Sign in to follow this  
Followers 0
Guest kytt

Salut la toata lumea

10 posts in this topic

Salut, sunt un nou posesor de volvo 740 GL, e o masina veche poate dar puternica.Din pacate nu am luat-o intr-o stare foarte buna si tot mai fac ceva la ea.Acum mai nou am probleme cu electromotorul si un zgomot ciudat la roata.Va multumesc pentru sfaturi ce ma pot ajuta sa o fac sa fie Ok.Orice idee de verificare sau loc cu piese ( de la dezmembrarii de preferat) ma poate ajuta.Eu locuiesc in Bucuresti, dar calatoresc mult cu serviciul si pot ajunge oriunde pentru o piesa ( am nevoie de cateva acum).

Mersi si bine v-am gasit.

Daniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit!

Zgomote la roata, pot fi din mai multe motive.

1. Placute de frana blocate sau uzate, se aude ca un zgomot ca un scartait, de metal pe metal.

2. rulment roata uzat, face ca un avion, cu cat accelerezi cu atat zgomotul e mai tare.

3. planetara, de cele mai multe ori se aude in curbe, e ca un "paca-paca" :) (tu cum ai tractiune spate, nu cred ca e cazul)

4. in cel mai rau caz poate fi si fuzeta dusa. Scartaie destul de urat si continuu, la viteze mici.

...de asemenea, cand roata e slabita pot fi generate unele sunete.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult de tot.Zgomotul este ca un avion,deci e rulmentul de la roata,asa ca o sa incerc sa-l schimb.As mai avea o intrebare:exista un model standard sau sunt diferite si trebuie sa desfac roata sa ma uit ?Multumesc inca o data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulmentul la 740 este conic. Eu l-am cumparat cu 200.000lei vechi de la second. Se schimba extrem de usor. Unul nou costa atunci 5.000.000lei vechi. Nu m-as mira sa se auda de la roata fata dreapta  ;D De obicei ala pica.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

Mersi pentru idei. Am o intrebare : asa mare e diferenta intre sh si nou? si daca da, stii un loc unde pot gasi, piese sh ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu l-am luat de la un centru de dezmembrari din Hd...la vremea respectiva....Nu stiu unde ai putea gasi sh. Dar repet, pretul ala de 5 mil a fost acum 3-4 ani. Poate intre timp s-a ieftinit. Oricum se pare ca se defecteaza daca ai cauciucurile mai late decat in talon (era si cazul meu, avem 205).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0