Sign in to follow this  
Followers 0
OvidiuDanut

Volvo XC90 3.2 litri

2 posts in this topic

Salut!

Detin un Volvo S60 D5 momentan dar dupa 2 ani realizez ca mi-ar trebui o masina ceva mai practica si ma gandesc la un XC90. M-ar interesa ceva din 2011-2012, versiunea 3.2 litri benzina. Stiu ca este gurmanda, imi asum asta, de fapt nici D5-ul nu este chiar economic dar ma gandesc ca la un benzinar sansele sa aiba kilometri reali si mai putini sunt mai mari si stiu ca benzinarele sunt mai fiabile in timp. Ati putea sa-mi dati ceva sfaturi in privinta asta?

Inca ceva. Toate versiunile 3.2 litri 2011-2012 vin cu tractiune integrala?

Multumesc!

Edited by OvidiuDanut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

Un D5 in Bucuresti ia consuma circa 12%, afara 8-9%, din cate am discutat cu posesori de XC90 benzina indiferent ca e 2.5T, 3.0 bi turbo sau 3.2 consumul variaza intre 18-25% in acest oras iar afara cea mai mica valoare e 11%. 

Impozitul va fi de circa 5500 lei pe an vs 850 la D5, cutia va avea de suferit mult mai repede sau mai des.

Daca insumezi costul combustibilului ( in functie de cat mergi) si al impozitului nu va face niciodata sens pe partea economica. .

Singurul avantaj pe care il vad eu e ca accelereaza si raspunde mai repede la accelerari bruste, dar fiind o masina inalta, mare si grea nu va avea niciodata veleitati sportive si nu va fi un driver's car, te vor ajunge frustrarile din urma :).

Seara buna !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0