Sign in to follow this  
Followers 0
Ujio

xc70 cutie manuala

34 posts in this topic

Deschid topic dedicat la cazanul ce am luat,pentru a remedia bubele,cu ajutorul vostru.Mesaj de antiskid prezent,usa rezervor rupta,precis ca sa fure carburantul,am lasat-o pe juma de rezervor si am gasit-o pe rezerva.Apoi credeam ca e bixenon,dar are xenon doar pe faza mica.Unde gasesc codul de culoare la masina asta?Postez bubele cind le gasesc....Salutari din Olt.Comentariile voastre sunt binevenite...

image;s=1000x700.jpeg

Edited by Ujio
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caut un carlig ieftin sh,complet cu kit electric de 13 pini,la bani putini....Oglinda pasager nu se inchide electric,se poate remedia sau trebuie alta sh?Precis vreun Gheorghe a inchis-o cu mina,crezind ca e Dacie:angry:

Edited by Ujio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pun o intrebare de novice.Filtrul de motorina la motorul de 163 cai,imi rezulta doua tipuri,unul cel metalic cu scurgere de apa dedesubt si altul doar element filtrant,nu stiu ce sa cumpar.Sau m-am ramolit si unul e complet iar celelalt e doar continutul din cel complet...Sunt si departe de masina...serie sasiu YV1SZ796451181579.Cu multumiri ..

Edited by Ujio

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda,am de dat o bere...:)....Azi am intrat la Primus si de la intrare m-am umplut de nervi.O sa spuneti ca sunt circotash.Intru,nu ai unde sa parchezi,ca parcarea clientilor e plina de masini noi spre vanzare.Incerc sa intru la parcarea angajatilor,bariera,ce se deschide doar daca le place fata ta,si eu sunt cam fioros.Scopul vizitei,eram in drum spre capitala din Ploiesti si vroiam sa verific daca preturile sunt chiar imposibile la piese.Nu am reusit,cel ce se ocupa de clientii ce vor piese fara manopera avea treaba:angry:....Intrebare pentru oricine,cine mai comercializeaza piese noi in afara de Primus?

Edited by Ujio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai postez bubele ce depistez masinii.De mesajul cu anti-skid,voi ajunge la Bogdan sa vad cind,si poate remediem la el,sau macar imi va spune daca e senzor abs sau altceva.Miine arunc sarmele ce am gasit la evacuare si pun colierul ala cu coarne si gumele ce tin evacuarea de burta masinii.Am depistat un trosc la tras de volan,dar va astepta pina cind se indreapta vremea.Sper sa schimb uleiul motor si filtrele macar,nu se sie cind au fost schimbate...Un salut tuturor...

Edited by Ujio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot fuse soare azi,am inspectat pe la motor....bineinteles suportul de motor de sub bara dintre oale e muci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunoasteti vreo metoda mai stiintifica de a depista suporti de motor varza?Din 5 am depistat doar unul...:lol:si ala ca e vizibil...La automata parca e mai usor,dar nu e cazul la mine.De carlig am rezolvat,de kit electric am rezolvat.

Edited by Ujio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi fuse mai cald nitel,si am zis sa schimb cite ceva la masina.Dau jos sa schimb filtrul de cabina,ma gandeam ca voi gasi,ca la toate masinile ce am avut,albine,ursi si alte celea.Desfac nimic,nici un filtru.Am gasit un tutorial pe yt si am pus filtrul nou cu latura corecta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat usa rezervor,ca avea urechea de inchidere rupta,am pus si balamaua noua de la Bogdan,si mai nou,nu se mai deschide,adica actuatorul nu mai deschide.Voi vedea siguranta,ca nu am chef sa dau jos inca de prin portbagaj sa deblochez actuatorul.Banuiesc ca bateriile interne ale alarmei sunt scurse,de aia am eroare de sistem alarma.Un weekend placut si voua....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Știi cumva cum/ dacă merge tensionată balamaua ușii din spate? La mine e cam moale și o ia la vale uneori daca nu e deschisă maxim. Frumoasa mașina btw :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pricep ce intrebi...fii mai explicit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry. Mă refeream la usa de portbagaj. La deschidere, după 3/4 din cursa, ar trebui sa se tragă singura și să stea ferm sus. Ușii mele îi place pozitia închisă și uneori mă mai pocnește prietenos după ceafă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E frig,si povara anilor incepe sa se simta.Dar mai facem una alta....Am rezolvat cu actuatorul de usita carburant.Am rezolvat cu limitele de cursa la geamuri,am gasit un diy pe youtube.Am potrivit pina si ceasul de bord.:rolleyes:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva pe unde e busonul de umplere al cutiei M66AWD?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caut mecanic dispus sa se deplaseze unde locuiesc,adica la 40km de Pitesti catre Slatina.Continuarea pe mesaj privat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai caut,fac singur,ca nu e nimeni disponibil.....Nici macar aia de se lauda p-aici ca sunt mecanici nu citesc mesaje sau raspund la apeluri....

