Roberto

Masina pe firma

25 posts in this topic

Am o intrebare la voi, am posibilitatea sa iau masina pe firma, astfel ies mai ieftin datorita deductibilitatii TVA-ului, dar nu stiu ce costuri sunt in plus la o masina pe firma, stiu ca asigurarea e aproape dublu, restul nu stiu, deci ce alte costuri in plus pe persoana juridica ??

Nu doresc sa o tin doar un an, as alege varianta asta ca sa mai amortizez financiar perioada asta a anului, deci stiu ca voi ajunge la acelasi pret ca si cum ar fi pe pers fizica dar pe mine ma intereseaza delay-ul asta.

Dupa un an exista costuri suplimentare sa o trec inapoi pe persoana fizica ?

Nu ma prea pricep la chestiile astea dar credca intelegeti ce vreau sa zic, vreau sa aflu daca e mai avantajos sa o iau pe firma pentru a amortiza financiar putin lunile acestea, chiar daca dupa un an voi ajunge la acelasi pret.

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista costuri suplimentare.

Masina mea a fost pe firma inainte.

Eventuale costuri ar putea insemna ca: trebuie sa faci RCA/CASCO din nou, taxele de inmatriculare, taxele locale... RAR-ul; cam astea ar fi. Nu e nimic mai deosebit.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe firma ai avantajul amortizarii,care te mai ajuta financiar , si poti baga facturi de piese si  intretinere a masinii.Toate taxele sunt mai mari la o masina pe firma.Cand o vinzi , o sa platesti niste bani...TVA si ceva la profit daca este...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand o sa o vanda... el o sa fie si vanzatorul si cumparatorul  :D Factura poate sa fie pe orice suma, de la 1 in sus.  :D

Eu mi-am facturat-o cu 100  ;) ...dar se poate si dona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum spuneam dupa 1 an o trec pe numele meu persoana fizica, firma e pe alta persoana, o cunostinta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iei masina pe firma, nu sunt in principiu mari diferente. Desi toti spun ca asigurarea e mai scumpa, mie nu mi s-a intamplat, dimpotriva, la Asirom mi-a aratat agenta ca e mai ieftin pe firma decat pe PF. In schimb, cica impozitul ar fi mai mare, dar cat poate sa fie, ca oricum nu e asa de ridicat. Cand vei vrea sa o pui pe PF, tre sa faci atunci vanzare-cumparare, si vei plati TVA-ul la valoarea la care o vinzi. Nu poti pune, cred, o suma derizorie, ca banui ca ar fi niste reguli cum sa nu faci rau firmei. In plus, am auzit ceva de genul amortizarea masinii in firma, in functie de obiectul de activitate, si atunci nu stiu ce se intampla cu pretul vanzarii si cu TVA-ul, dar nu m-a interesat caci am de gand sa o tin pe firma.

In cazul tau, cunostinta=firma ti-o va vinde peste un an, iar tu tre sa platesti atunci TVA-ul la pretul vanzarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cunostinta mea nu imi va cere bani cand o voi trece pe mine, sau TVA-ul se plateste la stat undeva ? Impozitul e diferit pe PJ ? Nu stiam, unde gasesc un tabel, eu am doar tabelul acela normal, dar eu stau in afara orasului si suntem localitate independenta cu Primaria noastra deci aici sunt impozitele mai mici, trebuie sa intreb sa vad.La trecerea dupa 1 an pe mine va trebui sa o inmatriculez iarasi, cu numere noi, tot tot nu ? Sper ca nu mai trebuie sa platesc si taxa lui tampiceanu' nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxa nu ,dar treci prin rar la identificare si apoi politie cu talon si alte "mici " chestii. Daca vrei ca in final masina sa fie pe persoana fizica(pe tine adica)Trece-o acum.O sa te coste mai putin acum  ...obligatiile,de mai tarziu. ;) Sa nu mai vorbim ca atunci cand o "vinzi" de pe firma pe tine o sa umbli un pic...

A, si vezi daca firma da faliment,sau e in incapacitate de plata...se scoate la vanzare cam tot ce are firma...e un risc pe care trebuie sa-l iei in calcul din ce in ce mai des in zilele noastre...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxa la locale este aceeasi. 160 de lei pe an se platea si cand era pe firma.

RCA este mai scump pe firma. Eu aveam 385, acum am 260/pe 6 luni.

Am mai spus odata, cand o "cumperi" de la firma poti fac e factura pe oricat... este principiul liberalizarii preturilor/cererii-ofertei. Poti cumpara aceeasi masina cu 5000EU sau cu 500 000EU. La fel e si la vanzare.

La actele pentru inmatriculare, nu a trebuit sa dau nici o "atentie", nimanui. In 10 zile a fost inmatriculata, dara daca voiam mai repede puteam sa o fac si in 5.

Achizitia de bunuri mobile/imobile, in cazul de fata al unei masini care se si inmatriculeaza pe respectiva firma, Nu afecteaza bilantul contabil al acelei firme, la categoria impozite pe profit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fa un contract de comodat

toate cheltuielile le va suporta firma

masina ramine pe numele tau

la sfirsitul contractului nu tre sa faci nimic

asta daca e inmatriculata pe numele tau

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am interesat si discutat, am renuntat la idee, oricum am scos un credit mai mare de la banca si pentru alte chestii la casa de facut, in fine.

