Victor

Cati am dat spaga?

Cati am dat spaga cand am fost opriti in trafic?   25 votes

  1. 1. Cati am dat spaga cand am fost opriti in trafic?

    • niciodata/avertisment
      15
    • 50ron
      4
    • 100ron
      2
    • 150ron
      1
    • 200ron
      1
    • peste 200ron
      2

Please sign in or register to vote in this poll.

27 posts in this topic

Am fost in vacanta!

Noapte, 2.30-3.00 dimineata, mergeam in spatele unuia cu Astra de 30min. pana a inceput sa franeze si sa accelereze concomitent cam de 6-8ori. Am zis ca sau il omoara copiii in spate sau se cearta cu sotia, motiv pt. care m-am decis sa il depasesc. Eram in camp cand am intrat in depasire, pana sa ajung pe banda mea eram intr-un sat de max. 10 case si incepusem sa cobor si un deal in curba. Nu a fost depasire hazardata! Prietenii care vegheaza la un trafic fluent si fara incidente erau pe dreapta. Seful de post (am aflat pe urma) facea flash-uri de disperat sa opresc si manelistul (cu burtoaca peste curea si cu fata de porc, 26-30ani si fan declarat BMW) mai avea putin si imi sarea pe capota cu bastonul.

Actele, bla,bla,bla, 109 in localitate.

Ce dracu' sa-i fac?

Stiam ca au stat la vanatoare si i-au dat drumul in fata mea. Aveam un antiradar destul de bun.

Sa vedeti ca eram in depasire... etc,etc, scot 50ron. Cred ca s-a simtit jignit. "Dom'le am imprumutat bani sa plec la mare, nu am mai fost de 10 ani, situatia materiala nu imi permite..." Chestii de genul asta. El imi spune ca un far la masina mea costa 3000 ron. Atunci m-am vazut nevoit sa-l bag la inaintare pe amicul Vlaicu (2x50ron) din nou.

Am scapat cu aceasta "atentie" si fara permisul luat si fara 1000ron amenda dar pana nu i-am spus ca socrul meu este sef de post si ca stiu ca se mai sterg "din greseala" inregistrari de radare nu s-a lasat. Cred ca tinea la un pret mai mare :machinegun:

Oricum, cat timp am negociat cu ei si am discutat despre masini si politie in general, cred ca au resetat si au dat drumul la radarul acela de cel putin 10 ori. Chiar spuneau "ba daca il prindeam pe ala cu BMW-ul..." Ce? Luati mai mult decat am dat eu? Se poate.

Aveam 109km/h in loc. Ce dracu sa ma pun in gura cu ei ca stau la vanatoare? Sa le cer ordinul de serviciu sa vad daca acolo trebuiau sa stea?

Conclutia este ca AM DAT SPAGA. Atunci cand gresesc recunosc si platesc dar cand se poate si altfel.

Acest subiect a fost deschis fiindca nu imi da pace constiinta ca am facut acest lucru si de atunci (cam 1 luna) nu merg cu mai mult de 60-70 in localitate, doar la drum intins.

Sper ca nu v-am plictisit si va rog sa va istorisiti si voi pataniile.

Respect!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La vot, puteai sa pui si optiunea: niciodata.

Eu am reusit performanta.  ???

Cred ca nu le plac banii mei d-lor politisti... desi am incercat de mai multe ori. Cred ca nu stiu eu cum se face sau sunt prea subtil.  :D

Apropos de politie, imi aduc aminte odata cand am vrut sa ajung la Piatra Neamt si m-am ratacit pe niste drumuri comunale... Am oprit la un momentdat sa il intreb pe un domn politist cum ajung la drumul spre Piatra, ca ma grabeam f tare la o licitatie.

Atat de amabil a fost ca a mers in fata mea cu girofaruri vreo 40km  :-* La sfarsit, cand am vrut sa ii multumesc, din greseala i-am dat cu portiera in cap  :D .

...mai sunt si oameni de treaba in tara asta, sa stii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am modificat. Buna sugestia desi ma gandeam ca este imposibila. Oricum, acum nu mai au voie sa te opreasca decat daca ai incalcat codul rutier cu ceva, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei din Jud. Neam sunt putin mai speciali :thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat la unguri in vama, la intoarcere, pt. ca prietena si-a uitat buletinul in praga, la un hotel si pasaportul era acasa.

