Sign in to follow this  
Followers 0
Guest lucian777

clima defecta

8 posts in this topic

am un 850 care raceste conducta pana in bord iar din bord baga aerul de afara . stie cineva daca are vreo clapeta in bord care nu deschide sau ceva de genul asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai Climatronic sau A/C manual ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai 2 tevi care-ti intra in habitaclu, pe partea stinga, cum privesti din fata motorului cu capota deschisa. Cind dai drumul la AC, in foarte scurt timp 5-10 secunde trebuie sa ai ambele tevi reci. Cea din stinga e turul si cea din dreapta e returul(adica ce intra si ce iese din evaporator - bord). Daca ai numai o teava rece (si mai mult ca sigur ca e vorba de cea din stinga), cauzele pot fi multiple:

-presostat defect

-valva de expansiune (orifice tube) blocata-dusa

-freon putin in instalatie-pierderi mari posibile

-compresor cu probleme

-tevi-trasee infundate.

Deci te rog, specifica ce volvo 850 ai, ai filtru de polen sau nu (este in stinga,sub aparatoarea de plastic a stergatoarelor-desurubezi cele 2 suruburi din colt, tragi putin de aparatoare si te uiti sub ea;daca ai doar o gaura,dupa cum banuiesc, nu ai filtru-deci evaporator cu probleme) , AC manual sau climatronic (cel climatronic ai simbolurile de grade celsius in jurul butoanelor din bord), cind ai incarcat ultima data freon, daca ai umblat la instalatie-inlocuiri piese recent, cind ti-a mers ultima data AC-ul bine...

Dupa cum vezi, trebuie sa dai mai multe detalii despre problema ta. Sintem aici ca sa te ajutam-daca putem.

Eventual, completeaza-ti profilul, sa stim si noi de unde esti, ce masinutza ai, poate ne putem chiar intalni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e vorba de un volvo 850 2.5 20 valve din 94  cu climatronic am bagat freon dar conducta din stanga cum te uiti la motor e gheata iar ianuntru baga aer de afara. am scimbat si filtrul de polen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti atasez un doc - o sa te ajute, daca nu vrei sa apelezi la un service specializat in AC.

Citeste cu atentie sectiunea "So how can you tell if your aircon is working normally? " - ai niste verificari usoare de facut.

Sper ca intelegi engleza  :-*

AIRCONDITION 850.doc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am o pb cu A/C-ul pe care am incarcat s-o rezolv la un service specializat si mi s-a spus ca pierde freon pe la compresor, mai exact prin bratul pistonului compresorului(??!) adica prin metal(??!). Daca-mi incarca freon in instalatie, sistemul de racire isi face treaba vreo zi-doua dupa care "moare" pana la urmatoarea incarcare cu freon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica Reciver/drierul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sangria, ti-au bagat vopsea fluorescenta in instalatie, sau si-au dat cu parerea dupa ce si-au trecut cu mina prin barba vreo jumatate de ora, privind incruntati (neputinciosi) la monstrul de sub capota ?  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0