Inca o intrebare ca sa nu mai creez alt topic, am o cunostinta care a cerut expertiza la RAR si abia in noiembrie a ajuns sa fie programata, deci minim prin noiembrie o sa ajung si eu cu masina acolo, intrebarea e cum e cu numerele rosii ? Eu vin cu masina cu numere straine pe 5 zile sa zicem, deci atunci eu trebuie sa fac numere rosii pentru ea inainte sa expire numerele straine ? sau pot sa le fac oricand dupa ce au expirat sa zicem inainte cu 10 zile de ziua in care trebuie sa merg la RAR ? Trebuie dusa si masina undeva pentru numerele rosii ? Numerele rosii sunt valabile pe o luna si se pot lua de 3 ori parca nu ? Am inteles ca costa in jur la 100 de RON nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din momentul in care iti expira numerele provizoriii din tara de "bastina" a masinii, esti in ilegalitate.

restul traduci tu.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci trebuie sa imi fac inainte sa expire numerele straine, pfai sa-mi bag ceva in RAR-ul asta  :machinegun:, anumit fac ei asa, sa mai traga de timp, sa mai ia omu niste numere rosiatice ca doar nu sunt pe gratis, ok mersi mult, ma duc sa injur  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca nu vrei sa circuli cu masina pana ajungi la RAR, poti sa o tii in garaj sau in parcare. E ilegal sa umblii cu ea. Sau poti sa o tii in parcare la RAR, sau pe aproape daca ai unde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...pe aproape, oriunde dar nu pe un drum public. Nu e suficient sa nu circuli cu ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numerele rosii se iau DOAR O DATA , si sunt valabile 30 de zile.Cel putin asta era acum 3 luni.Daca iei masina de dincolo ai posibilitatea sa iei  numere pe termen mai lung,Eu am luat masina din Germania in mai cu numerele valabile 2 luni,asa am umblat cu ea pana am rezolvat actele si apoi am scos si numerele rosii...nu m-am grabit am avut timp 3 luni.Daca iei masina din Germania am inteles ca poti sa iei pe termen mult mai mare ,dar nu stiu dupa cate luni incepi sa platesti ceva impozit pentru asta.Eu zic sa iei numerele de tzoll pe 3 luni si apoi nr rosii,in 4 luni ai timp sa le faci pe toate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai clar ca vreau sa cicul cu ea pana imi fac RAR-ul, lol nu as rezista sa ma uit la ea in curte :D :D, deci sigur doar pe o luna is valabile numerle rosii ? Pai si daca cei de la RAR ma programeaza peste 1 luna si atunci ce fac ? Numerele in Germania ce costuri au ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost programat dupa 2 zile la rar. Poate ca o sa dureze mai mult dar chiar 1 luna ma indoiesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto, sfc are dreptate! La noi nr. rosii sunt valabile O LUNA si poti sa beneficiezi de ele o singura data! Important este sa obtii nr tzoll pe o perioada de cel putin doua luni ca sa te poti incadra la RAR. O sa te coste un pic mai mult acolo de unde iei masina dar este  singura solutie viabila in cazul de fata! ;)

Bafta la "cumparaturi"!  :D

@ adi - te asigur ca in momentul de fata este o mare nebunie la RAR generata atat de prima inmatriculare a autoturismelor nou aduse cat si de recuperarea banilor din aceasta taxa incasata ILEGAL. Par ex. mois, am facut programare pt mentionarea CO2 in  CIV pe la sfarsitul lunii iulie...si m-au chemat pe ...18 septembrie! >:(

Best, avx.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms, o sa vad cum fac, probabil voi lua nr pe o luna din DE, si daca nu ajung voi lua si rosii si sper ca in 2 luni sa ajung la RAR daca nu apelez la platforma, sper sa nu fie cazul.

Apropo numerele tzoll stie cineva ce preturi au ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Datorita aglomeratiei la RAR(programari in 2-3 luni), POLITIA ROMANA a hotarat sa se elibereze numere provizorii(rosii) pentru 3(trei ) luni.

Nu se elibereaza autorizatie provizorie pe 3 luni odata, ci trebuie facute dosare individuale dupa fiecare autorizatie de 1 luna expirata. AUTORIZATIA TREBUIE SA EXPIRE CA SA POATA ELIBERA ALTA !!!

Acte necesare pt. nr. provizorii(auto import):

1.brief (dupa caz, daca e de GERMANIA)- copie+original;

2.asigurare RCA - minim 1 luna - copie+original;

3.dovada cumpararii(contract, factura) - copie+original;

4.cerere numere provizorii - de la un birou de copiat acte;

5.taxa numere provizorii - administratia financiara;

6.taxa autorizatie provizorie - CEC.

INFORMATIA ESTE PROASPATA - 2 ZILE !

LIBER LA NR. ROSII - 3 LUNI !!!!!!!!!

BAFTA !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze nu am vazut si intrebarea cu nr. de zoll.

Nr. zoll pt 5 zile = 90 euro;

Nr. zoll pt 30 zile = minim 120 euro;

Nr. zoll pt 90 zile = aprox. 320 euro.

Preturile sunt orientative. Depinde de unde luati asigurare. Placile costa intre 18-26 euro.

Eu personal am luat o singura data in 5 ani, nr. pentru 1 luna cu 120 euro, in rest cam 150 euro.

Acum cu posibilitatea de nr. rosii pe 3 luni, cele mai avantajoase sunt cele pe 5 zile(daca masina este buna ;D si ajungi cu ea acasa in 5 zile), astea nu au cum sa depaseasca 90 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms mult @DANY, o sa apelez la numere rosii atunci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru 30 de euro ,zic ca merita sa iei numerele pe 2 luni,daca o sa faci un calcul o sa vezi ca atat te costa platforma.. 8),

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now