ovidiua

lovitura partea dreapta

10 posts in this topic

Buna ziua, am si eu o intrebare, am un xc 60 din 2016, am fost acrosat pe partea draapta, iar primele probleme ar fi asa: usa partea dr. fata de acolo a inceput lovitura, airbag cortina, airbag fata dreapta, airbag stalp, airbag spate, usa spate dr., prag, aripa spate, bara spate, roata, anvelova, arc, amortizor si celelalte de mecanica cand se vor apuca de desfacut. Am dus-o la reprezentanta de la Primus Auto acolo o si intretin, mi s-a spus ca are o deviatie de 8-12 cm din calculator puntea spate, masina are doar 58.000 km, nu prea merg cu ea doar in excursii. 

Intrebarea mea este daca pot sa mai folosesc masina sau ar trebui sa o vand? multumesc o zi buna.

Edited by ovidiua

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vad probelma cam asa:

1. E la Primus si ti-o repara pe RCA-ul vinovatului (asa se intelege din ce ai scris ca altul e de vina)

2. Nu ti-o poate repara si-ti da dauna totala. La cate ai zis ca are si la devizul pe care o sa ti-l faca Primus sigur nu o sa fie o problema

Chestia cu "o vand altuia" o poti face doar daca o dai la dezmembrari sau daca-l informezi pe cel ce o va cumpara ca merge dupa in zig-zag (sper ca nici nu te-ai gandit altfel ca-i inselatorie pe fata sa vinzi masina cu vicii ascunse)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

da normal oricum va exista dauna aceasta in istoria autoturismului, da asa a fost nu am avut eu nici o vina iar politia a stabilit ca acesta are vina absoluta

Share this post


Link to post
Share on other sites

cei de la Primus mi-au zis ca nu e de dauna totala iar stalpii de rezistenta sunt intacti, masina se va reface intact, doar va avea mai multe probleme de mecanica, iar calculatorul masini arata ca puntea spate este deplasata dupa cum am scris mai sus, eu am scris aici pentru ca este primul meu accident si am vrut sa mai stiu pareri daca se poate, o zi buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-mi e clar cum arata calculatorul masinii, deplasarea puntii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 11 ore, ovidiua a spus:

Buna ziua, am si eu o intrebare, am un xc 60 din 2016, am fost acrosat pe partea draapta, iar primele probleme ar fi asa: usa partea dr. fata de acolo a inceput lovitura, airbag cortina, airbag fata dreapta, airbag stalp, airbag spate, usa spate dr., prag, aripa spate, bara spate, roata, anvelova, arc, amortizor si celelalte de mecanica cand se vor apuca de desfacut. Am dus-o la reprezentanta de la Primus Auto acolo o si intretin, mi s-a spus ca are o deviatie de 8-12 cm din calculator puntea spate, masina are doar 58.000 km, nu prea merg cu ea doar in excursii. 

Intrebarea mea este daca pot sa mai folosesc masina sau ar trebui sa o vand? multumesc o zi buna.

Autoturismul tau ca si pret real de piata nu depaseste 22500-24000E,Momentum-Summum,asa la prima strigare. Ca o mai avea si niste optiuni comandate de tine  (sau primul proprietar)  ,o mai ridica valoarea un pic.

 Numai inlocuirea sistemului de siguranta airbag SRS este enorm ca si pret( bucata  cu bucata)Bun inteles OEM noi, ca este Primus.

Apoi plansa de bord ,dupa care restul de  componente mecanice ,etc de inlocuit  noi OEM.  Manopera pentru tinichigerie -mecanica  inclusiv  "trasul" sasiului pe banc automatizat -computerizat (sigur au ) ,alti bani. Pentru vopsit ,alti bani .Cind ai deformari cum ai spus ca exista la punte ,posibil sa fie si din sasiu ,nu musai 100% punte.In fine

Este dauna totala economica,fara discutii . 

Apoi  presupunind ca iti rezolva masina , acest XC nu mai este aceeasi masina  precum  era cu aceeasi kilometrii inainte de accident.Daca tii la prestigiul si luxul de a conduce asa ceva.

Ca om onest ca sa repari si dupa care sa vinzi apoi aceasta masina este  un lucru ,cam...

