cristisubiak

Nu mai știu ce să-i fac...

11 posts in this topic

https://www.youtube.com/embed/JFQGtYoCUzs?feature=oembed

Salut ! De la ce poate fi sunetul acela ? Am crezut inițial că este de la suportul motor rupt, dar după ce l-am schimbat, sunetul persistă. Și de fiecare dată când accelerez sau las accelerația, în treapta 1 și 2 se aude un click, pare a fi din partea șoferului. Iar huruitul acela nu știu, se aude doar în treptele 1-2-3, și doar în deccelerare de la peste 250p rpm. Mașina e de V50 1.sD, 80 kW din 2005. Problema la mine e că fac des drumul Arad-Viena și nu vreau să pățesc vreo bucurie și să rămân prin Ungaria pe autostradă, că atunci chiar că am pus-o ! Să mă gândesc la o cutie nouă ? Ambreiajul a fost schimbat în Ianuarie și sunetul a apărut doar după accident.. mulțumesc anticipat !

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare un sunet dependent de viteza masinii si cred ca e asociat cu trenul de rulare! Ai luat in consideratie anvelope, jante? E doar o parere!

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pare un sunet dependent de viteza masinii si cred ca e asociat cu trenul de rulare! Ai luat in consideratie anvelope, jante? E doar o parere!

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Da, jantele au fost echilibrate înainte de montare și presiunea e în parametri. Cică, din spusele unui alt mecanic, problema ar fi de la capul de planetară, care are uzură cică.. mașina are un clic de fiecare dată câmd accelerez sau iau piciorul de pe accelerație iar când îi dau gaz (în treapta 2 de exemplu) vibrează puternic masina.. și azi la 170 km/h o tremurat puțin

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pare un sunet dependent de viteza masinii si cred ca e asociat cu trenul de rulare! Ai luat in consideratie anvelope, jante? E doar o parere!

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Da, jantele au fost echilibrate înainte de montare și presiunea e în parametri. Cică, din spusele unui alt mecanic, problema ar fi de la capul de planetară, care are uzură cică.. mașina are un clic de fiecare dată câmd accelerez sau iau piciorul de pe accelerație iar când îi dau gaz (în treapta 2 de exemplu) vibrează puternic masina.. și azi la 170 km/h o tremurat puțin

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc daca capul planetarei ar avea uzura, ar face zgomot in viraje, cand iei maxim de volan! Atunci fac ele zgomot de obicei! O situatie asemanatoare am intalnit, dar la alta masina, si vinovat era un rulment din cutia de viteze, dar zgomotul era permanent, ca un huruit si tot dependent de viteza masinii, insa se auzea in toate treptele! La tine nu cred ca e cazul! Acum legat de acel clic, cred ca undeva e un joc, o uzura a unui angrenaj si se aude in treptele joase din cauza ca, cuplul in aceste trepte e mai puternic decat in cele superioare! Rulmentul intermediar de la planetara dreapta l-ai verificat?

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poate e articulatia unei planetare dar nu partea de la roata ci articulatia dinspre cutie!

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ma gandesc daca capul planetarei ar avea uzura, ar face zgomot in viraje, cand iei maxim de volan! Atunci fac ele zgomot de obicei! O situatie asemanatoare am intalnit, dar la alta masina, si vinovat era un rulment din cutia de viteze, dar zgomotul era permanent, ca un huruit si tot dependent de viteza masinii, insa se auzea in toate treptele! La tine nu cred ca e cazul! Acum legat de acel clic, cred ca undeva e un joc, o uzura a unui angrenaj si se aude in treptele joase din cauza ca, cuplul in aceste trepte e mai puternic decat in cele superioare! Rulmentul intermediar de la planetara dreapta l-ai verificat?

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Da, rulmentul de pe planetara lunga e ok. Am schimbat planetara când am lovit mașina. Dar sunetul se aude sub pedale, deci unde e cutia. Și la viraje chiar dacă e viteza mică face zgomot și dacă îi dau talpă în treapta 1 sau 2 tremură și face urât. Am să schimb capul dinspre cutie, să văd dacă senremediază. Dacă nu, mă văd nevoit să-i dau foc mașinii...

Trimis de pe al meu SM-T835 folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
E rulmentul de la planetara 90%

Am să verific iar la service, dar doar în ianuarie. Acum nu-mi pwrmite timpul

Trimis de pe al meu SM-A920F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roata desfăcută, verifica prezoanele sau rulment roata uzat rău.

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ,

cristisubiak, ai rezolvat ceva ? ai identificat problema ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now