Rudolf

Zgomot vant xc 90 din 200i

5 posts in this topic

buna seara, am un volvo xc90 din 2008 si este destul de zgomotoasa peste 100 km/h mai exact se aude vajaitul vantului. Am citit pe forum ca aceasta problema este frecventa la xc60 dar de 90 nu am gasit nimic. 

Sa ma intalnit cineva cu aceasta problema sau mai exact disconfort ? 

 

Multumesc mult, o seara frumoasa 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Dupa 12-15 ani de exploatare ,un autoturism fie benzinar  sau mai ales diesel poate are nevoie de niste corectii .Realinierea  usilor ,chederele pot fi sint obosite ,uzate.Mai poate fi si zgomot de anvelope plus mediu pe unde ruleaza.

Cel putin la cele mai reusite si mai multe vindute  modele de la Volvo ,anume construite intre 1992-2000 (parerea mea) exista prin cartea tehnica o  reteta de intretinere la partea caroseriei si nu numai ,cu tot felul de ,solutii ,vaseline etc pentru a prelungi  viata masinii fara   "scirtz-uri" , pocnit de plastice ,balamale zgomotoase,etc.

Fara suparare dar demult mergind cu un XC90, diesel nu prea intelegeam daca era Aro sau nu, insa  la cum era masina intretinuta  o fi fost si asta cauza.

Sigur colegii cu masini din aceeasi generatie cu a ta poate te vor lamuri punctual.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un 90 din 2004 dar cu zgomotorul de vand nu am probleme.  Mai degraba zgomot de la cauciucuri.   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am unul din aceeasi generatie, mie mi se pare destul de silentios si la 140-150 kmh, dar depinde cu ce compari.

Daca ai bare transversale montate pe cele orizontale ale masinii, pot provoca un suierat la viteze > 100kmh.

Seara buna!

Edited by JAD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu fie baza oglinzii departata de portiera . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now