lauricalaur

motor electric Motor electric defect

39 posts in this topic

Mașina în ziua de azi este un telefon luat la abonament. Când se termină perioada contractuala, telefonul este un ciuruk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

Ehh! Sintem prea emancipati unii dintre noi si trebuie sa avem ce au altii din occident de top dar la sfert de pret ,sa fie impecabil si "full". Mai avem ani lumina ca sa ne consideram stat capitalist  cu respect fata de cetatean ,sa gindim sanatos economic , sa mai avem si mentalitatea in consecinta.. Ca sint si exceptii asta este alta problema..

Un cetatean roman  avind un buget  de 10ooo-15oooE (cam mare totusi  :)) alege fix fie un mercedes ,bmw ,audi chiar volvo ,de mina a doua ("full cu de toate" cum se exprima anume indivizi ce vind) decit sa cumpere un model nou -nout de autoturism  mai "slabut"  gen dacia ,skoda ,honda, kia,ford ,vw, etc cu ani de garantie in aceeasi bani  de 10ooo-15oooE. De ce? Pentru ca este roman si acestia sint termenii lui in care gindeste economic .  ...Nu comentez exceptiile.

De aceea ne place sa luam firimiturile altora si ca mai apoi sa comentam ,un alta....Nu ne place nici sa incurajam consumul de produse autohtone in general iar apoi economia de piata la noi nu s-a invatat in ultimii 45 de ani (decit de unii anume,probabil)si urmatorii 30 de dupa cred ca i-au numit tranzitie?!!!  Catre....

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta nu scuza faptul că se fac numai pocnitori :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt prins undeva la mijloc,nu neg ca am vrut sa gust putin din fructul interzis ,dar cand pleci in concediu si faci in tara 2500-3000 km si mai ai si copil mic te gandesti pe langa confort si la siguranta,nu are rost sa comparam masini noi in acel buget care sa care bagaje,sa ofere minim 4 stele euro NCAP,sa urce incarcata prin Cheile Bicazului si sa ai siguranta ca la o depasire nu mergi paralel cu tirul aproape 1 minut (Polo 1.2 54cp).De ce nu am luat Duster? Pentru cele 3 stele,pentru rugina care am vazut-o la unele modele pe luneta si pentru ca e spartana si invechita...Sincer daca aveam bani,luam v90 Volvo sau Audi Allroad.

Edited by lauricalaur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, comanr a spus:

Asta nu scuza faptul că se fac numai pocnitori :))

COMANR ,te-ar deranja daca te-as vizita la inceput de septembrie pentru 10-30 min sa-mi vezi masina ,poate ai o solutie,fac cinste...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici o problema, eu sper cat de curând să prezint o soluție bună pentru reparația profesionista a compresoarelor de AC. Aștept să îmi livreze cei de la firma de bobinaj statorul bobinat cu sarma dublu email și impregnat foarte bine astfel încât să nu mai cada compresorul sau să apară erori de izolație in sistemul hibrid. Compresorul bobinat de mine merge bine insa am întâlnit pe alte compresoare similare mai multe bobine afectate și reparația corecta este rebobinarea completa a statorului. Revin cu detalii

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, comanr a spus:

Nici o problema, eu sper cat de curând să prezint o soluție bună pentru reparația profesionista a compresoarelor de AC. Aștept să îmi livreze cei de la firma de bobinaj statorul bobinat cu sarma dublu email și impregnat foarte bine astfel încât să nu mai cada compresorul sau să apară erori de izolație in sistemul hibrid. Compresorul bobinat de mine merge bine insa am întâlnit pe alte compresoare similare mai multe bobine afectate și reparația corecta este rebobinarea completa a statorului. Revin cu detalii

Merci frumos,ramane sa stabilim locul de intalnire,eu vin de la Bicaz catre mare.

Noapte buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 15 ore, lauricalaur a spus:

Eu sunt prins undeva la mijloc,nu neg ca am vrut sa gust putin din fructul interzis ,dar cand pleci in concediu si faci in tara 2500-3000 km si mai ai si copil mic te gandesti pe langa confort si la siguranta,nu are rost sa comparam masini noi in acel buget care sa care bagaje,sa ofere minim 4 stele euro NCAP,sa urce incarcata prin Cheile Bicazului si sa ai siguranta ca la o depasire nu mergi paralel cu tirul aproape 1 minut (Polo 1.2 54cp).De ce nu am luat Duster? Pentru cele 3 stele,pentru rugina care am vazut-o la unele modele pe luneta si pentru ca e spartana si invechita...Sincer daca aveam bani,luam v90 Volvo sau Audi Allroad.

Nu considera ca am scris aceste rinduri in special tie pentru  ti-ai achizitionat un autoturism de o suma data, fix 15oooE. Ai ales cu inima  fara prea multe cunostinte tehnice probabil, ai si riscat si asta este.Comentam in general si doar tu stii daca te regasesti in ce vorbeam.

