MariusFlr

Parere Volvo S40 2006 1.8 benzina

9 posts in this topic

Va Salut ,

Mi-as dori sa achizitionez un volvo s40 din 2006 cu motorizarea de 1,8 benzina ... Din cate am inteles firma-n sine a fost preluata de catre '' Ford'' , ce inseamna ca masinile-s pe platforma de ford (ford focus).. cand le-am spus cunostiintelor mi-au reprosat ca este o masina greu de intretinut .. as dori sa aflu cat mai multe informatii daca m-ati putea ajuta .

As dori sa stiu cam la ce probleme as putea sa ma astept.. ce ar trebui sa i-au in vedere  si chiar daca este cum se zice ca intretinerea este una foarte scumpa... tin sa mentionez ca as pune-o pe G.P.L.

P.S..- abia ce mi-am facut cont pe site .. am incercat sa caut in mare dar nu m-am lamurit .. sper sa nu fi facut alt topic aiurea ..

Va multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Volvo a fost cumparat de Ford, dar si vandut in 2015 catre Gelly Cars. In concluzie acum are patronat chinezesc. 

Daca ne raportam strict la S40, acesta este fabricat sub licenta Ford, este un Focus 2 ceva mai bine facut.

Motorizarea 1.8 benzina este destul de slaba. Este un motor care incepe sa consume ulei la un rulaj destul de mic si cu destule alte  hibe. Alegerea este a ta, cunoscand riscurile.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Dumi81 said:

Salut,

Volvo a fost cumparat de Ford, dar si vandut in 2015 catre Gelly Cars. In concluzie acum are patronat chinezesc. 

Daca ne raportam strict la S40, acesta este fabricat sub licenta Ford, este un Focus 2 ceva mai bine facut.

Motorizarea 1.8 benzina este destul de slaba. Este un motor care incepe sa consume ulei la un rulaj destul de mic si cu destule alte  hibe. Alegerea este a ta, cunoscand riscurile.

Va mulțumesc frumos! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca multi vorbesc de tigai si nu de masini.

Vrei volvo s40?

1.6 100 cp extrem de fiabil, motor de ford.

.asta il am eu

Nu conduma 1 gram de ulei...are 105.000 km, prim proprietar...totul schimbat la zi

Vrei masina la 1000-2000 euro =tigaie.

Vrei masina adevarata, mai ales volvo..de la 5000 in sus

Share this post


Link to post
Share on other sites

O masina S40 de 12 ani aproape este fix o tigaie de 2000e max, la peste 5000e iti iei deja S60/V60  care sunt masini din zilele noastre . 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

:) Daca face peste 5000E este doar ca pare mai noua insa este tot un SH obosit in NL,F,B si nicidecum ca ar fi ceva deosebit ca si fiabiliatte comparativa, mai ales la ce drumuri avem .

Nu are omul parale de atita si vrea Volvache,vrea un mobil ieftin ,cit mai fiabil si ieftin..Asta se cauta azi..Pretul mic si sa dureze . 

S/V60 sint un pic tot Ford-uri adica  Mondeo (sasiu si alte citeva elemente...) Volvo fabricate de Geely modelul ultim intradevar nu mai sint "Mondeo".

Apoi trebuie sa fie de-a dreptul obsedat proprietarul sa bage bani in ea mereu si sa isi faca scop in viata din intretinerea unei masini de asemenea rulaj,cind poate gindi economic altfel.:)

In rest jos palaria pentru cei ce isi permit azi un auto nou,Volvo fireste..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/29/2020 at 3:28 PM, IulianE said:

de ce nu iti iei Passat?

ma gandeam la un b6..

Share this post


Link to post
Share on other sites

e perfect,gasesti piese garla pentru el,stie sa il repare orice maimuta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now