Kuki62

Frane

10 posts in this topic

Daca am trepidatii la volan cand franez , in special la viteza peste 120 km/h ,la viteze mai mici nu e franarea cursiva ,inseamna ca trebuie sa schimb discurile de frana ?Discurile au fost schimbate acum vreo 60000 km .Masina e VOLVO XC60 2010 D3 160 CP.

Rog raspuns profesionist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspuns profesional doar daca intra vreun mecanic angajat,Ion parca e mecanic la BG dar nu l-am mai zarit pe aici....In rest din ce stiu suntem toti ciocanari,adica reparam cotetzele cum stim fiecare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai probabil, s-au ovalizat discurile. Mergi la un service specializat Volvo, să verifice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebarea este : Ce fel de discuri  si in special ce placute  ai pus dupa 60k? Trebuie sa ai pachet identic  disc si  placute frina si preferabil OEM.

De principiu la un disc schimbi 2 seturi placute si nu invers insa in ziua de azi posibil orice la ce calitate poate exista pe acest segment.:huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Acum 19 ore, Vvolvo a spus:

Intrebarea este : Ce fel de discuri  si in special ce placute  ai pus dupa 60k? Trebuie sa ai pachet identic  disc si  placute frina si preferabil OEM.

De principiu la un disc schimbi 2 seturi placute si nu invers insa in ziua de azi posibil orice la ce calitate poate exista pe acest segment.:huh:

Raspuns este :au fost si sunt discuri si placute ATE puse de neamt pana sa cumpar masina.Care a  functionat pe masina(60-70000km) pana acum cand a aparut problema.

Inca nu am intervenit la frane, astept sa vina mecanicul din concediu.Vroiam sa ma asigur ca problema e de la discuri,o confirmare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ,discuri ovalizate.

Am citit pe repede inainte crezind ca ai schimbat la 60k discurile(Deja iti si vazusem autoturismul de 11 ani cu asemenea rulaj) :)

Ca si simpla informare, la un rulaj de 60-70k in exploatare ,cit spuneai trebuiau schimbate deja.

Schimbi tot  cu OEM fiindca nu sint diferente colosale de pret fata de ATE Textar, Jurid iar rezultatele vor fi pe masura.

In general  discurile A.M.sint tratate termic   prost si de cum ai intrat in grosimea minima de exploatare (~3-5mm minus din grosimea initiala disc)le poti arunca .

 

 Numai bine!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat discurile, in primavara anul trecut tot pe motiv de trepidatie, dupa prima franare violenta trepidatiile in volan a reaparut, masina este grea, cred ca trebuiau discuri mai mari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce pui....ce marca.Sunt discuri de frana de la 250 ron la 1500 ron....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now