Lorin

Arc rupt

5 posts in this topic

Salutare. Sunt nou pe forum și probabil această problems a mai fost discutata. Am un arc rupt dreapta față. Mecanicul mi-a spus ca nu este nevoie sa le schimba pe amandoua, dar va fi nevoie să facă traking-ul. Ce parerea aveți? IMG_20211231_101108.thumb.jpg.a8267fb9b1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Nu stiu ce-i ala tracking dar daca tot schimbi un arc eu zic sa schimbi si flansele si mai bine faci pe amandoua partile. Dai un ban dar te scapi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un An Nou cu impliniri tuturor forumistilor!:)

 

 Acum legat de problema ta ,trebuie schimbate amindoua ,insa sint tare surprins  sa ai asa ceva la un auto de 6 ani. In poze arata jalnic tot ansamblul.

Aceasta masina ,cred ca a stationat mult si bine  incit s-a ajuns aici ,lasind totusi la o parte faptul ca  sint ceva mai slabe componentele OEM actuale  fata de cele de acum 10-15-- ani.. 

Concluzia  ,remediezi cu niste arcuri noi A.M. sau OEM si gata.

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cineva care lucra mecanic la un service MB a descris mai demult o problema,dupa mine cam sf,dar credibila.A afirmat ca de la mersul masinii cu amortizor mort se mareste travaliul permanent pe arcul respectiv si ii scade viata.In traducere,amortizorul fiind ca si inexistent acolo lucreaza doar arcul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat ieri Uleiul, filtrele, curatat egr, si surpriza, un arc rupt (dar banuiam ca era posibil sa fie rupt, deoarece am aut intr-o zi o pocnitura). Cauza a fost o flansa care era efectiv distrusa. Si surpriza, flansele erau Made in Romania, din fabrica. :)

Flanse.thumb.png.ef524c64a59dd7173e5b9c2Arc.thumb.png.b771da69b664ee5fa4e2605b7b62908c373cd02_codarc.png.591d9ba3d98451d

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now