GaborTiberiu0

Primul meu Volvo

7 posts in this topic

Salutare tuturor! Am deschis un topic nou pentru că am căutat în search dar nu am găsit problema mea. 

In primul rand vreau sa va spun că e primul meu Volvo (2.4 184 de cai.din 2007 cutie automata ) e incredibil! Fata de ce am avut 10 ani de zile. Un Opel Vectra c 1.8. pe scurt , sunt incantat de mașina. 

Însă , am o problema .. așa am cumpărat mașina , după un drum de aproximativ 200 de km , incepe sa "smucească" cutia , și la oprire la semafor când schimb inferior 3,2,1 se simte că și cum ar lovi puțin cutia. Nu foarte grav ..dar se simte. Am pus pe tester mașina și mi-a dat eroarea(vezi imaginea atașată) întrebarea este , ce pot sa fac ? Uleiul nu l-am schimbat deocamdată ..

Oare mai pot circula așa cu ea ? Adică Anu asta fata sa fac investiții majore in cutie. 

Mulțumesc pentru eventuale răspunsuri 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mine,cel mai ieftin e sa schimbi uleiul in cutie in mod profesional.Apoi in functie de rezultat,mergi mai departe.Asteapta si pareri mai autorizate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,pe forum gasesti o gramada de informatie despre subiect ,mai cauta, este o problema comuna daca  cutia nu a fost intretinuta.

In rezumat pasi care trebuie urmati sunt: schimb ulei flush eventual cu adaugare aditiv de curatare,si daca nu sunt alte probleme smuciturile se vor reduce treptat in timp .Pentru ca problemele apar doar dupa ce uleiul se incinge ajuta si montarea unui radiator de racire suplimentar pe circuitul de ulei, radiator care se gaseste ca si dotare suplimentara.Daca problemele nu se rezolva asa trebuie  verificat blocul de valve, etc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc pentru răspunsuri. Așa voi proceda..doar că acum am alte priorități , schimb de ulei/distribuție. Azi am facut un alt drum de 200 km. Sa comportat foarte bine , fiind și mai rece , și nu am condus foarte agresiv. 

Îmi puteți recomanda un service unde as putea schimb uleiul in mod profesional așa cum ați spus ? Și cam cat ar costa ? Eu sunt din Zalău , dar mă pot deplasa în Cluj sau undeva in apropiere. 

O seara buna. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandarea de pe forum pentru service in zona de nord este Oliver de laTurda , user Volvo244 aici pe forum .

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 14.01.2021 at 9:26 AM, Evolventa said:

Recomandarea de pe forum pentru service in zona de nord este Oliver de laTurda , user Volvo244 aici pe forum .

Mulțumesc pentru răspunsuri. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor. Revin cu o problema care mă sâcâie la cap de când am cumpărat mașina , inițial .. fostul proprietar cel care a adus mașina din germania a spus că sunetul este specific Volvo , însă .. surpriza e că azi am mers până la un magazin de piese auto , cel care lucrează acolo a auzit cum "bate" motorul și a spus că nu e ok.atasez un video , aceea bătaie se aude din zona filtrului de aer.  Nu afectează cu nimic funcționalitatea și merge super ok. Pe când sa mă bucur de mașina .. apare stresul ? :) Orice sfat e bine venit ..

VID_20210120_153933.mp4

Edited by GaborTiberiu0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now