Sign in to follow this  
Followers 0
VOLVO16

NO COMMENT

15 posts in this topic

Trist dar adevarat...

Ar trebui sa le puna clipul asta inainte de examenul de conducere...

Oricum,filmarile sunt deosebite ,eu zic ca au un impact deosebit;pacat ca pentru unii nu conteaza ,chiar daca stiu ce se poate intampla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mdea...NO COMMENT  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Socant dar din pacate adevarat.

La fel de socant ca cel de la TV cu accidentul de pe autostrada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e trist, e REAL. De fiecare data cind ne suim in masina este posibil sa nu mai ajungem la destinatie din n-shpe motive. Trist este ca nu se poate face nimic impotriva celor care beau la volan, adorm, sint neatenti la drum-fara nici o urma de anticipare a posibilelor evenimente din trafic, celor fara carnet sau cu carnetul luat pe spagi, etc.

  Azi am fost martorul stupefiat a urmatorului eveniment romanesc: un dobitoc cu un ford focus (masina tare) avea mina stinga pe geam la stop. A plecat de pe loc si mina stinga tot pe geam era - tzaranul a preferat sa ia dreapta de pe volan ca sa schimbe viteza(lasind volanul liber!) decit sa-si bage mina inapoi in masina !!! La primul stop stind paralel cu el,m-am uitat:cutia era MANUALA ! Degeaba m-am uitat lung la el, l-am claxonat, am strigat la el - individul a inchis geamul cu o fatza sictirita...Bine macar ca si-a bagat pretioasa mina inauntru...Asta e ROMANIA, clipul asta nu-i va sensibiliza decit tot pe cei ca noi, care stim lucrurile astea nasoale, nenorocirile ce ne asteapta la tot pasul.

Cum spuneam, totul din clip este foarte Real.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e o problema cu educatia pe soselele romanicii. sa-i educi pe idioti...cam greu, desi as face-o daca as avea parghiile necesare. conduita este greu de invatat se pare ca la f.multi soferi.

sint convins ca toti am vazut fenomene din astea in viata noastra cotidiana, si nu numai pe sosele.

cred ca nu numai mentalitatea este de vina...ieri am venit din slovenia prin croatia si serbia. acolo se poate, la noi nu.

cele de mai sus contribuie la marea parte a accidentelor din tara noastra.

sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de accidente

Share this post


Link to post
Share on other sites

off-topic:

Astra rullz, incepi chiar sa ma enervezi ! Tu nu poti citi printre randuri ?

Ca sa-ti raspund cu aceeasi moneda, ca vad ca o cauti rau:

1)am scris in paranteza ca sa se simta ironia-ca fiind o masina tareeee focusul

2)nu e vorba ca nu sta volanul drept - tampenia de a face acest gest tampit m-a mirat (probabil ca asa faci si tu, de-i tii partea fraierului ? )

3)de ce trebuie sa te gindesti ca "poti juli maxim o aripa", nu poti sa nu julesti nimic ? mie daca-mi juleste unul ca smecherul asta conducind asa, cu volanul liber doar o aripa isi va dori mult timp sa nu ma fi intalnit niciodata ! Daca mi-o juleste dintr-o alta manevra, ok, dar sa-l vad cum schimba vitezele cu volanul liber si ma juleste, vai de mama lui.

4)important pentru tine e ca eu am facut tot posibilul sa-l intreb daca e bolnav iar vacarul ala circula acum liber prin bucuresti, printre civilizati cum esti tu.Iti doresc sa intalnesti cit mai multi soferi de-astia civilizati, ca sa te simti bine linga ei, chiar in largul tau.

5)e singurul punct cu care sint de acord cu tine, poate daca avea pana si-i strigam-atentionam-claxonam sa-si dea seama ca are o problema era altceva.

6)Ti-am mai scris intr-un post-cel in care te legai de Midnight Caller sa o lasi mai moale cu aprecierile celor de pe acest forum, dar vad ca nu te potolesti, continui in aceeasi maniera.

Astept replici acide, ca de obicei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rugamintea la Dl  "Astra_rullz" sa completeze profilul, nu de alta dar sa stim si noi cu cine discutam, este de bun simtz sa te prezinti. ( sustinem ca avem educatie) O intrebare personala...Cati ani aveti Dle "Astra_rullz".

Intr-o alta ordine de idei, pt prietenul meu Matrixxx ca sa nu mai fie asa de suparat, il rog sa stea linistit pentru ca de unul singur sau de o mana de oameni nu se poate schimba situatia imbecilitatii unora, indiferent de ce masina conduce, de 130 sau 300 "caluti" ..pur si simplu padure fara uscaturi nu se poate. Ca in Romania sunt f multe uscaturi.... aici ai dreptate ;D

        In primul si in primul rind este vorba de educatia natiunii. In tara noastra, dintr-un motiv care imi scapa, obtinerea permisului de conducere este mai importanta decit obtinerea doctoratului. E drept ca pentru o mare parte din populatie este singurul examen pe care il promoveaza vreodata, dar orisicit, psihoza asta a permisului, ideea stupida potrivit careia permisul de conducere te face mai special ar putea fi inlaturata.

