunea Clarkson atunci cand cataloga unele masini: "This is a cock's car!" - Audi A6

Numai de bine!

Glumeam la faza cu 'masina de cocalari'. Nu ma consider cocalar (cine poate sa-mi dea o definitie la cuvantul asta??) ca imi iau E-classe.

MB e inca o masina de lux, in special clasa E si S.

Renunt la volvo ca vreau mai mult spatiu si motor mai mare (nu sariti sa spuneti de s80 ca nu-mi place modelul vechi, si bani de cel nou nu am). Cum spunea si Valy in romania e un fenomen ciudat. Daca 2-3 'cocalari' isi cumpara Audi a6 gata audi a6 e masina de cocalari. De aia bmw a decazut atat de mult (530d modelul nou e chiar o masina reusita) si unde sa mai punem ca volvo nu se tine in curbe cum se tine un bmw. No offense!!

Daca vreodata o sa-mi permit un volvo s80 modelul nou (undeva la 30k acum) si o sa se faca un service capabil in bacau, o sa revin la volvo cu cea mai mare placere...pana atunci no way

respect, Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat

"De aia bmw a decazut atat de mult (530d modelul nou e chiar o masina reusita) si unde sa mai punem ca volvo nu se tine in curbe cum se tine un bmw. No offense!!"

Cred ca e o gluma proasta nu? Sau compari 530d cu S40 la curbe? Ca daca il compari cu S60 inseamna ca nu ai condus un S60 in curbe.

Cumnatul meu are seria 5 2004 full options. Pot sa-ti spun ca la electronica si comfort e NET superior la S60 (are o gramada de optiuni electronice, service detaliat pe bord, comenzi vocale....si e mai mare in interior etc), dar la drum si pe asfalt ud, e NET superior S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roskat

"De aia bmw a decazut atat de mult (530d modelul nou e chiar o masina reusita) si unde sa mai punem ca volvo nu se tine in curbe cum se tine un bmw. No offense!!"

Cred ca e o gluma proasta nu? Sau compari 530d cu S40 la curbe? Ca daca il compari cu S60 inseamna ca nu ai condus un S60 in curbe.

Cumnatul meu are seria 5 2004 full options. Pot sa-ti spun ca la electronica si comfort e NET superior la S60 (are o gramada de optiuni electronice, service detaliat pe bord, comenzi vocale....si e mai mare in interior etc), dar la drum si pe asfalt ud, e NET superior S60.

Nu comparam 530d cu S40, is 2 clase diferite...as putea compara 320d cu s40 dar nu o fac.

In 2004 era inca modelul vechi de la bmw (parca). Eu am condus recent un 530xd (2007) de la bacau pana la poiana sarata si da-mi voie sa te contrazic. Se tine mai bine in curbe ca S60. Am atatea reviste care spun asta, experienta pe pielea mea + atatea reviews pe net.

Nu am condus niciodata S60r (am inteles ca are suspensia modificata) care s-ar putea sa fie mai bun ca bmw. Na..nu am mers nu comentez, dar iti spun ca 530xd (la xd ma refeream si in postul anterior) e NET superior S60 in curbe, si parca si la comfort e altceva...

oricum e doar parerea mea

bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 2004 a aparut modelul nou la seria 5. Nu stiu ce inseamna xd la BMW, asa ca nu intentionez sa te contrazic. Pot sa-ti spun doar ca S60 2002 sta mai bine pe drum decat seria 5 din 2004. La comfort, NO comment bmw-ul mi s-a parut net superior, oricum are varianta full.... pe cand S60-ul meu este mediu ca dotare. Cele din 2007 sunt convins ca sunt mai "tehnologizate".... Ca marime totusi S60 se incadreaza undeva intre seria 3 si 5. Despre Mercedes chiar ...JOS PALARIA, puteti sa ziceti ce vreti ...am avut si... ca in Mercedes nu am mai stat in nici o masina... Dar acuma sunt fan Volvo ca atatia bani am avut...Daca as avea mai multi bani as fi fan de alta marca  ;D Ca si siguranta...recunosc! in Volvo ma simt foarte SIGUR! O fii Mit sau adevar, cert este ca imi da un sentiment de siguranta pe care nu l-am avut la alte masini. La capitolul "cel mai nesigur" m-am simtit in Skoda Octavia (vorbind de masind mai noi....).

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 2004 a aparut modelul nou la seria 5. Nu stiu ce inseamna xd la BMW, asa ca nu intentionez sa te contrazic. Pot sa-ti spun doar ca S60 2002 sta mai bine pe drum decat seria 5 din 2004. La comfort, NO comment bmw-ul mi s-a parut net superior, oricum are varianta full.... pe cand S60-ul meu este mediu ca dotare. Cele din 2007 sunt convins ca sunt mai "tehnologizate".... Ca marime totusi S60 se incadreaza undeva intre seria 3 si 5. Despre Mercedes chiar ...JOS PALARIA, puteti sa ziceti ce vreti ...am avut si... ca in Mercedes nu am mai stat in nici o masina... Dar acuma sunt fan Volvo ca atatia bani am avut...Daca as avea mai multi bani as fi fan de alta marca  ;D Ca si siguranta...recunosc! in Volvo ma simt foarte SIGUR! O fii Mit sau adevar, cert este ca imi da un sentiment de siguranta pe care nu l-am avut la alte masini. La capitolul "cel mai nesigur" m-am simtit in Skoda Octavia (vorbind de masind mai noi....).

