Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Toto

la forja miroase a incins

19 posts in this topic

De ce cateodata miroasa a ulei incins cand o forgej tare din 160 cu kick down pedala pana in fund pana in 200 220 km/H ? folosesc Ulei De BMW M3 i-am dat si 260 km/h si nu mirosea ..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce cateodata miroasa a ulei incins cand o forgej tare din 160 cu kick down pedala pana in fund pana in 200 220 km/H ? folosesc Ulei De BMW M3 i-am dat si 260 km/h si nu mirosea ..?

:wow: ai cumva o pista de curse proprie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde mergi,frate cu 220km/h? In Romania?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca o sa fiu sarcastic o sa te superi?..Sper ca nu...

Daca foloseai ulei.."de" volvo poate nu mirosea a ars... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la 200-220 te astepti sa se intample orice mirosul uleiului cred ca ar trebui sa fie printre ultimele griji nu vreau sa ma gandesc la o explozie de cauciuc :tard:

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca masina poate , de sa nu mearga ???

si eu merge zilnic cu 200-220, si nu am avut dureri de cap.

@toto....incearca sa folosesti totusi ulei pt motor turbo.....ca e diferenta mare.....m3 e aspirat si de turatie mare si nu ar trebui sa aiba acelasi ulei ca un volvo turbo.

eu folosesc mobil1 5w50 rally formula care cica e special pt motoare turbo.

miros de incins poate sa iti vina si de la placute, ambreiaj,catalizator.

cauciucuri sa explodeze...mai greu, presupun ca daca merge cu viteza regulat are cel putin indice v de viteza(240 km/h) la cauciucuri, doar nu o merge cu resapate :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e neaparat necesar sa fie resapate cauciucurile cunosc caz de masina nou nouta (500 km ) care a avut parte de o explozie de toata frumusetea la numai 110 km/h intr o curba la stanga la roata de pe exterior fata credema ca nu am mai recunoscut masina decat dupa nr de inmarticulare de pe spate (masina seat leon 2008)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce cateodata miroasa a ulei incins cand o forgej tare din 160 cu kick down pedala pana in fund pana in 200 220 km/H ?

acum ....serio vorbind .....a ce vrei sa miroasa ?......ar fi frumos sa scoata miros de "kenzo" ...nu ? ;)  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  :read2: Problema e ca miroase doar cateodata, cred ca depinde si din ce directie bate vantul, si cu ce viteza.  :evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ai specificat ce motor ai:benzina sau diesel;ca la diesel daca-l forjezi la greu,scoate fuuuum :bgsok: orice euro ar avea.Ai stat in urma unui camion care scoate fum? Nu la fel mirosea si la tine?

Share this post


Link to post
Share on other sites
N-ai specificat ce motor ai:benzina sau diesel;ca la diesel daca-l forjezi la greu,scoate fuuuum  orice euro ar avea.Ai stat in urma unui camion care scoate fum? Nu la fel mirosea si la tine?

Are T4...deci e benzina...

Oricum lasa sa miroase si-asa...nu te-ai saturat de braduletii parfumati?  :D))

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci da e vorba de t4 200 cp  locuiesc in Spania si credema ca am drumuri unde pot merge si cu 300 km/h si nu simti prea mare viteza eu unu la 200 e o videza normala de la 250 in sus se simte destul de tare .. am cauciucuri V rezistente la o viteza de 240 km/H  aproape noi

Cred ca am depistat dc miroase asa  ca masina momentan se afla in service sai schimb alt tanpon motor si am vazut ca e murdara putin pe la baie de un putin strat de ulei de cand a umblat mecanic la planetare cred ca atunci a pierdut si mi-a uns motoru pe dedesupt cu ulei iar in momentu cand o calc mai tare se incalzeste motoru si miroase a ulei prajit .. cu toate ca apa nu urca niciodata sta pe normal indiferent cu ce viteza as merge .. si apoi Volvo e o masina nu  o poti compara cu altele iti spun ca daca ai avea un T4 nu poti sa mergi cu 80 90 km/h  cu asta merg prin oras iar 120 e de croaziera pe afara  eu personal nu pot sa am 200 de cai sub capota sa nu profit de ei tot timpu gasesc cate un istet cu BMW sau Porsche sau chiar volvo S60 D5 si ma i-au cu ei  . ULEIUL este atat pt Diesel cat si Pt Benzina cumparat de la casa BMW de aici cu motoare pe turbo sau fara cu catalizator etc..

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu cum e sa ai caii aia, dar las-o mai moale prin oras-chiar daca e Iasi. "80-90 km/h" nu e tocmai safe prin orasele romanesti. Caii sint pentru depasiri in afara orasului, sa le arati celor isteti "cu BMW sau Porsche" ce inseamna un Volvo T4. Acum, tu decizi.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci,mai pe scurt,ai depistat buba!

Uleiul scurs ardea, cand forjai motorul. ;)

Sa inteleg ca ai rezolvat problema,sau mai e ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx : 80 90 prin oras prin valencia spania cate 3 4 benzi  pe un singur sens nu pot depasi 110 in oras ca au bagat lege si ma duc la puscarie vreo 3 luni :P  Iasi e orasul meu natal din Romania . cu toate ca si pe acolo am fost asta vara si am trecut pe langa un radar cu 120 prin centru .. ciudat ca am numere straine si nu mi-a ajuns nici o amenda

@sfc : acuma am venit de la service am schimbat 2 tampoane motor . Mirosea a incins pt ca era uns motoru in partea din spate cu ulei si se scurgea spre galeria de la teava de esapament si acolo il ardea de asta mirosea . In schimb tot mai vibreaza putin intre 80 si 100 o mai ramas sa schimb si tamponu de la cutia de viteze sa vedem atunci .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixule vezi mai ca omu sta in Spania nu in Iasi de Romania :D

Cine stie pe unde a mai curs uleiul ala, dupa ce se incinge de citeva ori o sa dispara mirosul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Toto,mi-am adus aminte ca ai avut probleme la transmisie ,azi vara  parca,asa ziceai; nu ne-ai spus si noua ce a fost de "bai",planetara,telescoapele,,bucsi,roti... ??? ???,nu de alta,dar orice experienta ,si mai ales solutionarea problemelor...e binevenita. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sfc nici planetara nici bucsi nici eu nu stiu ce are am schimbat pana acuma 3 tampoane motor si parca nu mai face face foarte putin a mai ramas ala de la cutia de viteze de schimbat .. am sal schimb si pe ala sa vad daca dispare complet oricum sa ameliorat problema am mers cu 2 tampoane rupte multa vreme chiar de aici pana in ro si inapoi . cu problema si nu sa intamplat nimik .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0