 

Pacat de masina ,fiind un model foarte reusit. Bafta  in continuare

 

P.S.  Asa accident ca al tau  in Europa Vest,se considera dauna total economica  si o vind fara tva ,pret net.(NL)  Si uite asa avem infloritor comertul autohton cu piese Sh Volvo si nu numai.:)

Edited by Vvolvo
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa știi la ce service sa mergi ca sa rezolvi dauna totala. Eu am avut un E Klasse și cei de la Mercedes mi-au reparat-o pentru un total de 67.400 lei, in condițiile in câte mașina valora maxim 11.000 €. Am și dat-o după vreo 3-4 luni cu 9.500€

Pe scurt, ei dacă dau dauna totala, nu mai repara, deci nu mai iau profiturile. 
La cum ai descris dauna, nu văd cum nu ar fi dauna totala. Dacă ai fi in Sibiu, te-aș putea ajuta 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 14 ore, KSamuel a spus:

Pe scurt, ei dacă dau dauna totala, nu mai repara, deci nu mai iau profiturile. 

Nu cred ca exista asigurator normal la cap sa plateasca reparatia mai mult decat valoarea asigurata. Daca tie ti-a platit valoarea aia inseamana ca valoarea asigurata sau ce le-a dat lor din calcul (mai putin decat valoarea asigurata minus valoarea epavei) ca ar mai valora o masina similara era mai mare. Nu service-le plateste dauna, asiguratorul o face asa ca afirmatia aia cu profiturile nu se aplica in acest caz. Ai dreptate, service-le face profit daca-ti repara masina, e un SRL si asta trebuie sa faca dar la fel si asiguratorul trebuie sa faca profit deci nu va plati niciodata mai mult decat valoarea asigurata.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 4/29/2021 at 8:56 AM, ovidiua a spus:

cei de la Primus mi-au zis ca nu e de dauna totala iar stalpii de rezistenta sunt intacti, masina se va reface intact, doar va avea mai multe probleme de mecanica, iar calculatorul masini arata ca puntea spate este deplasata dupa cum am scris mai sus, eu am scris aici pentru ca este primul meu accident si am vrut sa mai stiu pareri daca se poate, o zi buna.

Masina poate sa aiba o mie de probleme, Primus-ul trebuie sa le repare pe asigurare asa ca daca le pune pe hartie si da mai putin decat dauna asta este, asiguratorului o sa-i plateasca banii ceruti. Daca e mai mult o sa-ti dea dauna. O masina reparata la ei ar trebui (teoretic) sa iasa fara "codite" de reparat sau care nu pot fi reparate.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/05/2021 at 8:49 AM, Maurice said:

Nu cred ca exista asigurator normal la cap sa plateasca reparatia mai mult decat valoarea asigurata. Daca tie ti-a platit valoarea aia inseamana ca valoarea asigurata sau ce le-a dat lor din calcul (mai putin decat valoarea asigurata minus valoarea epavei) ca ar mai valora o masina similara era mai mare. Nu service-le plateste dauna, asiguratorul o face asa ca afirmatia aia cu profiturile nu se aplica in acest caz. Ai dreptate, service-le face profit daca-ti repara masina, e un SRL si asta trebuie sa faca dar la fel si asiguratorul trebuie sa faca profit deci nu va plati niciodata mai mult decat valoarea asigurata.

Dacă ai un service care te ajută, atunci cand de la valoarea reparației pana la dauna totala mai lipsește ceva, puțin, te poate ajuta. 
De asemenea, poate intermedia relația cu asiguratorul, mai ales ca de regula au o relație doua, ca sa facă situația favorabilă tie. 
Evident ca nu plătește service-ul, nu am zis asta niciodată. Dar văd ca pana la urma ai înțeles ca mă refeream la profitul pe care-l face de pe reparație. 
Dar îți dau un exemplu cum service-ul te poate freca, și sa ducă reparația peste valoarea mașinii: prin reconstatari. Alea le poate face de la început și e obligat sa le facă, dar dacă descoperă “întâmplator” ceva ulterior, asiguratorul nu mai are ce face și poate ajunge sa plătească mai mult, decât evaluare initiala. Unde situația e la limita, se poate ajunge lejer peste valoarea asigurata a masinii. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now