Victor

Zone periculoase in tara

19 posts in this topic

Propun acest subiect in buna traditie Volvo care ne indeamna la siguranta.

In fiecare saptamana fac drumul Piatra Neamt-Roman si vad cate un accident intr-o curba inselatoare.

Aproape de intrarea in Roman (10 km) se coboara un deal si pe urma este o usoara curba la stanga urmand iarasi o linie dreapta si o curba stransa tot la stanga. Multi nu apreciaza corect ultima curba si nici nu este un semn.

Cum veniti dinspre Roman spre Piatra Neamt este dupa calea ferata, prima la stanga.

Mai este pe acelasi drum un indicator de limitare 50km/h inainte de o curba la stanga unde au murit multi oameni (accident in troita). Fotografiile lor sunt inca acolo. RESPECTATI ACEL SEMN!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo Victor,excelenta idee!....momentan nu imi vine in cap nicio zona periculoasa, cu toate ca am mers ceva prin tara asta.....oricum,pe primul loc se situeaza mandra noastra capitala..deci,in afara de cei ce suntem nevoiti sa traim si sa ne conducem masinile aici,evitati Bucurestiul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drumul dintre Sibiu si Rasinari, sunt vreo doua curbe unde se rastoarna pe capete. Am facut drumul ala foarte mult in urma cu ceva timp si am vazut destule. Cei din Sibiu care cunosc zona, pot sa confirme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum am mai spus si intr-un post anterior (la S60 facut praf de un tir), cea mai periculoasa zona din tara, pe unde am umblat eu, o consider Sebes-Deva-Arad-Timisoara. Daca te prinde noaptea pe acolo si sa mai si ploua e jale. E atat de plin de tir-uri ca orice depasire e un joc cu propria viata. Cand am fost primele 2 dati pe acolo, m-am riscat, pana  cand am vazut rezultatele. Ultima ora m-am dus dupa un tir la 70km/h... macar am ajuns cu bine si oricum nu puteam face nimic in siguranta, la ce trafic era.

Ar mai fi de mentionat un clasic in viata: Padurea Bogatii, pe drumul E61. In zona se produc multe accidente, totusi unii circula ca niste nebuni. Daca pe acolo nu poti fii prudent, ma intreb unde se poate fi prudent...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe drumul ala ma plimb zilnic

e f simplu

te pui in spatele tir si meri linistit

nu ai habar ca cel mai circulat drum din tara este

deva = sebes?

se aduna drumurile de la oradea arad timisoara la deva

la sebes se aduna cluj medias sibiu

si ai 60 km plini de tiruri nici  nu are rost sa incerci sa depasesti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Propun acest subiect in buna traditie Volvo care ne indeamna la siguranta.

In fiecare saptamana fac drumul Piatra Neamt-Roman si vad cate un accident intr-o curba inselatoare.

Aproape de intrarea in Roman (10 km) se coboara un deal si pe urma este o usoara curba la stanga urmand iarasi o linie dreapta si o curba stransa tot la stanga. Multi nu apreciaza corect ultima curba si nici nu este un semn.

Cum veniti dinspre Roman spre Piatra Neamt este dupa calea ferata, prima la stanga.

Mai este pe acelasi drum un indicator de limitare 50km/h inainte de o curba la stanga unde au murit multi oameni (accident in troita). Fotografiile lor sunt inca acolo. RESPECTATI ACEL SEMN!!!

Am in minte imaginea vizuala la curba aia. Era s-o comit si eu pe acolo.... Nu trec des dar oricum mereu apas frana putin mai tare cand trec prin zona aia. Nu trec des, dar fiind din Bacau o data pe luna frecventez zona.

Legat de zone periculoase...

Curba de la Trei iazuri cine stie....daca nu de fiecare data, cel putin o data la 2 drumuri pe acolo, vad cate un accident.

