Sign in to follow this  
Followers 0
alin_ux

reglare unghi de fuga

10 posts in this topic

cum se regleaza ughiul de fuga la S60?  am observat ca imi mananca cauciucurile putin pe exterior si cred ca aici e problema, de cand am schimbat pe la articulatii cate ceva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

du-te la un service sa-ti faca geometria la roti. nu se poate face doar cu sfaturile noastre. nu dureaza mult . eu am schimbat caseta de directie si am facut asta acum vreo 4 zile. cost 85 ron . bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai la service se poate.

Si eu am avut problema asta dar la mine s-a rezolvat invers ca la tine. Cand am pus capete de bara noi, a disparut si uzarea cauciucurilor (pe interior la mine), nu a mai trebuit sa merg la service. :)

Totusi voi merge incurand sa verific exactitatea unghiurilor, ajuta mult la conduita de drum a masinii.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si taicamiu a avut probleme si inca are dar la un S40...si a nenorocit niste cauciucuri destul de noi...Initial a fost la reprezenta Volvo din CT unde iau pus niste "plumb" pe jante si a reglat si unghiurile...Si totusi a inceput sa manance din roti...a fost la alta vulcanizare si acolo i-a dat jos plumbul...dar mananca in continuare din cauciuc...acum au inceput sa bata parca...inca nu e rezolvata problema...cu mecanicii nostri destepti se pare ca nu e chiar asa usor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am facut geometria la roti.

Atasez raportul final

Nu prea inteleg  partea cu Toleranta

Din buletinul de analiza reiese ca nu se incadreaza.

Nu citesc eu bine?.......

Multumesc

post-765-12877881426429_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu parca zic ca se incadreaza.

Valorile finale trebuie sa fie incadrate intre valoarea "standard"  +/- toleranta.

Ex. valoare finala de la convergenta totala ( 00-04 ) trebuie sa fie incadrata intre Data ( 00-09 ) +/- toleranta de 06. deci intervalul aceptat este intre limitele 00-03 si 00-15

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa zic si eu insa nu inteleg daca la datele din calculator se aduaga si toleranta sau toleranta e de la 0...........

Daca imi scarm bine in creier ar fi ca se adauga pentru ca asa nici datele default nu se incadreaza in toleranta :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai acolo o valoare nominala ( Data ) si o toleranta . De obicei tolerantele sint +/- adica se adauga/scad din valoarea nominala ca sa rezulte un interval in care valoarea masurata e acceptata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.

Multumesc

Banuiam eu dar.... nu eram foarte sigur.

In principiu asa este, toleranta se adauga sau se scade la o valoare de referinta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0