betty

Cum ai proceda daca ai lovi o alta masina in parcare?

Cum ai proceda daca ai lovi o alta masina in parcare?   41 votes

  1. 1. Cum ai proceda daca ai lovi o alta masina in parcare?

    • las numarul de telefon
      38
    • las numarul de telefon numai daca a vazut cineva
      2
    • dispar cat pot de repede, nu am timp de mers la politie
      0
    • dispar cat pot de repede, nu-mi pasa de alta masina
      1

Please sign in or register to vote in this poll.

54 posts in this topic

Mi-am gasit masina lovita in parcare (am povestit deja cu alta ocazie) si m-a enervat enorm faptul ca fiinta care a provocat dauna a fugit. Mi s-a intamplat si mie sa-i fac unuia o zgarietura pe portbagaj, lunga de 3 cm si superficiala (facuta cu oglinda) si i-am lasat numarul.

Sincer, voi cum procedati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am lasat numarul de telefon, chiar daca masina nu avea decat o zgarietura. Dupa doua zile am fost sunat si prop masinii mi-a zis ca zgarietura a iesit la polish  ;D, dar sa fiu mai atent pe viitor ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nevasta-mea cand era incepatoare a lovit un Chrysler in parcare. Eu o ghidam dar nu m-a ascultat :D...

Am lasat bilet, m-a sunat apoi proprietarul ca mi-a spus ca initial nu vazuse biletul si era f. suparat dar cand a observat biletul a inceput sa rada. Am ramas prieteni, acum imi trimite bancuri pe mess...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am gandit de multe ori...

Ii las o carte de vizita (daca nu il gasesc in 15-20 min.)cu scuzele mele si cu rugamintea de a ma contacta.

Ma pun si in pielea lui si imi doresc ca toti ceilalti conducatori auto sa faca la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca o fi sa-mi mai loveasca cineva masina o sa ma rog sa fie unul dintre voi:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@betty, daca vrei, vin si iti "sterg" eu un stop ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor

Ar fi super, dar sa-mi "stergi" renault-ul de tot, sa-mi iau banii pe el:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca toti am lasa biletele cu numere de telefon, am trai intr-o tara civilizata... dar ma indoiesc se va intampla curand... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca veni vorba de tara civiliz:azi o femeie lasa un aro 10 parcat pe dreapta,se da jos,inchide usa si.........poc-o loveste unu cu un BMW in spate,cu oglinda.Da oglinda frate.S-a indoit de durere si a cazut si capacul de protectie al oglinzii.nici vorba sa opreasca-seria 5 cu geamuri negre,fitze,ce sa mai.Femeia se apleaca,ia carcasa si o baga in aro.Vine inapoi ala cu BMW,cu scandal-asa se parcheaza .a masina?Pretindeau ca au lovit masina,nu femeia.Au crezut ca nu si-au bulit masina,au mers ceva mai incolo si cand au constatat............hai inapoi cu scandal.Daca loveau vreo masina-ce credeti,mai lasau bilet in geam?Sau veneau si se puneau cu picioarlele pe masina "vinovata"? ;D

Romania,BMW,etc............

Share this post


Link to post
Share on other sites

La asa tara asa locuitori, hai ne bagam la o viza de Canada ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-mi place canada, mai bine new zeeland.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar inainte de sarbatorile de paste, eram intr-un hipermarket cuparaturi etc...in parcare cat si la iesire o maaaare aglomeratie, ma uitam in spate sa vad cat e coada de lunga la iesire...zdrong poc trosc- pauza - iar poc trosc etc...am lovit cu Mercedes E class, partea de spate aripa usa + ari[pa fata si bara smulsa pana la radiatoare, eu? semnal spart si aripa putin de tot indoita, a avut noroc si cu bandoul  de la S40, acu' ce sa fac? ma invart pe acolo nimik...imi aduc aminte sa verific RCA-ul, care RCa era expirat de 1 luna(spre rusinea mea), dau fuga acasa fac RCA ma intorc nimik, las nr de tel intru inauntru, la informatii ii povestesc unei domnisoare de acolo ce si cum, nu mai spun ca mi-a zis ca de 3 luni cat e ea acolo nu a venit nimik sa zica ca a lovit o masina si sa lase telefounl veneau doar cei cu masinile lovite sa intrebe de telefoane:)) Intr-un final plec spre politie cu gandul sa ma duc sa declar si aia e...La 10 min  primesc telefon:

El: Salut frate, ce a facut?

Eu: salut, ce sa fac din greseala ti-am lovit masina, scuze etc..

El:  Nici o problem, eu reparam singur.

Eu: Eu ma duc acum la politie sa declar accidentul.

El:  Nu problem frate, eu facut singur, no interes politia, eu Eloel din Liban

Eu: ......

