Sign in to follow this  
Followers 0
hulkster

Computer bord- ce ziceti de chestia asta?

20 posts in this topic

http://www.scangauge.ro/

ma gandeam sa cumpar o jucarie de asta, pt ca nu am calc bord.

ce ziceti? se merita? sau poate altera ceva pe la calc masinii? se leaga chiar pe mufa de tester.

sau stiti vreo metoda de a se monta ceva kit suplimentar pt asa ceva, original. am ecranul dar nu si butonul pt a alege optiunile afisate gen consum instantaneu, etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu vroiam, dar ba nu se gaseste, am gasit doar sa iau tot volanul cu comenzi, sau e prea scump.

Din cate stiu trebuie update de soft, la varianta in care iti pui butoane. PE varianta ta habar nu am, dar cred ca ar trebui update si asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am vrut sa cumpar smecheria asta, insa nu e sigur daca la 1996 se potriveste si nu mi-au raspuns la mail-ul in care le ceream sa-mi garanteze ca 100% merge. Asa ca am lasat-o balta.

Nu influenteaza cu nimic calculatorul (ECU-ul) masinii. Pentru cine poate sa si-o puna si merge (se conecteaza), e o chestie foarte utila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine nu m-a interesat ca e uritel - e o cutie dreptunghiulara care-si face treaba pentru care a fost proiectata, se poate inveli intr-o poliala de aur sau se pot monta niste diamante (false eventual) - ca pe masina lui Dr. Snoop.

http://www.scangauge.com/buy/index.shtml  Afara costa 170 de dolari, la noi 200 de euro - ca sintem in ue.

Share this post


Link to post
Share on other sites

se poate seta si in km/h.

le-am trimis si eu un mail sa-mi spuna exact pretul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@hulkster, daca ti-o doresti... De ce nu o ai pe masina acum?

Din punctul meu de vedere nu te ajuta cu nimic si iti da informatii relative privind consumul. Te ajuta cu ceva? Consumul il poti face la pompa si este REAL.

Vrei un gadget pe masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa dau 200E ca sa aflu consumul este ceva ciudat, cred ca este mai simplu sa iei un bord cu calculator si sa-l programezi pt masina ta. La Golf 4 ma costa 400E cu tot cu adaptare, cred ca pt volvo S40 din 2001 este tot cam atit . Trebuie bord si maneta .

Vorba aia, dai un ban dar stai in fata :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdane, my man  :D 

jucaria nu face doar consumul, citeste DTC-uri, reseteaza intervalul de service...face destule insa e destul de scump pentru noi, urmasii lui Traian si Decebal - mai nou contemporani cu Gutza, Salam,  DeVito si alte mezeluri  :D

Poate daca l-ar avea cineva ar ajuta la citirea DTC-urilor la intruniri - intre 2 cafele, cine stie ?...  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu citirea DTC-urilor o iau ca pe o gluma, garanteaza cineva ca merge pe Volvo? Alexica a probat unu si nu mergea pe S60ul lui, vanzatorul a spus ca pe volvo diesel nu prea merg, deci trebuie ceva dedicat. Pt DTCuri prefer sa scot laptocu si sa dau un scan, poate merge :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit eu cu ei pentru un S60 D5 si mi-au raspuns asa:

Subiect:  Re: Compatibilitate Volvo S60 2002

Expeditor:  office@autoscan.ro 

Data:  Astazi 12:43

Buna ziua,

Daca masina este diesel atunci cel mai probabil nu va functiona pe masina

dumneavoastra. Daca este benzinar, va functiona cu siguranta. Aparatul

permite afisarea atat in format metric cat si englezesc.

Cu stima,

Autoscan

  A...si pretul este de 580RON t.v.a. inclus.

  Ar fi fost prea frumos sa citesti niste parametrii de la motor in timp real....  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

A fost Alexica la ei si a testat pe S60ul lui Diesel si nu merge, eu am testat ceva asemanator pe V70-ul meu benzina si tot nu merge, daca ma duc la autoscan.ro maine cu masina si testam sigur nu o sa mearga si daca le vei trimite mail iti vor spune ca nu merge pe Volvo S60/V70 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Deoarece pe acest thread se discuta despre un echipament comercializat de firma noastra dorim sa aducem cateva lamuriri:

-Aparatul costa 158EURO, TVA si taxe de transport incluse, pret unic pentru Europa, prin reprezentantul Telematica. Noi suntem distribuitorii lor in Romania si ne conform politicii de preturi impusa de acestia.

-Apartul functioneaza foarte bine pe toate automobilele compatibile OBD2, in principiu motorizari benzina fabricate dupa 2001 si diesel fabricate dupa 2004. Unele masini benzinare pot fi compatibile OBD2 inca incepand cu 1996, daca motorizarile respective au fost vandute si in SUA.

-Afisajul este in sistem metric si englezesc, se configureaza direct din aparat.

-Parametri afisati sunt cei de aici: http://www.scangauge.ro/features/index.html

Va stam la dispozitie pentru alte informatii.

Cu stima,

Autoscan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si atunci de ce nu a mers pe mai multe masini Volvo? Producatorul chiar nu a testat aceste produse, chiar trebuie sa fim cobai si sa alfam pe banii si timpul nostru pe ce masini merge si pe ce masini nu merge ?

Eu iti garantez ca nici pe motorul meu nu merge acest dispozitiv, am adus din SUA unul si nu a mers. Desi prietenul care mi-a adus aparatul l-a testat pe masina lui tot Volvo pe modelul meu nu mergea 2.5T . Sunt diferente de management intre diferitele motorizari . Unele sunt cu Bosch iar altele cu Denso .

Share this post


Link to post
Share on other sites

...deci nu raminde decit varianta romaneasca: mers la firma ce comercializeaza, il pui pe masina (trebuie sa aiba unul desfacut, fara tzipla) si daca "merge", se cumpara - daca nu, nu.  Fair enough ?  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aparatul ScanGauge functioneaza pe toate mercile de masini, cu conditia ca masinile sa fie compatibile OBD2.

Producatorul nu poate testa toate modelele de masini si motorizari din lume, este posibil ca unele masini sa nu raspunda corespunzator la comenzile prin protocolul OBD2, ori poate masinile pe care ati testat dumneavoastra nu sunt OBD2, de exmplu Golf IV TDI nu este compatibila OBD2.

Va repet: pentru piata europeana reglementarile sunt ca toate automobilele cu motorizari pe benzina, vandute dupa 2001 sa fie compatibile cu standardul OBD2, iar pentru masinile diesel, pentru toate fabricate dupa 2003, deci din 2004. Am intalnit insa cazuri cu mototrizari care erau compatibile OBD2 si cu an de fabricatie 1999... poate depinde de la producator la producator, insa dupa 2005 nu mai sunt probleme de compatibilitate cu nici un model de masina.

Va stam la dispozitie pentru lamuriri, eventual direct la adresele de e-mail de pe site-urile noastre www.autoscan.ro si www.ScanGauge.ro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0