Sign in to follow this  
Followers 0
Guest flo75

help- probleme frane V40

4 posts in this topic

  Salutare volvisti! ...am citit totul despre problemele voastre la sectiunea S40/V40 dar nu am gasit nimic asemanator cu problema mea:  :(

  - am probleme la sistemul de franare..si mai exact ,,pedala frana tare''.Oricat apas pedala nu reusesc sa blochez rotile, nu reusesc sa activez ABS-ul, e chiar stresant si periculos(mai ales in traficul de azi).

  - am verificat intai pe tester, totul e ok...Meseriasul cu testerul a zis sa verific partea mecanica.

  - atza la mecanicul meu..., acesta are un un S40 si prin metoda comparatiei(extras furtunul cu duza din pompa frana, pe rand la fiecare masina, a constatat diferenta de absortie) diagnosticul a fost cam nasol:pompa vacuum ''dusa'' sau ''partial dusa'' ...oricum nu mai e eficienta.

  - este vorba de : pompa vacuum marca Pierburg, cod: 8200072985 folosita si pe Renault Kangoo

  - poate careva sa ma sfatuiasca ce sa fac?

  - oare chiar pompa sa fie ? :( , o metoda de verificare mai exacta nu este? (exclus service Volvo Oradea, nu prea ''le au''  :-\)

  - o pompa noua este vreo 700 Ron, si nu prea as da banii degeaba, sa ma chinui sa o vand apoi ...cum au patzit si altii...

  - merita sa iau una second hand?

  - am citit pe net ca o parte din Volvo-uri v40/s40 au fost chemate in service tocmai pentru problema aceasta!

 

  Multumesc...astept pareri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

o mica intrebare-ca sa fie mai clar pentru cei care iti vor da un raspuns la problema ta:

ai incercat sa franezi tare si pe o suprafata uda-cu nisip-alunecoasa,etc ? Pe uscat si pe asfalt bun nu prea intra ABS-ul, decit foarte greu. Acum e toamna si ai de unde sa alegi (prin probe) aceste suprafete alunecoase-sa vezi daca intra ABS-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da...la suprafete mai putin aderente ''lucreaza'' ABS-ul...e OK, dar comparativ cu alte autoturisme frana nu este eficienta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca e o problema generala si eu am observat cam aceeasi problema

la al meu volvo cand franez mai in forta are tendinta sa nu franeze si sa trepideze pedala de frana, abia dupa ce franez mai tare incepe sa se nfiga botu n asfalt chestie care poate parea unpic nesigur dar totusi cum spuneam cred ca e problema generala tine putin de acomodare si de incredere!...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0