Bv pt idee ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valea Oltului  este cea mai periculoasa, se circula haotic, multi dobitoci, putina politie, multe camere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

periculoasa e toata tara asta plina de gropi si nesimtiti la volan.

din ce in ce mai des vad masini necontrolate iesind de pe banda la un pas de a se izbi de altele din sens opus.

ghiciti care sunt cauzele? idioti care vb la telefon la 100 km/h, care citesc ziarul ( asta la un tir care a si iesit de pe drum in fata mea ), care admira peisajele "frumoase" ale tarii, dobitoci care depasesc fara sa se uite in retrovizoare ca e cineva deja in depasire... si multe multe altele...

Dumnezeu sa ne ajute ca noi nu putem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

periculoasa e toata tara asta plina de gropi si nesimtiti la volan.

din ce in ce mai des vad masini necontrolate iesind de pe banda la un pas de a se izbi de altele din sens opus.

ghiciti care sunt cauzele? idioti care vb la telefon la 100 km/h, care citesc ziarul ( asta la un tir care a si iesit de pe drum in fata mea ), care admira peisajele "frumoase" ale tarii, dobitoci care depasesc fara sa se uite in retrovizoare ca e cineva deja in depasire... si multe multe altele...

Dumnezeu sa ne ajute ca noi nu putem.

De acord in totalitate. Ce ma intriga cel mai mult este intersectia Alba Iulia-Blaj respectiv Blaj-Teius (la Coslariu). Merging frecvent Medias-Teius-Intregalde am observat ca in intersectia respectiva f.f.f.multi habar nu au ca sint pe un drum fara prioritate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu inteleg altceva, de ce in afara orasului in zone in care se circula foarte tare, se gasesc unii sa mearga pe banda 2    ???????????????????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu inteleg altceva, de ce in afara orasului in zone in care se circula foarte tare, se gasesc unii sa mearga pe banda 2    ???????????????????

Poate din cauza DRUMURILOR F****E

Eu nu mai merg pe banda 1 si daca imi ia permisul, cel putin aici in zina la mine, am luat un canal de am crezut ca am ramas fara bara/roata/planetara + scut.In viata mea ce sunt benzile 1, doar gropi ascunse, nu mai merg, sa ma f**t in ea legislatie.

Inainte ziceam si eu cand mergea cu cineva "De ce naiba nu merge si ala pe banda 1??"  -- ACUM INTELEG DE CE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil sa nu fiu ON TTOPIC  dar am nevoie de un raspuns urgent .

Maine plec la un drum lung si as vrea sa o iau pe Transfagarasan , stie cineva daca e inchis sau nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este inchis, au anuntat la radio/TV, acum  http://www.andnet.ro/ spune ca se circula pe 1/2 cale, zapada 50cm, pericol avalansa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca saptamana trecuta a fost o cadere de pietre care a blocat drumul.

Pe transfagarasan e recomandat sa mergi numai in perioada 20 Iunie-1 septembrie... acum 3 saptamani acolo a nins substantial. Eu nu iti recomand, plus ca am auzit ca e f rau drumul pe partea judetului arges.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc baieti ....mi-am reconfigurat traseul .

Dar ...as fi vrut s ao iau pe acolo ...sotia mea nu a avut ocazia pana acum sa vada Transfagarasanul .

Data viitoare ,.....Multam inca o data pentru promtitudine. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc baieti ....mi-am reconfigurat traseul .

Dar ...as fi vrut s ao iau pe acolo ...sotia mea nu a avut ocazia pana acum sa vada Transfagarasanul .

Data viitoare ,.....Multam inca o data pentru promtitudine. ;)

Tocmai s-a anuntat la tv, ca s-a redeschis Transfagarasan. Se merge mai greu intre km 107-114.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o definesc ca zona periculoasa dar nu va sfatuiesc sa intrati pe banda continua cu "rizuri" la peste 120km/h in curba.

Cred ca stiti despre ce spun. Am intrat cu 140km/h pe E85 si mi-a fugit spatele TARE!

Grija mare!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar si la viteze mai mici, e super pacatoasa banda aia. Merg foarte des pe E85, Bucuresti-Buzau, si vad ca au inceput sa puna din ce in ce mai multe benzi "ridate" in localitati. Mai ales cand intalnesti masini mari (tir-uri) pe banda 1 si nu incap pe o banda, uneori calci banda "ridata"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now