Victor

Stanga raceste, dreapta baga caldura. Ce naiba are?

99 posts in this topic

Buna seara! Midnight Caller, eu am o problema asemanatoare, pe partea soferului vara cand merge clima abia baga aer rece, dar pe partea dreapta raceste foarte bine. De stiut ca la mine nu baga aer cald in loc de rece si viceversa. Aici tot recalibrare sau realinierea clapetelor trebuie facut? Si daca da, cam cat m-ar ajunge treaba asta. In vreo 2 saptamani vin la bucuresti la un concurs cu niste copii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi caraie motorasul de la ventilator...cand il dau la turatie mica. Eu sunt de vina...i-am dat cu prostie de wd40 deoarece n-am avut altceva. Cum vine cadura il dau jos si ii dau "in cap" cu ceva mai vascos.

Nu faci nimic cu ceva mai vâscos, trebuie să-l dai cu ce trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Flaviuss,incercam o recalibrare . Merge,bine.nu merge,pleci cu banii in buzunar. De pierdut nu ai ce pierde.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine Midnight Caller, inainte sa vin la Bucuresti o sa te anunt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calibrare se poate face şi cu altceva, nu doar cu DiCE-ul. Nu e nevoie să mergi până la Bucureşti doar pentru aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca Flavius vine la Bucuresti cu un grup de copii, dupa cum a zis :) Nicidecum SPECIAL la mine pentru recalibrare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioi, mă, da, n-am observat, scuze! Credeam că vrea să bată drumul Reşiţa-Bucureşti doar pentru o calibrare a CCM-ului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Bucuresti vin la un concurs, si cu ocazia asta incerc sa-mi rezolv si eu problema asta. Special pentru asta iti dai seama ca nu e prea convenabil. In Resita oricum nu face nimeni treaba asta, ar fi trebuit sa merg in Timisoara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu sunt afara peste 17C nu recomand calibrarea CCM-ului. Chiar sunt probleme daca este frig afara si se face calibrare la CCM.

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

10x de sfat G ! Din cate am inteles o sa fie cald peste 2 sapt, speram sa nu fie probleme :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce probleme, mai exact? Eu am făcut-o în plină iarnă, dar nu afară, însă nu ştiu câte grade erau în garaj, să mă aştept la ceva sinistru? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se intampla sa incurce mai rau cald/rece sau pur si simplu sa nu mai mearga motorasele .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bine venit sfatul acesta Bogdan G. Sper sa prind vreme buna, sa rezolv si eu problema asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este sa nu fie temperaturi extreme, adica sub 10C si peste 40C. Oricum se incalzeste vremea in Bucuresti asa ca ai toate sansele sa nu fie probleme .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am dat eu o calibrare la xc90...si erau -10 grade C. O sa ii mai dau o calibrare cand se mai incalzeste....desi acum merge bine incalzirea.

ps: Cam tarziu (pt mine) cu sfatul G !!

ps2: Ce se intampla de obicei daca ii dam calibrare la temperaturi extreme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se intampla sa incurce mai rau cald/rece sau pur si simplu sa nu mai mearga motorasele .

Cam asta a spus ca se intampla ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca am avut....NOROC!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, in sfarsit azi i-am dat de cap la problema care o aveam, dupa ce am desfacut tot bordul si scos afara plansa de bord. Maine o sa revin si cu poze sa se observe ce si cum. Seara buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, in sfarsit azi i-am dat de cap la problema care o aveam, dupa ce am desfacut tot bordul si scos afara plansa de bord. Maine o sa revin si cu poze sa se observe ce si cum. Seara buna.

salut, pana la poze zii si tu care era problema si binenteles rezolvarea lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zack, nu este sfatul meu, scrie bolduit in VIDA acest lucru .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare nionut76, raspunsul la intrebarea ta il gasesti in postul #51 din pagina anterioara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rezolvarea a fost deschiderea clapetei de culoare galbena(se oberva in poze), treaba asta am facut-o manual, pentru ca am gasit rupta o parghie(nu stiu exact cum sa o numesc) din exterior care comanda inchiderea si deschiderea clapetei respective. In poze o sa vedeti mai exact despre ce este vorba.post-3644-0-79042200-1367358804_thumb.jp

post-3644-0-92734100-1367359316_thumb.jppost-3644-0-87130500-1367359369_thumb.jppost-3644-0-21005300-1367359444_thumb.jppost-3644-0-30252800-1367359487_thumb.jppost-3644-0-35072100-1367359545_thumb.jppost-3644-0-07890200-1367359590_thumb.jppost-3644-0-40577600-1367359655_thumb.jppost-3644-0-10982000-1367359697_thumb.jppost-3644-0-28140400-1367359757_thumb.jppost-3644-0-74914600-1367359811_thumb.jppost-3644-0-41674000-1367359877_thumb.jp

post-3644-0-26266900-1367359246_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acea parghie a fost si la mine ,eu am rupt-o cand am schimbat radiatorul .Sintomele au fost aceleasi numai ca nu am dat plansa de bord jos pentru a face montajul.

Edited by Salman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now