LucAndrei

In ianuarie vom vedea noua generatie de S60...

16 posts in this topic

...la "Detroit international motor show".

Extras din newsletter VOLVO.

"Volvo Cars has engaged world-famous Swedish glassworks Orrefors in the work with the company's next concept car, which will be a first taste of the next-generation Volvo S60. The joint creation, a floating centre stack of hand-made Orrefors crystal, will be shown for the first time at the Detroit international motor show in January 2009.

In the concept car, the graceful, crystal-clear centre stack forms a gentle, calm wave from the instrument panel all the way to the rear seat backrest.

"It almost looks like a waterfall from the instrument panel, flowing through the centre of the car," says Volvo Cars design director Steve Mattin.

"

Aici link-ul catre newsletter :

https://www.media.volvocars.com/go/66381e5c-9e1e-4c63-9d97-48baeff60dea.aspx

...si o poza cu noua consola centrala :

[attachthumb=#1]

post-1526-12877851796093_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate, nimic  :(.

asta e tot ce am primit pe e-mail.

Oricat am cautat, nada. Eu chiar auzisem ca au sistat producerea lui... :'(....bine ca nu-i asa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

consola de cristal...pentru serii limitate de contul in banca.

se gindesc ca apar noi milionari ?

daca pe s60 pun asa ceva, pe s80 ce s-or gindi sa puna ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vedem peste 2 ani!  Intai sa le vanda pe astea si urmeaza s80! N-ai inteles ca sunt alegeri si la ei si deci vor apare alti milionari... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Superba consola aia.

"O noua varianta break V50 va fi propusa la un an distanta de berlina, iar Volvo va lasa deliberat “de izbeliste†familia lui S40 astfel incat clientii sa fie constransi a-si indrepta atentia catre noul S60."

Sursa: www.auto.ro

Sa vad daca am inteles: cei de la auto.ro au incurcat actuala generatie de V50 cu viitoarea generatie V70? Si cum vine asta, ca cei de la Volvo vor incerca sa promoveze S60 pe "spatele" lui S40? Va fi diferenta destul de mare de pret (de fapt de multe lucruri va fi diferenta). Sincer nu vad cum vor reusi.  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Laudabile intentiile... Sa vedem si ce calitate va fi.  ;)

Inainte de Ford, se studia in medie cam 8 ani la lansarea unui nou model. S60 nu e un nou model... sa vedem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Two of the polished crystal sections that support the centre stack in the Volvo S60 Concept car

sursa:car magazine

post-611-12877851907271_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre concept car si masina de serie e o cale fffffff lunga. Atat de lunga ca nimeni nu o parcurge!

PS: fffff se traduce la alegere "foarte" sau sau "fooking"  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari!

Interiorul arata misto. Cu siguranta ca la momentul produceriii viitorului S60 se va renunta la aceste bling blinguri fara valoare alta decat sa ne gadile pe retina la primul contact cu masina. Dupa cum am banuit, interiorul e inspirat masiv dupa cel de la Xc60 si e bine asa. Sa vedem exteriorul. Singura mea frica, e sa nu il faca pe noul S60 mai scurt si mai ingust pentru ca ar fi o catastrofa (din punctul de vedere al acestui umil fan). Toate masinile cresc in dimensiuni, de la toti producatorii, Volvo ramane la aceleasi dimensiuni. E ok si daca ramane la dimensiunile actuale ale S60-ului, dar am citit pe net cum ca ei (oficialii Volvo) doresc cu acest nou model de S60 sa combine S60 si S40. ....Sper ca nu!!!....

Respecte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intre concept car si masina de serie e o cale fffffff lunga. Atat de lunga ca nimeni nu o parcurge!

Foarte bine spus.

Vedeti pozele de la xc60 de prin saloane si vedeti ce e in realitate... Un xc90 mai mic cu interior aproape de s80 si cu motorizare de s60.

Nu ma mai astept la cine stie ce...decat daca bmw cumpara volvo :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vedeti pozele de la xc60 de prin saloane si vedeti ce e in realitate... Un xc90 mai mic cu interior aproape de s80 si cu motorizare de s60.

roskat, permite-mi sa te contrazic oleaca....cel putin intre asemanarea lui xc60 cu xc90....sunt TOTALMENTE diferite ca design exterior. Imi pare rau, dar nu poti, in nici un caz, sa zici ca xc60-ul e un xc90 mai mic....crede-ma, ca in cazul ala nu mi-as mai fi luat xc60. Oricat de mult tin la marca asta, xc90-ul NU imi place deloc!

