Catalin1993

Cutie automată volvo s60

5 posts in this topic

Salut sunt fericitul posesor de un volvo s60 2.0 diesel (an 2012) si incerc sa aflu cat mai multe despre cutia automata a acestei masino. La ce turatii este normal sa schimbe treptele ? Daca accelerez se duce si la 2500 ture dar daca merg in regim de oras imi schimba la 2000 ture. Tinand cont ca este diesel in capul meu era ca se tureaza mai mult decat pe benzina pentru a evita infundarea dpf. Multumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

"Normalul" il definesti tu - prin stilul tau de condus - masina are un modul de "invatare" care nu functioneaza perfect // cum ne-am dori intotdeauna.  Si ce spui vizavi de DPF poate fi adevarat de asemenea. 

Dupa ce vei mai merge cu masina, in diferite scenarii si conditii de drum, vei putea observa singur cum se comporta cutia. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutia se adapteaza stilului tau de condus, in timp

Daca mergi ca ochiul mortului in Bucuresti o saptamana o sa vezi ca-ti schimba foarte jos.

Mergi mai sportiv (nu stiu unde ca nu prea ai) si o sa-ti schimbe mult mai sus.

La S60-ul nevestei folosit aproape numai in oras in conditiile de Bucuresti (trafic mizerabil) schimba uneori si la 1100 rot/min de zici ca se opreste

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Maurice said:

Cutia se adapteaza stilului tau de condus, in timp

Daca mergi ca ochiul mortului in Bucuresti o saptamana o sa vezi ca-ti schimba foarte jos.

Mergi mai sportiv (nu stiu unde ca nu prea ai) si o sa-ti schimbe mult mai sus.

La S60-ul nevestei folosit aproape numai in oras in conditiile de Bucuresti (trafic mizerabil) schimba uneori si la 1100 rot/min de zici ca se opreste

Maurice cum aflu la ce temperatura sta apa ? avand in vede ca modelul asta nu este prevazut cu  "ac" in bord sa indice asa ceva. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simplu, nu afli.

O sa te avertizeze doar cand e temp mare - reduceti viteza temp ridicata sau cand e prea mare - opriti in siguranta

Mesajele sunt aproximative (nu mi-au aparut niciodata) dar asta e ideea.

La fel si la cutie o sa-ti dea mesaj la temp mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now