Sign in to follow this  
Followers 0
Marian78

Diferenta frane fata 850/S70...

13 posts in this topic

Din intamplare am achizitionat niste jante fff frumoase de 16"  ,cromate  ,la un pret f mic dar pe fata nu intra. Atinge janta in etrier (f putin) si sunt f. necajit . Am discuri de 302 mm si stiu ca exista o varianta de 280 mm pe care ar intra si jante de 15".

Care ar fi diferenta intre cele 2 sisteme de franare?  Etrierele sau piesa de care se prind etrierele de portfuzeta?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in primul rand trebuie sa schimbi discurile de franare, dupa care tb sa schimbi etrierii. Costa mai mult decit sa-ti iei niste jante noi si frumoase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un set de jante noi pe 16 e minim 1500 Roni (ceva mai bun).

2 discuri de frana noi ~300 roni si restul se mai gasesc pe la dezmembrari. Dar poate stie cineva care e totusi diferenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti sa-i pui niste spacere (distantiere+suruburi mai lungi) - sa stea janta mai in afara ? Sau diametrul jentii e prea mic si atinge etrierul ?

Eu stiam ca la discuri de 302 mm trebuie schimbati si etrierii - dar poate ma insel.

Pune si tu o poza - daca poti, ca-i mai explicita decit o suta de fraze.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marian niste discuri mai mici de frana ofera o franare mai proasta, nu cred ca merita sa te joci la frane. Iar in legatura cu jantele eu am gastit pe 18" pt Volvo cu 440RON bucata, pe 16" cu siguranta sunt mai ieftine. Vezi www.vanzarianvelope.ro, ce nu este in lista poti da mail si primesti un catalog de jante Volvo replica, foarte frumoase de altfel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este diametrul jantei pe interior.

Dupa lungi cautari pe net m-am lamurit :D

La ambele variante (280 si 302 mm) etrierele si placutele sunt identice ,difera doar suportii etrirelor. Pentru discurile de 302 acestia scot etrierele mai departe de centrul rotii.

Acum vreau sa fac o propunere:

Schimb discuri de 302 (noi) + suportii etrierelor   cu discuri de 280 (sa fie cat de cat bune)+suportii etrierelor pentru aceasta varianta. Poate fi considerat un upgrade f. bun la franele fata! Oricum jantele trebuiau sa vina f . bine si pe varianta de 302 (sunt de 16") dar sunt mai "grosolane" la interior. Jantele originale de T5 vin perfect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu si faptul ca niste discuri mai mici ofera o franare mai proasta dar momentan vreau neaparat  sa pun jantele cromate pe masina. Pe 18 nici nu ma gandesc  ,la drumurile noastre.....valeu. Am si un set de jante pe 17 cu cauciucuri noi dar nu sunt multumit deloc de confort. Scutura rau de tot ... nu mai vb. de gropi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma mir foarte tare..atat eu si Matrixx am schimbat jantele de pe 15 la 16 fara nicio complicatie.... :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tommytza.... voi aveti discuri de 280 mm (diametru) pe fata  ,compatibile cu jantele de 15 .Normal ca jantele de 16 vin fara probleme.

Eu am discuri de 302 compatibile cu jante de minim 16" . Teoretic jantele noi pe care le-am luat trebuiau sa vina perfect dar ating f. putin in etrier. Jantele originale de S70 T5 sunt pe 16".

Singura solutie ca sa nu am probleme cu noile jante este sa-i pun discuri de 280 .Pentru asta imi trebuiesc suportii etrierelor fata de pe un 850/S70 care vine din fabrica cu discurile astea.In rest etrierele si placutele sunt identice la ambele variante. Poate ma ajuta careva dintre voi sa gasesc suportii. MULTUMESC!

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D S-a rezolvat . Cu o mica investitie in plus mi-am montat niste jante superbe ,cromate.

jantazy0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
:male: sa le invarti sanatos, sunt foarte frumoase.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0