nazkamike

filtru polen

12 posts in this topic

unde e pozitionat filtru de polen si cum se ajunge la el?

ms

VOLVO V40 1.9TDI 2003

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrul este deasupra "adidasului" stanga al pasagerului din dreapta. Trebuie sa te bagi pe sub bord si sa desfaci o aparatoare care e prinsa in 2 suruburi, apoi in zona mai apropiata de consola centrala mai desfaci un surub, dai la o parte o limbutza de plastic si scoti filtrul (e pozitionat vertical).

Daca nu te descurci, spune-mi si revin cu mai multe detalii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut as vrea si eu mai multe detalii despre unde se afla filtrul de polen va rog:)....astept raspun...Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumva ce am scris sus e invizibil ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt că tot eram prin Vadis la sectiunea climă S40, iată, filtru polen, poziÅ£ia 17

post-336-12877848867528_thumb.jpg

post-336-12877848868696_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms pt scheme si restu...aveti cumva si schema cinematica a telescopului dreapta fata?:)...hai va rog mult...astept rasp..,.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere ca am achizitionat V 40-ul in urma cu o luna m-am gandit sa schimb toate filtrele impreuna cu uleiul. Am schimbat uleiul +filtru si filtrul de aer. Cand am ajuns la sectiunea filtru de polen am intampinat o problema, nu se potriveste filtrul de polen  din catalog (incredibil) adica ramane afara cam 1.5 cm. Filtrul pe care l-am gasit in masina mea, este italian, CLEAN FILTERS NC 2040 si parca este o fantoma pe net. Habar nu am ce sa fac si vroiam sa stiu daca cineva a mai intampinat aceasta problema la V40 / 2001 / 1.8 cm. Ideeea este ca nu as vrea sa il fortez pe cel de catalog, mai ales ca draciile alea din carton vin si perpendicular pe zona care trebuie fortat, (fata de filtrul vechi care sunt paralele cu clapeta de vizitare).

post-72-12877849703958_thumb.jpg

post-72-12877849707734_thumb.jpg

post-72-12877849711846_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

La V50 tot acolo e pozitionat? Si cand ar trebui schimbat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, la V50 este langa pedala de acceleratie, care trebuie data jos pentru a-l schimba. De inlocuit, o faci cam pe la 10.000km, odata cu celelalte filtre, sau cand simti ca nu mai "baga" atat de puternic aer ventilatorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvo460

Azi am schimbat filtru polen si cred ca filtrul nou, de care vorbesti (cel din poza 2), trebuie rotit 90 grade spre dreapta astfel incat pliurile vor fi aranjate, in momentul introducerii in locas, exact ca la cel schimbat/vechi (poza 1).

Detalii despre cum se inlocuieste filtrul vechi cu cel nou, am gasit in cutia filtrului nou (cu carbon activ - MANN CUK2137 - de la Alex ;)) pe o hartiuta cu poze, toate etapele inlocuirii filtrului in imagini.

Sper sa ajute. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvo460

Azi am schimbat filtru polen si cred ca filtrul nou, de care vorbesti (cel din poza 2), trebuie rotit 90 grade spre dreapta astfel incat pliurile vor fi aranjate, in momentul introducerii in locas, exact ca la cel schimbat/vechi (poza 1).

Detalii despre cum se inlocuieste filtrul vechi cu cel nou, am gasit in cutia filtrului nou (cu carbon activ - MANN CUK2137 - de la Alex ;)) pe o hartiuta cu poze, toate etapele inlocuirii filtrului in imagini.

Sper sa ajute. Bafta!

Ai putea pune o poza, doua sa-mi fac o idee cum dau jos jaful ala de "limbutza" care e pe post de capac? Am incercat intr-o zi dar fara succes, am gasit ceva imagini pe net dar nu reusesc sa trag in jos limba aia dinainte de filtru...

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se apleaca in jos pur si simplu... tragi de ea in jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now