      Apoi este vorba de “mi-a luat tata masinaâ€, si vorbesc aici de pustanii iresponsabili care se suie la volanul masinii din dotare, mai buna sau mai rea in functie de posibilitatile parintilor, si calca acceleratia. Cita minte au ei in cap nu se stie, dar in mod clar nu suficienta. Nu spun ca toti tinerii sint soferi prosti sau iresponsabili, dar este destul de comun scenariul politiei in care ofiterul de presa explica “soferul neexperimentat, aflat la volanul unei masini puternice, a efectuat manevra de depasire cu viteza excesiva si fara sa se asigure in prealabilâ€, dupa care urmeaza puscarie, morti, spitale.

Si ca sa ma opresc, in concluzie? Cind ne suim la volan sa ne folosim cu incredere creierul din dotare. E adevarat ca pentru multi ginditul este provocarea vietii si ca unii nu reusesc sa o faca niciodata, dar ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa faci 3-4 facultati, master in comunicare si doctoratul pt. a intelege o ironie. Extrem de complicata dealtfel...

;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara suparare, unul merge cum il taie capul, bine-rau nu esti tu cel care esti in masura sa judeci.

Daca ar merge pe strada lui sau a lui taica-su nu ar fi nici o problema. Ideea este ca merge pe drumuri publice si acelasi sictir il are si cand merge cu 100 sau 150km/h. Ca nu a facut cine stie ce este adevarat dar astia sunt cei care uita ca o masina trebuie si oprita nu numai accelerata.

INTOTDEAUNA INTR-UN ACCIDENT UNUL ESTE VINOVAT SI CEL PUTIN UNUL NEVINOVAT (DACA NU MULT MAI MULTI).

Ca fapt divers al teribilitatii pustilor din ziua de azi:

Avem un magazioner de 19 ani care mai duce marfa cand lipseste un alt coleg cu un peugeot partner. Ieri parchez masina langa partner si vad cauciucurile de iarna montate la masina. Explicatia a fost ca le-a schimbat datorita aderentei proaste a celorlalte, patinau la plecarea de pe loc si in curbe. Cum dracu sa pleci cu scart la o masina diesel de 75 cai ??? sau sa o faci sa derapeze in oras pe drum uscat in conditiile in care gumele de vara sunt impecabile, masina merge doar cu soferul iar marfa este foarte usoara (max 100 kg) ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Fara suparare, unul merge cum il taie capul, bine-rau nu esti tu cel care esti in masura sa judeci"

@Astra, tu esti in masura sa o cataloghezi drept proasta pe cea care ti-a taiat fata? Am observat ca "proasta" nu este nici intre ghilimele nici intre paranteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa omul sa aiba ultimul cuvint, ca vad ca-i place. Oricum, eu dau raspunsuri care nu au legatura cu topicul(link-ul) de-aici, chiar daca eu cred ca are.

Iar ca un sfat, astra  - mai bine renunta la Volvo, ca esti mult prea complex si educat pentru masina asta, observ. Intra pe forumurile(.ro) de masini germane si ai sa gasesti numai useri unul si unul, cu raspunsuri pertinente ce au o stransa legatura cu topicurile deschise acolo,  nu ca aici - unde ne spunem pareri si ne ajutam intre noi, asa cum putem. Vii tu aici - si dupa 10-11 mesaje spargi gheata si o tii tare ca eu nu dau raspunsuri incadrate in topic. Ca sa termin intr-o oarecare nota (cu cheia Fa la portativ), eu nu mai scriu nimic in acest topic. Te las pe tine sa raspunzi la obiect (pune tu ghilimele sau paranteze) - cum ai facut-o si pina acum...Am disparut de pe acest topic. Punct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Viata este complexa si are multe aspecte"

M-am carat si eu de aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi colegi, nu stiu daca acest topic va mai ramane mult timp pe forum, dar vreau sa zic si eu vreo 2-3 pareri apropo de compliatia de filme de prevenire a accidentelor.

Am ramas (marcat) dupa ce am vizionat filmuletele, lucru ce nu pot sa spun ca mi se intampla cand vad reclama de la noi cu tipul ala care isi baga familia in saci si apoi se pune retoric intrebarea daca poate trai cu asta.

Se vede cat de profesionist au fost facute aste de prin Regatele Unite si Germania.

In alta ordine de idei, m-au facut sa ma gandesc si sa imi amintesc drumurile facute prin tara si pe afara. Nu voi exemplifica detaliat, pentru ca nu vad rostul, dar daca e sa fac un bilant, in Romania era sa mor de cel putin 30 ori din ianuarie 2008 pana azi din varii motive, de la soferi ce veneau din fata pe banda mea, de la raliuri prin munti (Piatra Craiului BH)a unor "baietzi de baietzi" care "se faceau" pe serpentine, pana la camioane care imi sareau in fata in timp ce eu ii depaseam etc.

Ce a fost culmea e ca in Germania si drumul pana acolo s-a dovedit a fi fara incidente. Am facut si aproximativ 350km pe teritoriul Germaniei plimbari si nu tot timpul pe autostrazi. Acolo, toti, au respect, de la pustii de 17 ani pana la babuta draguta care conduce ditamai vaporul de Jaguar XJR. Acum vreo doi ani si ceva am stat cu o bursa in Germania 6 luni si am mers zilnic cu autobuzul si trenul si in timpul personal cu masina unchiului meu. In tot acest timp am vazut un (1) accident.

In 6 luni in Oradea nici nu mai stiu cate se pot vedea.

Ma rog, vorba lunga....

Sa conducem cu grija!

Respecte! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0