Sign in to follow this  
Followers 0
volvo

intrebare pentru toti cei care au S 60 2,4 motorina din 2002-2005

10 posts in this topic

Va rog tare mult sa ma ajutati.

Zilele trecute am terminat de facut RAR-ul la masina.

Pe cartea de identitate mi-au trecut ca masina este Euro 3 si ca are emisiile de 166 g/km CO2.

Masina e fabricatie  septembrie 2004, insa pe carte a iesit 2005.

Are o putere de 120 Kw (deci 163 CP), motor D5244T  si 5 trepte.

Mi-au spus ca nu are filtru de particule.

Problema e ca eu ma asteptam sa fie EURO 4  sau macar sa aiba filtru de particule. De aceea, va rog tare mult, sa-mi spuneti daca voi aveti aceleasi caracteristici la masina (Euro 3, 166g CO2, 120 kw, 5 terepte, motor D5244T  fara filtru particule).

Va rog sa ma ajutati pentru ca as vreaq sa merg sa platesc taxa de inmatriculare si vreau sa fiu sigur ca nu platesc in plus.

Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate e considerat Euro 3 de catre RAR, motorul tau l-am gasit si in lista cu motoare Euro 3 de la RAR.

Mai asteapta si alte raspunsuri

Liste_euro3.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate nu ai de ales decat sa platesti taxa si sa speri ca o vor scoate si iti vei recupera banii.

aceeasi problema si in cazul meu, dar avand in  vedere ca RAR-ul are propriile-i legi, fiind stat in stat, suntem la mana lor. asa ca trebuie sa ne multumim cu E3.

Am adus la inceputul lunii un Mondeo din 2004 , pe brief scria EURO 4 , iar rar-ul l-a incadrat la E3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina e in regula, fa contestatie si va fi facut un test separat de poluare. Poate trece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uita-te pe actele din Germania. Care e codul de motor? Daca e D5244T e intr-adevar E3. Din cate stiu eu insa incepand cu modelul 2005 (adica iulie 2004) s-a trecut la E4. Poate ma insel, dar oricum merita sa mai sapi ca e pacat sa le dai la smenari bani in plus. In privinta filtrului de particule nu pot sa ma pronunt, dar poti sa ceri istoricul de la Volvo. Acolo e mentionat daca masina are sau nu FP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este Euro 3 si nu ai filtru de particule. Filtrul de particule a facut "trecerea" la Euro 4, deci din 2006 incepand.

Eu am aceleasi caracteristici doar ca emisii mai mari pt ca e geartronic (204g CO2 mi-au trecut cei de la RAR in acte )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai buna varianta este sa iti iei nr rosii timp de 2 luni si sa speri ca se va scoate taxa.Doar vin alegerile. ideea ca daca dai bani la stat foarte greu ii iei inapoi

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar voi ati mai auzit ceva de taxa?

ca de cand cu salariile profesorilor, numai asta se discuta la stiri....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0