vvasilovschi

Diesel Sau benzina?

5 posts in this topic

Urmeaza sa cumpar un S60 din 2016-2018, cutie automata

Eram bucuros de un diesel pentur ca consuma mai putin si sunt obisnuit cu TDI-urile de pana acum ce le-am avut.

DAR .... pe toate motoarele de cautare, cam 70% dintre SH-urilese sunt listate la vanzare sunt benzinare. DE CE? Sunt mai bune decat un diesel ?:?:?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei să spui că sunt mai rare benzinarele la SH. Așa și este. În principiu, benzinarele de la Volvo au căutare mai mare decât cele Diesel. NU că cele Diesel ar fi proaste, dar cele pe benzină sunt chiar excelente. Mai ales cele din generația VEA. Nu mai vorbesc de faptul că motorina e vizibil mai scumpă decât benzina, în zilele noastre. Consumul nu mai contează, diferențele tind să se egalizeze. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti argumenta de ce sa cumpăr benzina ( consum 7%) si nu un diesel ( consum 5%) ?

Ce înseamnă generația VEA ?

 

Difereta de preț a combustibilului chiar nu contează, dar diferența de consum/100 de km, da , contează. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/17/2022 at 7:25 AM, vvasilovschi said:

Ce înseamnă generația VEA ?

Informatii despre arhitectura VEA poti gasi aici.

On 4/17/2022 at 7:25 AM, vvasilovschi said:

Poti argumenta de ce sa cumpăr benzina ( consum 7%) si nu un diesel ( consum 5%) ?

Cumperi ce-ti trebuie, dar diesel-ul nu consuma 5% cum nici benzina nu consuma 7%. :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 17.04.2022 at 7:25 AM, vvasilovschi a spus:

Poti argumenta de ce sa cumpăr benzina ( consum 7%) si nu un diesel ( consum 5%) ?

Difereta de preț a combustibilului chiar nu contează, dar diferența de consum/100 de km, da , contează. 

În general, se poate observa, chiar și din postările de aici de pe forum, că probleme apar mai des la motorizările Diesel. Ai dreptate, nu e vorba de bani. E vorba de timpul alocat remedierii defectelor. Dar și de silențiozitate. Oricât de mult au evoluat motoarele Diesel, sunt mult mai zgomotoase și generează mai multe vibrații decât cele pe benzină. Dar, dacă toate astea nu te deranjează câtuși de puțin și singurul scop e să ai un consum de combustibil mai mic la suta de km., atunci ia decizia care se impune. Până la urmă e o chestie subiectivă. În urmă cu 15-20 de ani, motorizările Diesel aveau unele capitole la care punctau decisiv, cum ar fi cuplul la turații joase, sau consumul mai mic. Dar lucrurile au evoluat și azi benzinarele se descurcă la fel de bine la aceste capitole. Iar dacă te gândești să mai și vinzi mașina la un moment dat, atunci clar benzinarele fac diferența.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now