Guest dbaciu58

Amortizoare

23 posts in this topic

As dori sa schimb amortizoarele spate. Se schimba numai Amortizoarele sau si alte garnituri. As dori sa pun to Sport, cum le am si pe aceastea de pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cam in acceasi situatie sunt si eu...tot amortizoarele pe spate trebuie sa le schim..dar nu stiu daca mai sunt si ceva bucsi pe acolo sau flanse(am un v40 din 2000).daca stie careva si cat costa manopera de inlocuire a amortizoarelor...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei se schimba si flansa amortizor. Luati in calcul si asta la estimarea lucrarii, costa si alea destul de multicel.

Manopera pentru schimbarea amortizoarelor, nu este f mare. Sunt firme care ofera montajul gratuit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca s-au dus amortizoarele mai mult ca sigur trebuiesc schimbate si flansele care costa destul de mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu din cate stiu pe spate nu sunt flanse la v40...sau poate ma insel...am vazut ca sunt decat doar niste bucse de cauciuc cilindrice...sa ma corecteze daca stie cneva ca sunt si flanse pe spate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e normal sa nu fie flanse si pe spate, ca, din cate stiu eu :) , flansele alea sunt elemente ale sistemului de directie, ajuta tot ansamblul fuzeta-amortizor sa se roteasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D chestia asta nu o stiam

mai am o chestie...suna cam aiurea dar ma gandeam ca scrie pe undeva...cum aflu ce nivel de echipare am pe masina?suspensie standard,sport?

Share this post


Link to post
Share on other sites

EXISTA flanse pe spate la S/V40 ... Echiparea o afli dupa seria de pe amortizor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight cumva astea sunt flansele?[attach=#]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, ASTEA sunt flansele :

[attach=1]

post-7-12877851956268_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am schimbat acuma 2 saptamani amortizoarele pe spate marca Blisten cumparate de pe volvo parts vreo 100 de euro amandoua plus transport vreo 40 parca  si ma costat sa le montez 56 de euro o stat destul timp trebuie scoasa tapiteria din spate tot demondat acolo la V40 cel putin si merg perfect .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai schimbat si bucsele?ca nu stiu cam la ce pret sunt si astea...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce nu le reconditionezi?

sunt ca noi, se schimba semering, orice tine de amortizor. omul il desface complete, daca e nevoie iti face si alta tija, iti baga ulei nou si tot ce trebuie.

iti mai da si garantie 100,000km.

omu e din Buc.

hmmm...cam mult cu garantia asta....nu cred ca ofera nimeni 100000 de km garantie la niste amortizoare reconditionate....deja garantie este fictiva..pt ca 100000 in faci in stilul meu de mers in 10 ani :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

il stiu si eu pe tipul care reconditioneaza amortizoare undeva prin drumul taberei-militari

le face binisor dar nu mai au calitatile de fabrica...

ca tot veni vorba tb sa schimb si eu un amortizor spate...am nivomat

la volvo turisme ajunge aproape 800e >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un coleg de servici i le-a reconditionat si dupa 6 luni s-au stricat iar, asa ca si-a luat unele noi. Ori i-a lucrat prost, ori chiar trebuiau schimbate ;D asa ca e cu dus si intors, mai bine noi sincer...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca au uzura in ax (tija)nu mai merg reconditionete...nu mai tin

sau sa nu aibe tija stramba sau lovita

bineinteles ca merita noi ...daca ai baini :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat pe spate amortizoare sh, aduse din Suedia.

Merg de 1 zi cu ele si pana acum ma felicit de alegere.

La cati bani am dat pe ele, nu ma astept sa tina mai mult de 6 luni... dar nici nu am nevoie de mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa schimb flansele la amortizoarele spate. Dar nu prea stiu ce sa schimb exact, de aceea vreau sa cer un sfat.

Eu m-am gantit sa schimb piesele cu nr.: 6,7 si 11. Flansa in sine(nr. 9) nu cred ca ar fi necesar sa o schimb....zic eu.

post-824-0-70479200-1324569601_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Leonidas nu stiu cum o fi la modelul tau,dar am impresia ca se schimba doar piesa nr 11(fiind un rulment).

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine e exact ca in poza, din ce am vazut pe net, 11 e un fel bucsa iar 7 si 6 sunt tot bucsi.

Poate ne lamureste cineva care a umblat la ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa mi ofere si mie cineva un sfat,in ceea ce tine de amortizoare?Am nevoie de 2 bucati pentru puntea spate si nu prea stiu ce sa aleg.

Am gasit Monroe si Bilstein pe gaz.Ce sa iau`?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista amortizor numai pe gaz!

cat despre producator, personal as alege Bilstein, dintre cei doi producatori alesi de tine.

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel si eu!

Din cate stiu, pentru v40 pe spate cel putin toate amortizoarele sunt cu gaz... poate gresec:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now