Am dat 40 euro!!! MULT!!! Dar e prima oara si singura, si m-am speriat, daca el nu cerea o atentie, cred ca ar fi fost mai greu. Si de zgarcit ce sunt la roman nu i-am dat nimic, desi a fost foarte curios cum am scapat de unguri. Eu nonsalant i-am zis ca l-am rugat frumos sa ma lase sa trec si ca nu le-am dat nimic. Si astfel cu greu m-a lasat si romanul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am scapat cu un avertisment datorita unui vecin care facea echipa cu cel care m-a oprit  ;)

la optiunile de vot cred ca mai mergea inca una, "DEOCAMDATA NU"  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 7 ani de carnet nu am luat niciodata amenda si nici n-am fost oprit decat de 2 ori ca era filtru... Poate am avut doar noroc... si sper sa imi treaca pisici negre in continuare prin fata, ca-mi tin bafta ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti norocos!! Eu pana acum doi ani nu era an sa nu iau cel putin un radar. Acum m-am cumintit, ca nu mai merge treaba. Sa zicem ca mi-a venit mintea la cap, sau sa zicem ca acum alerg cu cap!! ;D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa zicem ca ai mai imbatrinit

ce sa va zic ?

conduc de peste 22 ani

am dat o gramada de spaga si pe vremea lui nae si pe asta

pe dincolo nu si nici nu am incercat

am luat o singura ameda la unguri ca nu am avut tringhi 500 de forinti

un rahat

drumul pina la posta si timpul pierdut pe acolo facea mai mult

la vamesi sa nu mai vorbesc

inainte de a fi in ue

dupa ce am intrat nu am mai dat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, muta tu te rog subiectul in cafenea. Sa mor daca stiu de ce l-am pus aici. Cred ca eram in Bursa cand mi-a venit ideea cu sondajul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

si manelistul (cu burtoaca peste curea si cu fata de porc, 26-30ani si fan declarat BMW) mai avea putin si imi sarea pe capota cu bastonul.

...

Chiar spuneau "ba daca il prindeam pe ala cu BMW-ul..." Ce? Luati mai mult decat am dat eu? Se poate.

Imi pare rau de patania ta, mai ales ca am patit si eu (si cred ca multi altii) situatii similare, pe care le-am si prezentat pe forum.

Insa afirmatiile boldate de mai sus nu iti fac cinste.

In primul rand la nivel logic se anuleaza una pe alta, iar in al doilea - cel mai important - denota din partea ta o perceptie gresita la adresa marcii BMW. Care nu are nici o legatura cu manelistii sau indivizii care conduc aceste masini. Cunosc o multime de oameni respectabili care conduc BMW-uri.

Hai sa renuntam la blocari in gandire si sa nu mai judecam simpist si aiuristic ceea ce vedem in jur. Ar trebui sa avem pretentii de la noi insine, inaite sa avem de la altii. BMW ramane o marca premium de exceptie si, daca in Romania (sper ca realizezi ca nu este piata principala a lor) o sa o vezi condusa din cand in cand de indivizi mai dubiosi, nu inseamna ca automobilele BMW sunt special construit pt. acestia. Ci insemana doar ca acei indivizi au suficienti bani sa isi permita o masina buna.

Intamplator cunosc 2 tipi gay care conduc Volvo-uri. Baieti de treaba, doar un pci devianti :D. Unul conduce un S60, altul un C30. Ce legatura are asta cu firma Volvo? Daca ar fi sa gandesc intr-un anume fel, ce concluzie ar trebui sa trag?

PS - Mircea Badea este un tip simpatic si haios, destul de slobod la gura ca sa il fac un jurnalist bun, insa departe de a fi un model de viata. In afara faptului ca nu mai are mult pana ajunge la 40 de ani si locuieste inca cu parintii, ca se leagana singur in pat sa adoarma, are destul de multe alte carente, sa stii.

