Sign in to follow this  
Followers 0
Victor

Unde aveti asigurare,ce tip si de ce?

11 posts in this topic

Asa cum spune si titlul, intrebarea este simpla si la obiect. Poate putin detaliat la "de ce". Aici doresc sa aflu de ce ati inceiat acel tip de asigurare si de ce ati ales compania respectiva.

Sper ca acest topic sa ne ajute la creerea unei companii ideale (una doar pt. Volvo) ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti raspund cu o intrebare...ce fel de asigurare? rca sau casco?

Daca e rca=ce mai ieftina,nu insir motivele  si nu cred ca e necesar

Daca e casco=la prieteni,unde stiu ca voi primi primele si nu umblu ca nebunul...

Astept ziua cand se va face plata asigurarilor in functie de sofer si de istoria "lui"

Atunci  "SE VA REDUCE NR DE ACCIDENTE" ; nu o spun eu ci altii care au patit-o: dupa ce au facut un accident(in alte tari;bineinteles),si au vazut cat ii costa "noua "asigurare...au schimbat radical modul de conducere...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta era intrebarea "ce tip". Eu lucrez la Allianz-Tiriac departamentul asigurari de viata si nu am asigurare casco nici in conditiile in care primeam reducere 50%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer,nici eu nu am  casco,ma gandesc insa serios...orice "pic" e mai mult decat ..."nimic".

Daca e vorba de alte tipuri de asigurari,...ca cele de viata...eu am ales ING,si sincer,sper sa fie cea mai buna investitie,cu cei mai putini bani (daca se poate zice asa)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omniasig Casco si RCA, erau singurii care nu aveau fransiza. Avem in spate o istorie de cativa ani la doua masini unde au platit tot fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si RCA si Casco la Unita.

RCA, deh...

Dar Casco l-am facut prima oara la Opel Astra (decedat) si mi-a prins extraordinar de bine.

Am optat atunci mai mult in ideea ca nu aveam alarma si, oricum, la cat de dibaci sunt "baietii" din ziua de azi, dispare masina si cu tot cu alarma.

In consecinta, am si acum Casco si nu am alarma.

Ce e drept, valoarea asigurata a scazut un pic in lipsa alarmei, dar asta e. Mai bine mai putin decat deloc.

Cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am RCA de la Carpatica Asig... parca asa se numeste.

Am "ales" asta ptr ca de astea aveau la biroul unde se faceau actele de inmatriculare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum, mai bine sa n-aveti nevoie de sa folositi vreun fel de asigurare, ca alergatura (timpul pierdut in care se gaseste orice altceva mai bun de facut) e crunta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rca incheiat la BCR, erau mai ieftini si mai aproape de casa. M-a deranjat faptul, ca nu am primit reducere in al 2-lea an incheiat fara accidente/incidente. Mi-au oferit cadou o pelerina de ploaie, care mirosea groaznic...am oferito cadou -´´dar din dar se face Rai!´´  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Full casco si RCA la tiriac. insa intentionez sa ma schimb cat de curand. dau aproape 1500 de euro pe an si am si franciza de 800 RON. Stiu ca sant buni dar totusi concurenta mi-a oferit 1000 de euro fara franciza. Am dat prima rata si intentionez sa ma cotesc la Omniasig sau BCR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sepukku, recomand cu caldura Omniasig. Vezi ca s-au mai schimbat preturile si la Allianz si daca nu ai avut dauna pana acum. Recomand sa negociezi si o reducere.

Succes ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0