Baroc

Zgomot direcție

10 posts in this topic

Va salut, am o problema la un XC 60, țin sa precizez ca nu am jocuri la direcție, flansele la telescoape sunt noi. In viraje, în special în sens giratoriu aud un pocnet, o singura data, uneori se mai aude și la prima frânare sau dacă cobor o bordură. După ce se încălzește nu se mai aude. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 22 ore, adytym a spus:

Flansele pocnesc 

O sa te contrazic putin aici dar nu in nume de rau si iti spun si de ce.   Am schimbat la meu xc90 totul pe partea din fata si iti insirui ca sa vezi ce dat dracu e pocanitul asta.   Flansele de la SKF, planetare, bratele, capete de bara inclusiv bara ce intra in caseta de directie ...axial bucsa cred ca se numeste,  bucsi motor,  de sus si de jos, inafara de bucsi vacum,  deci tot ce tine de bucsaraie e nou  si inca pocane cateodata.  Explic-o pe asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai citit atent el are doar in viraj , asta inseamna ca se invarte flansa si pocneste ( daca nu a fost montata corect)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 18 ore, adytym a spus:

Daca ai citit atent el are doar in viraj , asta inseamna ca se invarte flansa si pocneste ( daca nu a fost montata corect)

La viraje ma refer si eu chiar daca nu am scris. La flanşe nu prea vad ce ar trebui corect montat. Au o singura pozitie din cate am vazut. Te referi ca pocane arcul in opritorul ala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@i love VOLVO vezi ca stie Adi ce zice, la XC60 flansele se monteaza intr-o singura pozitie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, BogdanG a spus:

@i love VOLVO vezi ca stie Adi ce zice, la XC60 flansele se monteaza intr-o singura pozitie . 

Gata, am tăcut :) am crezut ca toate-s la fel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de plastic la Ford si au catare, nu sunt puse corect, cum dai masina jos de pe elevator se aude trosc si trebuie altele :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, BogdanG a spus:

Sunt de plastic la Ford si au catare, nu sunt puse corect, cum dai masina jos de pe elevator se aude trosc si trebuie altele :D

 ai de capu' meu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna tuturor, sunt nou in aceasta marca, am un xc 60 my 2014 2.4 awd. Pe dreapta am o bocaneala. La denivelari mici. La denivelari mari sau gropi, nu bat ,zgomotul nu e amplificat. Au fost schimbate amortizoare, cred ca si flanse, par noi. Acum ca am citit, e posibil sa fie si la mine problema cu flansele? Bataia apare doar la soc pe verticala. Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now