Sign in to follow this  
Followers 0
Ujio

xc70 cutie manuala

34 posts in this topic

Nu ca-mi face placere sa te contrazic :rolleyes: dar da-mi si mie un exemplu de firma care-ti raspunde la intrebari la orice ora, din Romania sau aiurea. Firma zic nu un mecanicul de la colt, electrician sau instalator "pe persoana fizica"

Cu exceptia mail-urilor automate ca s-a primit sesizarea si al celor ca s-a primit comanda nu-ti raspunde nimeni. Daca nu exista Call-center 24/24 nu vezi nimic.

Noi lucram cu mai multe firme de afara (Suedia, Germania, Italia, Cehia, Austria, Bulgaria, Franta etc) si niciuna/nimeni nu-ti raspunde in afara orelor de program. Multe din ele chiar interzic "pe hartie" angajatilor sa raspunda si la telefoanele de serviciu sau mail-uri in afara orelor de program (de frica proceselor cu exploatarea angajatiolr etc etc). Daca vor sa raspunda e treaba lor, firma nu i-a obligat/recomandat s-o faca.

Hai c-am dat-o in polemica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cu tine mereu o dam in polemica,dar nu ma deranjeaza cit timp ai ceva argumente.Daca nu recitesti mesajul meu,incerc sa iti reformulez.CIND DECLARI CA PRESTEZI O ACTIVITATE INTRE ORELE X SI Y CLIENTUL TREBUIE SA TE GASEASCA IN INTERVALUL DECLARAT.SA TE GASEASCA PRIN MIJLOACELE DE COMUNICARE DECLARATE,MAIL,WATSAPP,SAU TELEFON.Afara,ca pomenesti de afara,lumea evita stressul,prin comunicari mail sau orice altceva decat voce.Mai mult,din ce spui tu ca firma nu ii obliga sa raspunda SI in afara programului,e deoarece nu ii plateste pentru non-stop,ci doar pentru acele 8 ore de program.Service-urile ce se respecta au permanent angajat in tura,se numeste reperibil,adica un mecanic pe o masina de interventie cu telefonul deschis permanent,ce e disponibil pentru interbventie la orice ora.Dar asta e alta chestiune,se face in ture prin rotatie,intre mecanici.

Edited by Ujio
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare cu parerea lui, cam amestecam lucururile.

Nu-s avocatul lui Bogdan asa ca ... "Peace Bro"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va promit ca voi lasa recenzii peste tot,indiferent unde ma voi duce cu cazanu.....cit despre Bogdan,am mai spus,e un tip ok,as depana cu drag diverse pe teme auto cu el....Sper sa ne inatlnim mai multi anul asta pe undeva,la un pahar de vorba....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am promis ca las recenzii sau macar pareri.Cum spuneam,Alex nu mai are treaba cu service,el procura doar piese pentru cine vrea.Vadim are in continuare acel service,dar din pacate,are probleme de comunicare.In urma insistentelor mele,m-a sunat pe 22 aprilie,i-am enumerat ce probleme am la cazan,cind pot ajunge la el,si a ramas ca ma anunta cind pot veni mai exact la el.Suntem in 5 mai si nu am primit nici un mesaj,apel,etc.Banuiesc ca problemele masinii mele au fost considerate minore dpdv al castigului ca si service,sau sunt clienti cu probleme mai serioase.Am avut niste oaspeti de marca,si am omis sa fac urarile de Pasti,multora,inclusiv aici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit la jante capace centrale aparent identice,dar unele nu sunt cu arcul metalic ci mai modeste de plastic....scrie tot volvo si un cod dar in locul arcului au doar niste aripioare ce il fac sa intre presat.Ofera cineva lamuriri suplimentare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trimis mail la distribuitorul de kit-uri electrice Quasar canbus de care am cumparat,si am intrebat de montaj.Inca astept raspuns,nu stiu daca va mai veni.Maurice,si nu numai,este undeva pe forum,dar nu gasesc,unul din forumisti a identificat in trecut pinii de pe mufa tata responsabila de carlig,situata in cutia de sigurante stanga spate.Voi fi nevoit sa ma leg rudimentar,daca nu gasesc electrician.Berea reala la intalnirea anuala,sper sa se mai tina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum imi sta in fire,am rezolvat multe din bubele cazanului.Momentan nu stiu sa remediez lumina tuturor butoanelor la hu850.Multumiri anticipat pentru eventuale raspunsuri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari si in noul an,Stie cineva daca Volvo are vreo unealta cu care se verifica uzura disc-placa ambreiaj?Am intalnit la MB,e ca o lera,se verifica uzura printr-o fereastra in carcasa cutiei de viteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0