contdezactivat

Portiera blocata

10 posts in this topic

Salut

Am o mica problema: portiera din spate stanga s-a blocat inchisa.

Nu mai pot sa o deschid nici de afara, nici din interior. Ar trebui sa ii dau jos fata si sa ma uit acolo ce s-a intamplat.

M-am documentat un pic in Vadis dar nu inteleg cum pot sa fac asta cu usa inchisa.

Daca stiti careva, ceva... va rog sa ma iluminati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lucrul asta l-am patit si eu, tot usa stanga spate. Cu un pic de atentie si rabdare ar trebui sa poti da fata de usa jos, iar apoi poti sa te joci tragand de tijele de actionare. La mine a fost un pic mai ciudat, blocasem optiunea de deschidere prin interior, iar dupa ce am inchis usa nu am mai putut sa o deschid in nici un fel. Nu ar strica niste maini mai finute si subtirele... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine e invers. Cel care a avut masina inainte a blocat optiunea de a fi deschise din exterior.

Atentia si rabdarea imi lipsesc de obicei... ca si mainile finute si subtirele  ;D

Stii cumva de unde ar trebui sa incep? Nu am vazut nici un surub pe fata... stiu ca sunt unele in lateral  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa existe o varianta cu o tija metalica subtire, indoita ca un carlig pe langa geam. Agati cu ea una din tijele de actionare si se deschide. :) Baietii care sparg masini stiu cum se faceeee  ;) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, poti dezvolta descrierea de fectului "maner usa defect"?,cum ai rezolvat caci am acelasi defect

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine este o "defectiune" care nimeni nu a reusit sa ii dea de cap. E un invers la blocajul de copii. Adica usile din spate nu se pot deschide decat din inauntru.

In cazul concret, descris. S-a rezolvat problema prin scoaterea fetei de usa spate... scoterea protectiei de celofan de pe usa... si bagarea mainii undeva catre maner. Nu stiu exact unde, dar mecanicul (cand i-am cerut detalii) mi-a spus ca se simte. Acolo trebuie sa apesi pe ceva, care deblocheaza situatia. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc,am dat fata de usa jos,am dezlipit si folia intrucat are mecanismul de deschidere din interior rupt,dar acum n-o mai pot deschide nici din interior nici de la manerul de afara.

Cand se va face mai frumos afara voi continua cu demontatul

                              Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema numai ca la usa din dreapta

a mea a fost blocata cand am luat-o

si dinafara si dinauntru

am deblocar de pe afara cu un card butonul de blocare pt copii si apoi am deschis pe dinauntru....

a mers

dar cand am dat fata de usa jos am cotrobait ub usa...am gasit un tzumburus care face legatura intre maner iala si tije....o sa atasez mai incolo si niste poze cu el...bne inteles ca acum nu usa ma preocupa pe mine....avand in vedere ca mi-a picat din nou ambreiajul...dar chestiuneaa cu usa nu tine decat de putin timp pe care momentan nu il acord pt asa ceva....

problema e simpla...

se deschide usa...se da mecanismul yalei jos...pt ca acolo pe loc nu ai pozitie decat daca decupezi tabla....se monteaza tzumburusul la locul lui...si asta a fost...

urmeaza si la mine o reparatie de genul asta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now