PS2 - Ca sa zis si ceva la subiect, nu, nu am dat spaga, nici macar in cazurile in care, mai voalat sau nu, mi s-a solicitat. Am platit amenzi usturatoare, dar macar stiu o treaba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Referirea era la persoana nu la marca. Genul de cocalar roman incercam sa-l evidentiez. Cu BMW nu am chiar nimic. Daca nu prindeam acest Volvo imi luam BMW. Chiar nu pot fi acuzat da defaimez o marca sau alta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bine, atunci imi cer scuze. Dar trebuie sa recunosti ca felul in care ai pus problema in primul post nu este tocmai fericit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate. Sper ca am clarificat acum lucrurile

Share this post


Link to post
Share on other sites

ANul trecut in BUlgaria.. veneam din concediul petrecut in Gr. Autorstada marfa...masini nu.. decat eu si prietenii- in total 4 masini. Ies dintr-un tunel si urmeaza un pod. Pe pod nu mai era autostrada (chestie de 50 m maxim) -dupa pod incepea iar. Cand... deoadata mai mai sa imi sara in fata un politisc bulgar cu un pistol radar in fata (era ascuns dupa capul de pod).... Destul de greu am oprit masina la ce viteza aveam (185 km).

Gaborul capos vrea sa imi ia permisul..im arat regulamentul rutier scris in bulgara si imi spunea ca am depasit cu nu stiu cat limita... AM incercat sa ii dau 5 Eur dar el nimic... permisul... imi radea in nas... ...pana la urma am am plusat cu inca 5 Eur... a stambat din nas si mi-a zis .."ok, dar la viteza asta se dau 20 Eur"..ha ha ..

Si uite asa m-a lasat sa plec...

Multa lume mi-a spus ca puteam sa nu opresc ca nu ma prindeau ...dar cred ca muream de inima pana ce treceam de granita..

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am dat nu ca n-ar fi fost cazul nicioodata,dar am scapat relativ usor,am platit amenzi,iar anul asta in Bulgaria,cand m-au oprit aveam toate actele la mine mai putin permisul(il uitasem la hotel) pana la urma au inteles ca nu faceam 500 km fara permis.... desi au capul mare... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar la intoarcere de la intrunire ....m-au luat cu 92 in localitate .....am argumentat ca MAI am un copil mic acasa caruia ai este rau si m-au iertat doar cu un avertisment  ;)

Cand l-am intrebat cat ?....mi-a raspuns " copii astia trebuiesc intretinuti ...nu ?"

Am ramas surprins.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catalin76 ( Autorstada marfa...masini nu.. decat eu si prietenii ) "decat" imi zgarie timpanul si globul ocular. Fara suparare.

La bulgari au luat-o multi dintre noi. Se pare ca mai multi decat in Romania. Oricum, ai scapat ieftin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Victor"-- scuze ca ti-am "zgariat" timpanele.... rectific "eram NUMAI 4 masini pe autostarda"

..sper sa fie ok acum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doua povesti de viata adevarate:

1) Veneam acum cateva veri, duminica dimineata la ora 6:00, dinspre Eforie spre Constanta. La ora aia cine naiba credea ca s-a trezit Garcea sa stea la panda, asa ca am trecut prin Lazu (o localitate foarte aproape de Constanta) cu 100 km/h. La intrare in Constanta, Politia. A urmat tot circul de rigoare: acte, verificari, informare despre depasirea vitezei, etc...Am urcat cu politistul in "borcan" si am stat putin cu el de vorba: i-am explicat de unul din cunoscutii mei, mare mahar in politia Constantei, iar el mi-a repicat "ca-l doare-n paispe de sefii din C-ta, ca el e detasat din Bucuresti". Neavand bani la mine (fusesem sa-mi duc sotia la un simpozion si ma grabeam spre casa sa mai prind un pui de somn :D) ma gandeam ca nu am cum sa scap fara amenda, asa ca, am lasat-o moale si asteptam sa semnez procesul-verbal. La care el:"Dom'ne, hai, da-o-ncolo de treaba, nu ne intelegem si noi ca oamenii?!"...I-am aratat portofelul in care aveam 310.000 lei...A strambat din nas, dar a spus ca:"Hai, treaca de la mine, sa sunt baiat bun!", asa ca i-am scos si i-am dat...A urmat binenteles lectia de morala cum ca nu trebuie sa conduc cu o viteza mai mare decat cea permisa de lege, bla, bla, bla....si am plecat...Concluzia: am dat spaga!

