Ujio

XC70

36 posts in this topic

BogdanG este un OM cu litere mari, da.      Il cunosc si eu inca de la Polivalenta si il apreciez mult pentru faptul ca a crescut incet, cu pasi mici dar siguri catre ceea ce este si face acum. A inteles repede ca exista o nisa si ideea a prins aripi, nu a suparat pe nimeni si nu a cersit clienti pe forum. Prin sfaturile pe care le-a dat, incet incet cei cu Volvo-uri (in general mai noi ca an de fabricatie) au inteles ca pot avea incredere sa isi duca masina la el. Toti mai gresim, ca nu suntem ingeri, dar chiar nu inteleg de ce se deviaza de la subiectul topicului...

Hai sa facem un topic cu ce ne doare cu adevarat despre un anumit user care s-a "ajuns" sau are "sacii incarcati" si sa ne spunem off-urile acolo, ce ziceti ? Daca se doreste, bineinteles. Vor exista pareri si pareri, logic.

Deci, sa revenim, va rog.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai revenind cred ca nu se cumpara nici un XC70 :)

OFFTOPIC : Cat despre cum s-au ajuns unii sau altii nu cred ca e cazul pt ca nimeni nu stie cata munca e la un service . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa te contrazic,am luat un xc70 an 11-2004,manuala,summum cu motorul E3.Am zis sa incep cu manuala,sper sa trec ulterior la automata...Dupa multi ani de diverse MB,am devenit conservator,sper sa mi se adevereasca presupunerea ca Volvo ofera mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo iti ofera un singur lucru, o masina cu preturi mari de intretinere, fara variante prea multe de after market ce se strica cand ti-e lumea mai draga daca nu faci totul dupa VIDA . 

Mai bine ramaneai la MB, macar ala se repara oricunde cu orice piese . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La varsta mea nu mai intentionam sa schimb parohia.Dar MB nu ofera in afara de berline awd mare lucru,si mie imi trebuie ceva mai mult decat berline awd,ca din pacate nu traiesc in Elvetia sau Austria.Singura solutie era G,dar are consumuri prea mari,pentru mine si numarul de km ce inca parcurg,si aptitudini stradale reduse spre zero.In patrie drumuri proaste inseamna nu doari gropi,ci nameti,zapada troienita,din nesimtirea si nepasarea alesilor.Si nu in ultimul rind,e posibil ca pandemia sa devina un stil de viata peste tot,ce va duce si la cresterea preturilor la masini,din imposibilitatea de a le aduce de afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista R klass care e awd, E klass model Tcare e AWD insa sunt joase , de cativa ani exista totusi E AllTerain care este peste V90 CC .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe R,trecand peste faptul ca sunt suv,sunt doar motoare diesel incepind de la 2,8 v6,apoi au garda la sol cam ca w211,adica joasa,pentru coclaurii unde locuiesc....Masina awd cu garda joasa sau normala,cum am mai afirmat,nu imi trebuie.Bogdane,tu esti sociabil,ai timp si chef de vorbe,acolo la pravalie,sau gasesti timp abia sa arunci un ochi pe forum,seara?Incerc sa inteleg daca sa dau de tine sau nu,pentru vorbe deocamdata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cunoscut pe Bogdan,totul ok.Am de surubarit in curte la xc70 pina in ianuarie,chiar daca e frig,dar am ales sa o inscriu din ianuarie.Am oglinda dreapta bleaga,adica nu se inchide decat la mina,banuiesc ca ala cu platforma a inchis-o cu mina aia proasta.Cind inchid sau deschid de la buton,face doar un zgomot continuu,dar e bleaga.Daca aveti careva vreo idee de remediat,e binevenita...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cunoscut pe Bogdan,totul ok.Am de surubarit in curte la xc70 pina in ianuarie,chiar daca e frig,dar am ales sa o inscriu din ianuarie.Am oglinda dreapta bleaga,adica nu se inchide decat la mina,banuiesc ca ala cu platforma a inchis-o cu mina aia proasta.Cind inchid sau deschid de la buton,face doar un zgomot continuu,dar e bleaga.Daca aveti careva vreo idee de remediat,e binevenita...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai apasa pe rabatare, tre sa faca un trosc dupa care va merge . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.Masina merge fara probleme.Intentionez sa schimb si celelalte fluide,pina acum am schimbat ulei motor si cutie manuala.Mi-ar fi util ceva clip,multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now