Cristine

Xc 60

18 posts in this topic

Salut, am dețin de puțin timp un xc 60 2014 motor 2.4 215 cp, și am observat că nu se activeaza butonul hdc pe poziția d,dar în schimb pe poziția r da .Ce poate fi?deci în concluzie nu face frana de motor.

Edited by Cristine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aștept răspuns dacă știți ceva despre aceasta chestie.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

HDC ul merge numai în mod manual cutie . Scrie și la manualul utilizatorului .

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu știu  ca nu am mai avut pana acum cutie automata .Spune-mi cum sa fac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai maneta de la schimbator pe manual si pana la viteza de ??? cat o fi la tine merge functie.

La XC90 e pana la 40Km/h, la XC70 era mai putin

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor!La ora aceasta ma confrunt cu o alta problema.Dacă mă puteți ajuta bineînțeles?Am trei prize pentru brichetă și nu merge niciuna.Mentionez că siguranțele sunt bune.Pot fi anulate din tester.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca poti anula siguranta din tester. Circuitul trebuie sa direct, baterie-siguranta-priza.

Este un circuit de mare putere nu vad ce rationament ar fi avut trecerea lui prin "electronica/calculatorul" masinii pentru a fi anulat din soft, asta doar daca nu a inebunit Volvo de tot.

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites

E siguranta arsa, trebuie verificat cu grija in tabloul de sigurante  de sub torpedou . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat siguranța si nu este arsa.(poziția 22 parcă)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !Ce ulei sa folosesc la  motorul de 2.4?cel mai bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa va mai întreb ceva.Vreau sa fac schimb ulei+filtre+distributie.Ce mă sfătuiți să aleg ?origine sau contitech(distributie),origine sau man(filtre),ulei motul sau castron?Vă mulțumesc anticipat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine zice ca piesele si consumabilele originale nu au si ele un nume,de multe ori sters de catre cine ambaleaza in mod intentionat,maninca cacao...Ca printre Contitech sau Lemforder sunt si multe falsuri,imitatii,asta e alta realitate.Castron cum il numesti tu,pe vremuri ajunsese falsificat la greu.Apoi nu s-a mai vandut ani buni din cauza asta si acum e foarte posibil sa fie din nou ce trebuie...Ca raspuns eu de ani buni pun uleiul de care am bani si sa fie normativa agreata de motorul respectiv...Recent,userul Kecs,ce mi s-a parut de treaba si cu idei de om normal,mi-a destainuit o teorie conform careia daca nu pun ulei 0,ci 5 in motorul masinii creste consumul de carburant.Am vrut sa ii spun ca era baut,dar am ezitat crezind ca se va supara....:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cristine depinde cat ti la masina ta sau mai bine zis cat vrei sa o ti , o masina ce se vrea intretinuta se intretine cu piese de origine . 

@Ujio din pacate iar se contraface Castrol la greu si din pacate nu te poti feri de impostori, aceiasi problema e si cu piesele AM de renume care de fapt sunt niste gunoaie ordinare, am pus unui client bieleta antiruliu Lemforder si dupa o saptamana s-a rupt din sudura, cand a venit la noi cu alta problema i-am schimbat bieleta fara sa stie, de rusine ca s-a intampat asa ceva, cum draq sa tina 3 zile o bieleta si sa se rupa din sudura ? In Ro se vinde orice si tb grija mare . 

La E3 tau dizal poti pune si ulei bunica, tot merge, tot se unge bine :)

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie luat in considerare că există și defecte de fabricație care trec și de mama inspecției. E destul de greu de înțeles dar așa stau lucrurile. Diferența dintre o firma foarte buna și una mediocră consta tocmai in strictețea controlului calității.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cristine , daca nu vrei ulei contrafacut ,ia cu incredere RAVENOL SSV SAE 0 W- 30 a5b5 ,de preferinta din GERMANIA (eu am luat de pe site AMAZON.DE) . Sau din Ro daca gasesti, dar sa verifici elementele de siguranta(le gasesti in tutoriale pe youtube).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau  mai simplu pui ulei Volvo, pe ala nu l contraface nimeni . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now