dorupopa2003

probleme de incepator

49 posts in this topic

am si eu de ieri un volvo s60 din 2005 si becul de pe butonul DSTC ramane aprins orice as face (adica daca il apas nu se intampla nimic). este stricat sau ar trebui sa fie asa cum este?

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit. completeaza-ti te rog profilul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate doar vrea sa vada daca functioneaza dezactivarea lui, tine apasat in jur de 3 secunde pe el, ar trebui sa se stinga becul de pe buton si sa se aprina simbolul in bord !

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta era problema ca nu intelegeam cum se dezactiveaza

acuma am reusit

multumesc

am comletat si profilul

as mai avea totusi o intrebare

chiar langa butonul dstc care are o iconita cu forma unei masini si trei linii inauntru. nu stiu ce se face cu butonul asta. multumesc daca reusiti sa ma lamuriti.

si as mai vrea sa stiu daca se poate schimba limba de la computerul de bord din germana in engleza si daca da, cum se face asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din butonul ala se dezactiveaza senzorul de miscare. Este activat by default si poti sa-l dezactivezi daca lasi de exemplu cainele inauntru si inchizi masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate schimba meniul din germana in engleza.

Mie mi-au facut asta cei de la Primus insa nu iti pot spune ca e cel mai grozav service insa chestia asta sunt in stare sa o faca.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de cheful service man-ului. Mie la TM mi-au zis ca masina fiind fabricata pentru nemti, astia din urma or cerut sa nu se schimbe softu' in alta limba :tard: :tard: :tard: :tard: :tard: :tard: :thefinger: :thefinger: :violent1: :violent1:

Sunt curios cand o sa ma duc cu cealalta la care e in franceza. Poate or sa zica acelasi lucru (din obisnuinta).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dorupopa2003, limba se poate schimba numai la repr Volvo si costa in jur de 170 RON .

@kadudu vezi ca te-au pacalit aia de la Volvo :D

Eu merg cu STCul dezactivat tot timpul, este tare stupid sistemul asta iar DSTCul este si mai stupid.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dorupopa2003, limba se poate schimba numai la repr Volvo si costa in jur de 170 RON .

@kadudu vezi ca te-au pacalit aia de la Volvo :D

Eu merg cu STCul dezactivat tot timpul, este tare stupid sistemul asta iar DSTCul este si mai stupid.

atit de stupid incit e ridicol, nu?

sa fim seriosi, dtsc-ul e EXCELENT !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Excelent zic si eu. Pe mine m-a scos dintr-o grmada de belele (nu pot spune insa acelasi lucru de  ESP-ul de la Passatul care l-am avut ianainte de Volvo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine ESP-ul de la Passat si-a facut datoria. Pana acumam probat DSTC doar la plecarea depe loc in curba, sper sa nu fie nevoie sa ma scoata din rahat.

Nu spun ca nu e bun DSTC-ul, cred ca e foarte buna; spun doar ca nu am avut pana acum nevoie de el, doamne ajuta si in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu e bun stc sau dstc de ce l-au mai pus pe masina?

sper din toata inima sa nu aveti niciodata nevoie de sistemele astea de siguranta

numa atunci stii daca sint bune cind ai nevoie de ele

Share this post


Link to post
Share on other sites

fa traducerea in limba romana si ai sa vezi ce inseamna

du-te la un tip sau tipa care stie suedeza si o sa-ti traduca

Share this post


Link to post
Share on other sites

DSTC-Sistem de control dinamic al tractiunii si stabilitatii,imbunatateste tractiunea autovehiculului si asista soferul la evitarea deraparii.

Controlul activ al deraparii-limiteaza individuala forta de traciune si de franare a rotilor pentru a stabiliza autovehiculul.

Controlul stabilitatii-previne patinarea rotilor motrice pe carosabil in timpul accelerarii.

Sistemul de control al tractiunii-este activat la viteze reduse si transfera puterea de la roata motrice care patineaza la cea care nu patineaza ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va spun ca pentru mine a fost eficient DSTC-ul. Si-a facut treaba f bine intr-o curba f stransa in panta pe o ploaie f puternica. A aparut efectul de acvaplanare iar DSTC-ul a pastrat masina pe traiectorie chit ca totusi a derapat f mult insa a putut fi contrlata Cred ca daca era o masina fara asistenta......    executam  o f frumoasa intoarcere si asta fara sa imi doresc.....

Acum nu stiu cine a redresat-o. El sau eu insa am simiti ca isi face treaba....

Concluziile le trageti voi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe sotul meu l-a ajutat DSTC-ul ;D

A vrut sa faca o depasire intr-o curba periculoasa, in panta si cu pietris peste asfalt. A accelerat puternic in curba, iar masina a inceput sa derapeze, dar nu a iesit deloc in decor. L-a depasit pe ala (era un Opel Astra) cu success. Singura urmare au fost multe tipete si injuraturi din partea mea si un posibil nou fan Volvo - soferul Opel-ului care a vazut toata faza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va spun ca pentru mine a fost eficient DSTC-ul. Si-a facut treaba f bine intr-o curba f stransa in panta pe o ploaie f puternica. A aparut efectul de acvaplanare iar DSTC-ul a pastrat masina pe traiectorie chit ca totusi a derapat f mult insa a putut fi contrlata Cred ca daca era o masina fara asistenta......     executam  o f frumoasa intoarcere si asta fara sa imi doresc.....

Acum nu stiu cine a redresat-o. El sau eu insa am simiti ca isi face treaba....

Concluziile le trageti voi

pentru mine DSTC-ul nu a fost eficient. PENTRU CA NU A FOST ACTIVAT!!!

http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,2222.0.html

PS, adevarul este ca nici astazi nu cunosc cauzele exacte ale accidentului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

te-ai gasit repede sa-i spui ce inseamna dtsc

de ce nu l-ai lasat sa caute pe cineva care stie suedeza?

ca doar dstc vine din enleza

dynamic

stability

traction

control

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa fim seriosi, se stie clar ca sistemul DSTC este unul prost, va recomand filmuletul acesta pt a va convinge.

ENJOY!!!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe mine nu ma convinge un filmulet cu scop de marketing, sa fim seriosi, daca cauti bine o sa gasesti filmulete asemanatoare pt orice marca.

Tot dinacestea erau si cand era ABS-ul ceva nou, iar acum sunt pe toate masinile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now