2) Mergeam spre Iasi si pe raza judetului Bacau, am fost prins de radar, in localitate, cam cu aproximativ 80 km/h. Am fost oprit si a urmat aceeasi scena. L-am intrebat pe politist cat e amenda si mi-a spus ca 50 RON. Fiindca ma grabeam foarte tare si nu aveam timp de pierdut pe la caseriile primariilor sau a adimistratiilor financiare, i-am spus:"Domnule politist, nu am timp de pierdut pe la caserii, ia 50 RON si fa ce vrei cu ei: sa ii dai de pomana din partea dumitale, sa le cumperi la copii dulciuri sau mai stiu si eu ce vrei sa faci cu ei, dar nu ma pune acum sa alerg sa caut o caserie sa platesc amenda fiindca stau foarte prost cu timpul!" La care el mi-a dat raspunsul anului:"Domnule, ma jgniti! Eu sunt FOARTE multumit cu salariul meu de politist si nu am nevoie de bani in plus!"....No comment! :))))))) Asa ca l-am lasat sa scrie procesul-verbal si am platit amenda ulterior la una din caseriile Constantei...Asadar, concluzia: am vrut sa dau spaga, dar am fost refuzat! Scor? Egal! Asa ca, Victor, te las pe tine sa puntezi in acest studiu in ce categorie sunt! :)

Drive safe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faptul ca ai vrut sa dai este concludent pentru incadrarea in categoria 50ron. Faptul ca ai fost refuzat este surprinzator ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Langa Sibiu la 60km, in Agnita mai exact era un control la intrarea in oras. Am oprit la 200-300 metri de echipaj si m-am aruncat in sant ca trebuia sa fac un pipi. Obiceiul meu prost chiar si in ziua de azi e sa-mi cuplez centura in treapta 2-3 adica din mers. M-au oprit, acte bla bla ca nu am purtat centura. Nu-mi venea sa cred ce tupeu are ala in el. "Hai da si tu ceva acolo pentru amandoi " el si colegul lui. L-am intrebat cat e amenda si o zis 60 de lei si 2 puncte. Si apoi am intrebat cat sa le dau lor sa fie bine si ar fi zis 50 de lei. I-am zis sa faca procesul verbal ca de la mine nu vede nici un ban. Mai bine am platit la stat alti hoti decat la umflatul ala care nu se poate lega la siret. Si la vama la Nadlac am platit 15€ pe vremea cand era cu viza. Aveam viza pe 30 de zile si asigurarea pe 27 si nu aveam voie sa raman descoperit fara asigurare. Si pentru ca i-am dat la ala 15€ e ca si cand m-am acoperit :). Toata treaba e sa nu fim nevoiti sa dam spaga la doctori ca atunci e nasol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am dat spaga....dar in schimb m-am luat cu multi in gura!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt OFFTopic, dar, sunt curios...

Cum se poate ca intr-un topic deschis in 03.03.2013 nu se mai poate scrie in el/se arhiveaza si intr-un topic deschis in 2008 inca se poate scrie foarte bine si nici macar arhivat nu este? Cand s-a schimbat interfata site-ului s-au schimbat regulile incepand cu data respectiva?

Ca sunt un pic bagat in ceata :) !

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] Cum se poate ca intr-un topic deschis in 03.03.2013 nu se mai poate scrie in el/se arhiveaza si intr-un topic deschis in 2008 inca se poate scrie foarte bine si nici macar arhivat nu este? Cand s-a schimbat interfata site-ului s-au schimbat regulile incepand cu data respectiva? [...]
Se poate pentru că de ce? Pentru că nu e topic de-ăla care-ncurcă. Bursa a fost setată aşa încât topicele mai vechi pe care lumea ar fi putut să le uite (a se citi "ar fi trebuit să le uite"), să se blocheze automat, astfel încât să nu mai reprezinte o ameninţare. Titlul acestui topic ar putea fi o sugestie de rezolvare... ;D Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.