Capiovi

Achizitie S60/V60

8 posts in this topic

Salutare tuturor. De ceva vreme sunt in cautarea unui S60/V60, dar de fiecare data cand apare cate un anunt acceptabil, si dispare repede. In cele din urma am gasit un S60 din 2011, motor 1596 cm3, aprox 170000 km(care bat cu raportul carvertical),varianta R-design. Proprietarul zice ca are si distributia si ambreajul schimbate, dar fara facturi, doar acele etichete lipite in urma schimbului.

Ce ma retine putin este pretul raportat la anul de fabricatie care este de 8000 euro, si nesiguranta daca au fost sau nu schimbate cele mentionate.

Intrebarea mea este, se merita achizitionata in aceste conditii/pret? Sau daca aveti sau stiti un model asemanator la/de vanzare dati de stire.

Cu multumiri, Ovidiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca ai citit multe despre cum se vind autoturismele la noi in tara.!

 

La noi benzinarul este mult mai scump si rar decit diesel-ul ,de care toata Europa de vest scapa.Nu stiu ce verificari ai facut  pe carvertical insa trebuie sa te uiti din ce tari vin masinile care se vind la noi si ce preturi comporta in tara de unde vin ,comparativ cu "piata" de  la noi .Cam 90% sint aduse aici din licitatii si de fel cu mici vicii ascunse.Astea se vad odata ce masina ajunge la cumparatorul din Ro care ulterior devine ,vinzator.:).

.Cit timp autoturismul nu are facturi sau carte service etc  judeci totul relativ ,la noroc si eventuala buna credinta a vinzatorului. :unsure:

Cum crezi ca isi poate vinde autoturismul pe 8000e ,cind el face in piata de fapt cam 10000-10500E sa zic si sa fie si perfect functional  fara sa investesti in el inca 2,3 ani ,afara de consumabile?!!

Sa nu ne mintim singuri ori sa fim prea comozi incit sa nu cumparam din  sursa externa +garantie.!:)

 Numai bine..

 

Edited by Vvolvo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prefer oricand sa dau mai mult pe masina, dar sa fiu sigur de km si intretinere. Doar ca nu am gasit de cand caut, (inclusiv la firme care ofera garantie 3 luni si km trecuti in contract) facturi de service, doar carte!

Asta caut si eu: o sursa externa+garantie! :)

sau un proprietar onest!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu l-am vazut la bursa, dar o sa il contactez.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand masina lui Mihai MMM, are multe modificări aduse, bord TFT, interior de S60 Polestar, super întreținută însă nu o vinde ieftin . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut intre timp anuntul pe olx. Intradevar, este o masina deosebita, dar din pacate imi depaseste bugetul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.

as dori sa achizitionez un S60.

m-am oprit la un 1,5 T3-152 cp. problema este ca despre acest motor nu am gasit informatii, in afara de autodata si mici info pe la V40. as dori un mic ajutor cu ceva info, cei care aveti acest motor. sunt probleme la el, consum antigel/ ulei?

am studiat pe autodata si am vazut ca nu are legatura cu cel de ford (1,5 - 150 cp, 4 pistoane). stiu ca cel de 1.6 era comun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now