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Bine faci!:)

 Totusi, care sint  acei mecanici dupa acest forum si autorizati (si )care  pleaca cu elevatorul dupa ei?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Alex a lasat balta service-ul,din ce mi s-a raspuns se baga doar la procurare de piese.Bogdan citeste watsapp din an in pasti,si cind a priceput,m-a lamurit ca daca vreau sa comunic rapid sa ii trimit mail.I-am trimis mail pe 16 si am primit reply pe 19....:wacko:Incep sa cred ca recenziile alea ale tuturor sunt piese de muzeu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Asta stiam de Alex .insa credeam ca stii alti colegi de care nu am auzit sau citit eu pe forum in ultimul timp.

 In rest era un coleg din Bucuresti ,Bogdan (Detonator) care lucra acum ceva ani la Volvo Trucks si era mecanic autentic si apoi Vadim Braia  care era in formare proprie ,sa zic asa, acum vreo 10 -12 ani ;ulterior facind facultatea AR ,din ce am inteles  ,si-a deschis service sau mai bine zis  a continuat . Acum ,Swedetech ,este pe linga Pharma pe centura  Chitila -Mogosoaia.

Asa ca simple detalii. Eh!Au trecut anii si sperantele de mai bine pentru acest forum.:)

 Ca o  paranteza ,pe forum Ford  ,acolo sint baieti care au plecat dupa forum si si-au deschis service  si  ajuta , cu preturi reduse pe forumistii lor. Dar una este forum Ford cu personalul ce deserveste  forum ,dealeri ,sponsori ,cotizanti etc si alta este Volvo  cu dealeri in tara  nici cit degetele de la o mina sau cit are Ford in Bucuresti. 

Vorba lui Bogdan Gutu ca acest forum este "mort" .

 Bafta cu rezolvarea masinii..

 

Edited by Vvolvo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 16 ore, Ujio a spus:

I-am trimis mail pe 16 si am primit reply pe 19....:wacko:Incep sa cred ca recenziile alea ale tuturor sunt piese de muzeu....

Asa ca o paranteza, 16 vineri, 19 luni, rezonabil.

O avea si omul familie, copii, nevasta, de facut curat prin curtea proprie ca a venit primavara, se apropie Pastele si trebuiesc spalate geamurile la casa, etc, etc, zic si eu.

Ai si mare dreptate pe de alta parte, fiecare cand avem o problema simtim ca-i sfarsitul lumii si numai problema noastra exista, nu prea mai punem in context lucrurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maurice,eu poate am principii de viata de pe alte meleaguri.Cind depinzi de pravalie nu exista alte prioritati.Sau specifici in datele de contact orarul strict de disponibilitate.Ca sa iti dau un exemplu mai graitor,deschizi un mic garaj,te declari disponibil ca schimbi uleiuri auto intre orele x si y.Daca vrei sa fii total disponibil,spui in anunt ca cine vrea 24 de ore disponibilitate,plateste suma de 0000 pentru schimb ulei.Altfel omu stie ca incepind cu ora x,cineva ii citeste mesajul si il contacteaza cumva.ASA SE FACE UN NUME,NU CA LA NOI,primul an totul roz si apoi ni se rupe....Problema mai profunda este ca romanii nu vor sa junga un nume in CEVA,ci schimba ocupatia ca pe ciorapi,nu mai merge cu agentia imobiliara,miine deschid taraba in piata....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0