Sint destule persoane care si sfatuite tehnic tot fac  ce cred  de cuviinta apoi au nemultumiri ,una alta..Cam despre aceste persoane am incercat sa fac referire care sigur mai citesc pe aici dar am comentat poate neprofesionist  pe topicul tau....Dar cum e vorba ,"gusturile nu se discuta" ...ramin doar comentariile.

 

Ai ales un autoturism frumos dar foarte pretentios si greu de reparat in zona electrica daca nu dai de cineva pasionat si "bagacios" tehnic  si cu depline cunostinte  .Poate cu noroc  colegul comanr sa inteleaga problema si sa rezolvi situatia. 

Drum bun spre rezolvare.:)

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 02.08.2020 at 11:11 PM, comanr a spus:

Nici o problema, eu sper cat de curând să prezint o soluție bună pentru reparația profesionista a compresoarelor de AC. Aștept să îmi livreze cei de la firma de bobinaj statorul bobinat cu sarma dublu email și impregnat foarte bine astfel încât să nu mai cada compresorul sau să apară erori de izolație in sistemul hibrid. Compresorul bobinat de mine merge bine insa am întâlnit pe alte compresoare similare mai multe bobine afectate și reparația corecta este rebobinarea completa a statorului. Revin cu detalii

La 02.08.2020 at 11:11 PM, comanr a spus:

Nici o problema, eu sper cat de curând să prezint o soluție bună pentru reparația profesionista a compresoarelor de AC. Aștept să îmi livreze cei de la firma de bobinaj statorul bobinat cu sarma dublu email și impregnat foarte bine astfel încât să nu mai cada compresorul sau să apară erori de izolație in sistemul hibrid. Compresorul bobinat de mine merge bine insa am întâlnit pe alte compresoare similare mai multe bobine afectate și reparația corecta este rebobinarea completa a statorului. Revin cu detalii

Salut,atasez adresa mea de mail sa-mi comunici locatia si numar de telefon daca doresti.

Merci.

stanciu_laurentiu02@yahoo.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lauricalaur cei de la Primus nu repara motorul electric pt ca Volvo le interzice acest lucru, este foarte simplu . 

Multi se plang de mecanici si spun ca sunt schimbatori de piese insa cand vine vorba de o carpeala romaneasca toti vor garantie 2 ani la carpeala inclusiv plata platformei daca se strica masina. Din pacate multi posesori de Volvo au ajuns sa fie absurzi si au impresia ca au super masini cand din pacate au niste chestii vechi care merg din inertie pe strada . 

Repet, o masina Volvo dupa 2010 are o durata de viata de 4 ani si/sau 200.000 km, garantia masinilor Volvo este de 2 ani si/sau 96.000 km iar cu ajutorul unui broker de garantii se ajunge platind o garantie extinsa la 4 ani si/sau 150.000 km . 

Interesul nu este sa pastrezi masina o viata ci sa iei in cursul vietii 3-10 masini, deja BMW scoate faceliftul la 3 ani iar lumea vrea sa pastreze o masina 10 ani . 

Revenind la hibride problemele sunt superbe pentru ca sunt greu de reparat, sunt scumpe de reparat si piesele sunt scumpe pt ca tehnologia este scumpa, cand un V60 D6 ajunge in 4 ani la 15.000 euro de la 65.000 euro cam cat de buna e acea masina ? De ce un V60 D4 AWD de 44.000 euro dupa 4 ani costa 20.000 euro ? Nimeni nu isi pune aceasta intrebare ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am un V60 - 2016 si am aceasi problema cu compresorul de aer conditionat.

Primus il repara si ofera grantie pe viata dupa dar costa 8.000 lei.

Solutia cu rebobinarea functioneaza, imi puteti da un contact pentru o alternativa la problema asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 22.07.2020 at 10:11 PM, comanr said:

Teoretic motorul ăla nu se strica, in cazuri extrarare poate pătrunde apa la el și astfel  poate da la masă. Atenția trebuie îndreptată către ambreiajul electric al motorului. Ăla se strica au fost cazuri. Nu știu exact ce pica la el dar cert e că dacă apar smucituri și zgomote suspecte din puntea spate este ambreiajul electric defect. Daca îl poți trimite îl pot inspecta. Oricum nu știu în ce măsură se găsesc piese de schimb. 

 

On 22.07.2020 at 10:09 AM, lauricalaur said:

Salut,am si eu o problema electrica la al meu v 60 hybrid D6 2015,pe scurt motorul electric are un defect iar cei de la Primus nu se baga sa-l repare,il inlocuiesc ,adica doar motorul 25000 ron.Problema este ca din cauza lui primesc tot felul de erori si limitari ca altfel nu l-as baga in seama si nici nu pot sa-l anuleze,deci complicat..

Va rog un ajutor sau un sfat ce as putea face cu acel motor,stie cineva sau cunoasteti un caz similar sa-i dau de cap .Multumesc mult.

Salut! Sunt nou pe aici, am si eu un volvo v60 hybrid din 2014 si acum am ajuns si eu la probleme pe puntea spate.. Ai rezolvat problema pana la urma? Am nevoie si eu de cateva recomandari.. Multumesc! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! La cati km v-au aparut problemele cu motorul electric? daca nu va deranjeaza sa spuneti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now