Sign in to follow this  
Followers 0
dejavu86

Distributie

9 posts in this topic

Buna seara,

Pentru un Volvo V60 D4 (133 kw) din 2015 imi puteti recomanda un producator pentru a schimba kit-ul de distributie si pompa de apa?

Va multumesc!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu faci operatiunea singur NU vad rostul intrebarii. fiindca garantia o acorda service-ul.(bine sa fie OEM)

Sau altfel vorbind cumperi   de pretul  si marca produsului ,pentru nivelul la care doresti sa iti functioneze bine masina.( daca tot ti-ai cumparat Volvo )

Edited by Vvolvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bineînțeles că distribuția se va înlocui la service, însă as fi vrut o recomandare ca sa nu merg nici pe cele mai ieftine sau pe cele mai scumpe. 

 

Ca si preturi sunt diferențe mari între în kit OE și unul OEM? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E 2000 lei schimbul de distributie cu totul OE la reprezentanta, cu cat poti iesi mai ieftin in alta parte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Offtiopic

Autoturismul odata construit in fabrica  are componente originale .Acestea sint OE.

De aceea  autoturismul are  o fisa tehnica cu toate reperele sale (P/N, serii etc ).La rechemari se stie ce se schimba si daca este componenta originala sau nu.

Piesele de reparatie ,de inlocuire a OE-urilor  nu mai sint originale si doar manufacturate ca si piese originale OEM..

De aceea sint fabricanti gen INA sau altii au pe  componentele lor scris si Volvo. Restul sint  aftermarket(A.M.) ,inclusiv INA sau altii ,piese aprobate la fabricare  cu acordul Volvo dar la preturi mai mici dar si calitate la scara respectiva.. 

Daca iti cumperi piesele si mergi la un service  oarecare vei avea manopera mare iar daca ii lasi pe ei sa iti cumpere ce doresti atunci poti avea surpriza sa fie pretul la fel sau o idee mai mic(f rar). 

 

Nu simpatizez mersul la dealeri pentru orice  insa  avind logistica foarte buna ,peste orice service existent in Ro si ce ai tu nevoie sa faci are sens,  .Asta te intereseaza pina la urma:)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord cu ce spui Vvolvo. Eu sunt din Galați și nu am nici o reprezentanta aici. Ar trebui sa ajung la Constanța sau București. 

 

Service-ul la care am schimbat până acum consumabilele este unul destul de ok unde vin destule volvo, deci au experienta.  

O sa ma interesez cât ajunge operația aici și cat ar ajunge la reprezentanta  ca sa fac o comparație. 

Ca si producător, INA cel menționat, este ok? ca să știu ce sa le zic sa caute celor din Galați. 

 

Mersi 

Edited by dejavu86
Corecție

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa iti recomand eu ce marca trebuie sa folosesti legat de aftermarket.

Da INA era, este  un producator pentru Volvo.  Role ,intinzatoare , cred ca si altele.

Exista acum ,stii bine, giganti mondiali pe automotive care cuprind foarte multe marci sub aceeasi umbrela de "tatuc" vezi Schaeffer.

Decit sa faci o struto -camila anume "Continental" pe curea ,INA pe role etc este bine sa folosesti produsele in "cutia albastra"=Volvo  

 De fel un auto se intretine pe masura valorii si marcii sale  ca sa merite ca ai acel auto si nu prea vad ce economie sa faci.! Ma mir  si eu

200-220lei sa fie ?!!.In Bucuresti il pierzi rapid pe consumul  in mers bara la bara (ma rog ,benzinarele)

Oricum nu este problema mea ,am scris prea multe comentarii pe acest topic iar service-ul de care zici ,daca face motorizari VEA pe banda  este de bine l.

 Succes in demersul tau:)

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, dejavu86 said:

Ar trebui sa ajung la Constanța sau București. 

Ca heads up, Exclusiv Auto nu mai este autorizat ca dealer/service de la inceputul anului acesta. :(

On 2/9/2022 at 0:58 PM, Vvolvo said:

Autoturismul odata construit in fabrica  are componente originale .Acestea sint OE.

Eu am aceeasi intelegere cu baietii care au scris articolul asta.

Adica, placutele de frana (pentru P3) care vin in cutie albastra sunt OE; placutele facute de Ate sunt OEM (sper ca ei sunt OEM-ul si nu incurc) iar orice alt producator face AM-uri (gen Brembo, Textar s.a.m.d.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Autokarma,ce crezi ca reprezinta?Niste dumnezei in piese auto?:lol:E doar un Srl,ce multi ani avea un singur magazin prin Tei,si ulterior s-a extins.Dovada ca nu sunt decat niste vanzatori este ca vand si aftermarket si originale,nici macar nu au o politica de a vinde numai piese originale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti idee la ce interval de timp/km se schimba distributia pt un MY12 S60?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0