El:  Haidi, Sarbatori Fericite si atentie...salut

Eu: salut

end of story, eu mi-am facut-o pe casco oricum:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off topic: Am si eu parere buna de arabi... nu glumesc, in alta situatie m-au uimit si pe mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot ce am citit suna bine pana acum, totul este precum zice un coleg de aici: sa ai curaj sa spui...., si pana la urma daca stai si il cauti pe cel pe care l-ai lovit sau zgariat sau ii lasicartea de vizita nu se intampla nimic, ca doar n-ai facut o crima...curaj si constiinta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am votat ´´las numarul de telefon´´, dar nu e specificat, daca las numarul meu de telefon sau un numar de telefon ales la intamplare... ;) -glumeam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de lovit masini in parcare.

Taica-miu a gasit-o vineri, dupa job, lovita aripa stanga spate si stopul spart. Aripa e bagata rau inauntru si reparata cred ca ar iesi destul de naspa. Dar ghinionul lui ca facuse si un accident destul de uratel inainte cu vreo 2 sapt. si cei de la Casco, noroc ca are casco, l-au amanat pana vin pisele si acum o  rezolva si pe asta. A, normal nici un biletel, oricum dupa lovitura cred ca a fost ceva masina mare, basculanta sau ceva de genul.

Dupa toate astea ma gandesc ca ar trebui sa-mi fac si eu casco dar ,scump domn'le scump, mai stau pana la anul, sper sa ma ajute doamne-doamne sa nu am nevoie, si poate o sa fie mai ieftin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca stai pana la anu' cu gandu ca se ieftineste, mai ai de asteptat cativa ani pe premisa asta:)) Poate astepti sa se scumpeasca nu ieftineasca:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot ce am citit suna bine pana acum, totul este precum zice un coleg de aici: sa ai curaj sa spui...., si pana la urma daca stai si il cauti pe cel pe care l-ai lovit sau zgariat sau ii lasicartea de vizita nu se intampla nimic, ca doar n-ai facut o crima...curaj si constiinta!

DE ACORD. Sper ca va veni vremea ca toti sa faca asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tricky Eu zic sa nu te bazezi pe Doamne Doamne. Daca nu stii cat de mari sunt preturile la piesele Volvo, iti zic eu: schimbat capota, bara fata, un far si radiatoarele: 6000 de euro (sase mii). Casco pe tot anul a costat 1100 si a meritat din plin. Eu nu mai tin masina nici in fata blocului fara Casco. Cu prima masina m-am rasturnat si n-aveam Casco, de atunci recomand la toata lumea sa-si faca asigurare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In urma cu 2 ani la BT-Asig. mi s-a cerut pe Casco 870 Euro/an Casco. Am renuntat, caci am zis ca pot intra in rate la o alta masina cu banii astia. In caz de accident, am spus ca-mi cumpar o ´´masina donator´´, dar inca nu e cazul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine acum ar costa 1300 Euro fara sistemul de navigatie ca a uitat sa-l puna. Acum nu am de unde sa scot banii astia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

off: nu merita casco decit o masina peste 8000-10000 de euro. Sub pretul asta, sa dai 800 pe an la o masina de 4-5-6000 de euro nu-i vad rostul. Dar fiecare cu parerea lui - si in tara asta.... mai mult cu norocul lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vorbesc din experienta personala. Am dat la Casco 1400 de euro pt ambele masini si am facut reparatii de 10000 de euro. N-am cum sa nu recomand Casco la toata lumea. Saptamana trecuta am scos Clio din service dupa al saselea accident suferit de masina aia in 2 ani. Intrase tramvaiul in el si avea boticul ghiveci => 3500 de euro reparatia. Si ca sa nu va faceti o impresie gresita despre mine si sa stati toti in casa cand ies cu masina, sa stiti ca niciunul dintre accidente n-a fost facut de mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@betty, e ceva in neregula, scapa de clio,semne ti s-au transmis destule(6??),bafta,bine ca sunteti voi bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zippy parca ai fi bunica :D. Parc-o aud: "vindeti-o ca-i bantuita, numai ghinioane aveti cu ea. De prima oara cand am vazut-o asa de neagra si de urata am stiut ca e ceva necurat cu ea".

Vorbind serios, as vinde-o dar n-am cui, defectele in urma rasturnatii sunt prea evidente. Niciun copil n-ar crede ca n-a avut nimic masina.

Parerea mea e ca soferul e ghinionist (sotul). Cand conduc eu treaba merge ok, cand trece el la volan e de groaza. Intr-un km se gasesc vreo doi-trei care sa-i taie fata la mustata, o groapa nesemnalizata, un pieton sinucigas, un tramvai foarte bine camuflat, un copac putred care tocmai atunci se rupe (da, s-a intamplat sa-i cada un copac drept in fata, pe care a reusit sa-l evite).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now