Cat despre interior, referitor strict la consola centrala, uitandu-ma acum mai cu atentie, in afara de partea de comanda (asezarea butoanelor), iarasi pot sa te contrazic. sunt un pic diferite. Nu in totalitate, ar fi chiar aiurea ca fiecare masina de la volvo sa fie o alta masina, ci doar atat cat sa existe diferente. Uitate la oricare alt producator de masini si-mi vei da dreptate. Construirea unei alte masini, complet diferite de celelalte masini din gama, presupune costuri enorme si un timp indelungat de cercetare si dezvoltare.

La fel si cu motorizarea, cate motoare crezi ca ar trebui sa produca Volvo???

Cu siguranta sunt subiectiv, dar te iei de xc60.....te iei de mine!!!!!  :machinegun:  ;D

In rest, sunt de acord cu tot ce s-a scris aici : intre o masina "concept-car" prezentata la un show auto si ce va iesi in final pe poarta fabricii este o distanta enorma, dar e logic sa fie asa! Si pt ca tot fu vorba de xc60, vedeti consola centrala a lui prezentata la show (parca cel de la geneva) si ce a iesit intr-un final.

   

Sa fim totusi seriosi, masinile prezentate la show-rile auto sunt niste chestii SF...

Share this post


Link to post
Share on other sites

roskat, permite-mi sa te contrazic oleaca....cel putin intre asemanarea lui xc60 cu xc90....sunt TOTALMENTE diferite ca design exterior. Imi pare rau, dar nu poti, in nici un caz, sa zici ca xc60-ul e un xc90 mai mic....crede-ma, ca in cazul ala nu mi-as mai fi luat xc60. Oricat de mult tin la marca asta, xc90-ul NU imi place deloc!

Cat despre interior, referitor strict la consola centrala, uitandu-ma acum mai cu atentie, in afara de partea de comanda (asezarea butoanelor), iarasi pot sa te contrazic. sunt un pic diferite. Nu in totalitate, ar fi chiar aiurea ca fiecare masina de la volvo sa fie o alta masina, ci doar atat cat sa existe diferente. Uitate la oricare alt producator de masini si-mi vei da dreptate. Construirea unei alte masini, complet diferite de celelalte masini din gama, presupune costuri enorme si un timp indelungat de cercetare si dezvoltare.

La fel si cu motorizarea, cate motoare crezi ca ar trebui sa produca Volvo???

Cu siguranta sunt subiectiv, dar te iei de xc60.....te iei de mine!!!!!  :machinegun:  ;D

In rest, sunt de acord cu tot ce s-a scris aici : intre o masina "concept-car" prezentata la un show auto si ce va iesi in final pe poarta fabricii este o distanta enorma, dar e logic sa fie asa! Si pt ca tot fu vorba de xc60, vedeti consola centrala a lui prezentata la show (parca cel de la geneva) si ce a iesit intr-un final.

Sa fim totusi seriosi, masinile prezentate la show-rile auto sunt niste chestii SF...

XC60 e un XC90 mai mic si ma refer stric la caroserie. Normal ca n-are cum sa aibe aceleasi linii ca xc90 si sa difere doar dimensiunile, dar eu asa il vad.

Legat de motorizare...puteau sau aibe mai multe motorizari cum au alte marci (mercedes, bmw)

Normal ca sunt subiectiv...doar e parerea mea.

Per total imi place foarte mult xc60 dar toate volvo astea mai noi au consola aia ciudata tare, volanul tot ala...plm is mofturi dar detaliile fac diferenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

roskat-ule, am spus ca EU sunt subiectiv in legatura cu XC60-ul ;).....

deja am intrat in off-topic ...s-o lasam asa..e dreptul fiecaruia la o opinie si respect asta...dar nu mai zice ca-i xc90, ca ma apuca dracii si inca nici n-am apucat s-o conduc macar!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

roskat-ule, am spus ca EU sunt subiectiv in legatura cu XC60-ul ;).....

deja am intrat in off-topic ...s-o lasam asa..e dreptul fiecaruia la o opinie si respect asta...dar nu mai zice ca-i xc90, ca ma apuca dracii si inca nici n-am apucat s-o conduc macar!!!

Fiecare dintre noi e subiectiv cand posteaza pe forum.

Normal ca nu e xc90. E xc60, doar ca seamana cu xc90  :D :D :D

glumesc...destul offtopic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now