Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

AlexNoble

Volvo v70 xc 2.4t GPL

3 posts in this topic

Salutare! 

Vand Volvo v70xc, 2001 , 2.4t , GPL, 330 000 km. Nu are rost sa insir toate dotarile, voi puncta ce e esential

  • - scaune electrice incalzite
  • - clima functioneaza foarte bine
  • - roata rezerva slim
  • - instalatie GPL Tomasetto Stag QBox PLus ( achizitionata noua si instalata in 2018, omologata, trecuta in carte )
  • - carlig remorcare, senzori parcare, 
  • - roti de vara in stare foarte buna + un set de roti iarna 
  • - 2 chei
  • suspensie spate adaptativa ( Nivomat)

Am schimbat la masina urmatoarele :

  • - distributie ( curea, role, pompa apa)
  • - uleiuri cutie de viteze, cutie transfer, diferential
  • - bucsa unghiulara noua originala Volvo ( cea veche nu e era uzata, dar preventiv..)
  • - debitmetru
  • - reconditionat turbina ( din prostia unui mecanic, cea veche nu avea probleme)
  • - regulator presiune turbo nou
  • - bujii bosch iridium
  • - faruri noi
  • supensie fata ( telescoape Sachs, bucse brate, pivoti, bielete ) schimbate recent

Defecte :

  • - motorul a inceput sa consume ulei. Circul zilnic cu ea, nu scoate fum , dar consuma ulei si s-a lenevit
  • - volanta face zgomote cand se incalzeste motorul
  • - oglinda stanga ciupita, usa stanga atinsa, bara spate prezinta rupturi in partea inferioara
  • - am schimbat CEM cu cel al unei masini cu volan pe dreapta si ca atare comenzile geamurilor din fata sunt inversate, la fel si centurile fata si m-am ales cu un cod de eroare la aibag volan, pe care nu il aveam inainte.

Sistemul AWD functioneaza foarte bine !! Masina se descurca bine pe zapada si carari de munte. Nu mi-as fi luat o masina awd fara ca acesta sa functioneze, asa ca am schimbat uleiuri de mai multe ori, preventiv.

 

IMG_20210811_090105.jpg

IMG_20210811_090007.jpg

IMG_20210811_085957.jpg

IMG_20210811_085947.jpg

IMG_20210811_090156.jpg

IMG_20210811_090209.jpg

IMG_20210811_090224.jpg

IMG_20210811_090441.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,ai uitat sa treci si pretul.Daca e permis sa intreb,volanta face zgomote la cald sau rulmentii din cutie?Treaba cu lenevitul sa fie de la uzura segmenti,pistoane?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Da, am uitat sa pun prețul.. . 1800 euro. 

Volanta face zgomot, asa cred . Face foarte puțin și la rece, însă se aude mai bine după 30-40 de km. 

Share this post


Link to post
Share on other sites