Xd = tractiune integrala

Intradevar si eu cand merg cu volvo indiferent de viteza si de conditiile de drum ma simt mai in siguranta decat cu alte masini. Cel mai nesigur ma simt in logan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce n-am inteles eu pana acum..care e legatura dintre S60 si Seria 5...sunt 2 clase diferite...

Sa spuna cineva cu S80 cum se comporta in curbe, comfort etc fata de Seria 5  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prea mult offtopic pe thread-ul omului :)

E strict parerea mea personala ca bmw 530xd e mai bun ca S60 D5.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prea mult offtopic pe thread-ul omului :)

E strict parerea mea personala ca bmw 530xd e mai bun ca S60 D5.

Parerea mea strict personala e ca S80 e mai bun ca Seria 3  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea strict personala e ca S80 e mai bun ca Seria 3  :D

Si cam cu ce-as putea compara S60-ul ??? De la bmw ma refer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca lumea a incurcat putin termenii, Xd inseamna AWD si Diesel, 3.0d de la BMW are peste 220cp, adica 227CP respectiv 286CP pt varianta 535d.  Normal ca este mai sportiv sau mai cum vreti voi . Cit despre sistemul AWD asta nu este unul renumit .

@Malos S60 ul il poti compara cu seria 3 si seria 5, este mai mare decit 3ul si mai mic decit 5ul :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce n-am inteles eu pana acum..care e legatura dintre S60 si Seria 5...sunt 2 clase diferite...

Sa spuna cineva cu S80 cum se comporta in curbe, comfort etc fata de Seria 5  ;)

comparatie intre s80 si seria 5 poti sa faci doar de dragul discutiei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta mai ales pt cine nu a condus o masina cu tractiune spate, cand iesi din curba, daca iesi intreg ai viteza mai mica decit am eu cu V70ul .

Asta mi-a placut mie la V70, desi masina este mare si foarte moale la suspensie sta dubios de bine pe curbe, nu pot spune ca am condus seria 5 in curbe dar am vazut cum se dadeau la oparte din calea mea pe Dealul Negru cei cu BMW, nici o masina cu tractiune spate nu se tinea dupa mine, poate ca tine si de sofer, dar cu Golful nu reuseam ce fac cu V70ul si pe golf am roti pe 18" si o suspensie super rigida. Singurul care statea in fundul meu era unu cu Focus 2 dar in linii drepte nu putea tine pasul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eee... aici depinde un pic si de sofer(capacitatile mintale ) io m am tinut in curu lu unu cu un logan dci pe dealu negru care lua curbele numai cu a patra roata in aer... l am lasat drecu sa se duca ca m am gandit ca  are si el pe cineva care o sa i planga la inmormantare pot sa zic ca 70% am salvat o viata.. doar am volvo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conteaza mai mult de 50% soferul.

Nici eu cu S40 nu m-am putut tine dupa unu cu o skoda octavia 2 pe magura  ??? ???

La fiecare curba ii scartaiau rotile si am lasat-o mai moale poate o comite si nu mai am timp sa pun frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Octi 2 are suspensie independenta si sta al dracu de bine pe curbe, acuma este adevarat ca trebuie si motor. Oricum nu conteaza daca scartaie rotile, aia inseamna ca ai pierdut aderenta dar si asa tot poti controla masina daca esti iscusit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60 se incadreaza la compact executive car, adica C klasse si 3xx, DAR este mai mare ca dimensiuni decit acestea .

V70 insa se incadreaza in clasa mai mare, adica se bate cu E klase break si 5xx touring fiind mai lat si mai inalt decit acestea . Ca si motorizare diesel este mai performant decit E220 CDI si A6 2.7 TDI AVANT iar ca motorizare pe benzina se bate de la egal la egal cu E350T si cu 525i .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Octi 2 are suspensie independenta si sta al dracu de bine pe curbe, acuma este adevarat ca trebuie si motor. Oricum nu conteaza daca scartaie rotile, aia inseamna ca ai pierdut aderenta dar si asa tot poti controla masina daca esti iscusit .

Nu mie imi scartaiau rotile :). La ala cu skoda ii scartaiau...

Referitor la cu ce concureaza s60ul nu mai stiu ce sa spun...

Nici cu seria 3 nici cu seria 5. Poate cu seria 4 cand o s-o scoata  :D :D

Ideea era ca 530xd e mai bun ca S60 D5, ca fac parte din clase diferite nu eram sigur.

Cum zicea cineva mai sus, spun ca e mai bun 530xd fara de s60d5 parca as spune ca un ferrari e mai bun decat un alfa romeo gt :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0