ValiU

Radare in Romania

14 posts in this topic

Propun sa deschidem un nou topic in care sa notam Radarele fixe din romania precum si locurile unde gasim cel mai des radare mobile.

Pentru a fi mai usor de gasit locatiile propun sa scriem doar locuri unde putem gasi radare si in niciun caz discutii despre ele.

Eventual poze.

Incep eu :) ceilalti..... sunteti asteptati cuinformatii utile.

3 Radare fixe incepand cu Arginest si terminand in Butoiesti (judetul Mehedinti) Cum iesi din Filiasi spre Mehedinti, treci podul peste Jiu si urmeaza Arginesti care se continua cu Butoiesti (E70)

Atentie mare. Radarul este orientat catre sensul opus ptr a nu-l vedea pe partea ta desigur

Tot intre Filiasi si Craiova poti intalni cel putin 2 radare mobile. (E70, E79) Cei din Filiasi au o mare placere in a pune Radare.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

de la bucuresti la focsani vad ca au aprut vre-o 5 dintre care unele sunt orientate in sens ivers. Data viitoare cand mai bat drumul pana la Focsani incerc sa fac si poze. dar sigur voi reveni cu informatii suplimentare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incarcati-va in navigatie speed-cam si mobile speed-cam si ati rezolvat partial treaba. Eu am verificat pe Bucuresti-Bacau, Bucuresti-Brasov, Bucuresti-Craiova si sunt foarte bine pozitionate. La cele mobile mai da alarme false dar explicabil, se mai muta baietii din cand in cand.

Era un link pe forum super pentru POI-uri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar cei ce nu folosesc nav sau nu au? Nu ar fi bine sa le da o mana de ajutor? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as fi preferat sa nu fie asa multa vorbarie ptr a fi usor de urmarit........

cine vrea sa scrie adrese scrie cine nu..... nu

e bun site-ul insa nu pare a fi f actualizat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi trimite update-urile din 3 in 3 zile, deci e foarte actualizat - pe partea cu camerele fixe. Radarele mobile nu intra in discutie.

Deci, postul ramine deschis pentru "binevoitori"  ;) Asteptam locatiile radarelor cunoscute - fiecare din zona lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt tipul asta nou de radar mi-as dori sa am un FM12 mai vechiut dar asigurat,ha,stii cum as trece de el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea poti trece de el, pana la Sibiu sunt vreo 5, unele sunt puse pe trotuar deci trebuie sa sari bordura :D .

Sunt enorm de mult radare in tara asta, atit fixe cat si mobile, eu am rezolvat problema cu aceste camere, am statie CB pe masina si cand am un drum de facut prin tara, drum care nu l-am mai facut de mult, pur si simplu intreb pe camionagi unde sunt radare si in 30 sec maxim am aflat tot ce trebuie aflat pe o ruta. Va recomand si voua sa folositi statii CB cand mergeti la drum lung, sunt mai bune ca orice detector de radar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost eu sa "sarbatoresc" 1 Decembrie la Viena si pe drum sunt vreo 10-15 borcane din astea (cum le-a botezat fica-mea) de la Sibiu spre Arad, plus zecile de radare + camera, incepand de la Rm Valcea, exact la intrarea in localitate indreptate in sensul de mers ca sa fie detectate prea tarziu.

Partea buna la borcane e ca sunt detectate de anti-radar de la distanta destul de mare si daca actualizati POI-urile in GPS apar toate fara exceptie.

Enervanti sunt dobitocii care vad ca reduci mult viteza te lumineaza, claxoneaza sa mergi tare ca el are Logan sau TIR si-i smecher.

Imbucurator e ca sunt atat de smecheri incat te depasesc, eventual pe linia continuua, cu 80-90 pe limitare 50 exact la timp cat sa-i filmeze camera si sa le vina bucuria-n plic acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost eu sa "sarbatoresc" 1 Decembrie la Viena si pe drum sunt vreo 10-15 borcane din astea (cum le-a botezat fica-mea) de la Sibiu spre Arad, plus zecile de radare + camera, incepand de la Rm Valcea, exact la intrarea in localitate indreptate in sensul de mers ca sa fie detectate prea tarziu.

Partea buna la borcane e ca sunt detectate de anti-radar de la distanta destul de mare si daca actualizati POI-urile in GPS apar toate fara exceptie.

Enervanti sunt dobitocii care vad ca reduci mult viteza te lumineaza, claxoneaza sa mergi tare ca el are Logan sau TIR si-i smecher.

Imbucurator e ca sunt atat de smecheri incat te depasesc, eventual pe linia continuua, cu 80-90 pe limitare 50 exact la timp cat sa-i filmeze camera si sa le vina bucuria-n plic acasa.

Pentru astfel de bizoni, ma gandeam sa-mi bun o banda, pe luneta, de genul celor pe care apar mesaje scrise si cand da unul blitz-uri sa-i afisez : TARANE, DEPASESTE-MA! COSTUL ESTE IN FUNCTIE DE VITEZA. HAVE A NICE DAY  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now