Victor

Stanga raceste, dreapta baga caldura. Ce naiba are?

99 posts in this topic

Daca esti din Bucuresti treci pe la mine sa facem o recalibrare la motorasele de clima... poate se rezolva asa.

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu sunt din bucuresti :(

cum pot sa le recalibrez ca poate le fac eu

Edited by ClauVolvo460

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu VIDA + DiCE

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu sunt din bucuresti :(

cum pot sa le recalibrez ca poate le fac eu

Sa nu te apuci sa mergi la orice "baieti" de prin service-uri cu alte scule decat Volvo DICE ca o sa te trezesti cu alte combinatii de "stanga rece dreapta cald sus inghet", iti spun din experienta :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine a fost la fel.S au blocat flapsurile pe stanga pe super cald(si vara)...nu mai puteam tine mana pe volan si pe dreapta era rece.In 10 sec cu vida dice pe tester (calibrare) s-a rezolvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu ce e vida+dice.mai putea lamuri?se poate repara si in fata blocului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu ce e vida+dice.mai putea lamuri?se poate repara si in fata blocului?

DICE este "scula", interfata speciala Volvo pentru diagnoza.

VIDA este soft-ul Volvo care lucreaza in concordanta cu DICE.

se poate repara si in fata blocului?

Nu vreau sa par rau, dar electronica la masinile astea nu se repara in fata blocului ! Nu, nu ai ce repara in fata blocului !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am inteles mersi.am o perioana mai proasta cu banii si daia am intrebat daca pot sa o fac in fata blocului

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ai ce repara...si da se poate face in fata blocului...daca ai scula+softul(care nu i extrem de scumpa:200-300E).cum am zis dureaza 30sec tot.

Poate sunt in pitesti careva...sau faci un drum pan la bucale

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

am cautat in pitesti si nu are nimeni de volvo ca sunt foarte putine.in pitesti nu e nici reprezentanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

E chiar atat de greu sa faci 100km pana la Bucuresti ? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am revenit cu aceas problema cu caldura

iara a inceput sa nu imi mai bage caldura pe parta stanga rece dreapta cald

m-am jucat la temperatura la ventilator la circularea aerului am scos cheia din contact nimic,faza tare este ca nu imi merge nici AC-ul,iar caldura imi baga pe amandoua partile doar daca e motorul oprit si contactul pus atata

e de la soft sau de la motorasele care deschid clapeta intre cald si rece?

si cam cat m-ar duce toata treaba daca as veni pana la capitala sa o resoftez la careva care poate sa o faca

acuma veni de la Craiova si pana acasa la Mioveni sunt 140 km si mai era oleaca sa imi cada unghiile de la picioare de frig si trebuia sa las ventilatorul dat drumul oleaca ca mi se abureau geamurile

HELLLPPPP ca vine iarna si e ca si cum as merge cu decapotabila iarna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum iti baga frig daca nu ti merge AC-ul.Daca nu ti ar fi mers clima ar fi bagat aerul de afara,deci nu are cum sa ti pice unghiile.Prima data trebuie refacuta recalibrarea la flapsuri care dureaza 30sec.si dupa ce pui testerul se vor vedea si alte probleme daca mai sunt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este nimic de resoftat, trebuie vazut ce erori ai pe clima (CCM) iar daca nu ai vreun flaps ars merge calibrat, daca ai un flaps ars trebuie inlocuit dupa care calibrat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdane: deci bordul dat jos?+ inlocuit? manopera te omoara acolo cred

Share this post


Link to post
Share on other sites

baga frigul de afara.aerul in masina e oleaca mai rece ca afara ca il mai ventileaza ventilatorul

daca ma duce o carca de banii o vand nu sunt genul sa bag o carca de banii in ea

vreau sa stiu cam cat m-ar costa tosta afacerea recalibrarea sau inlocuirea flapsului

in total = ?? (daca e peste 600 lei o las balta) scriu mare pe luneta DE VANZARE

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi recalibrarea din soft cred ca mai mult de 50lei+ inca vro 50lei poate resetarea altor erori.asta pt inceput.daca sunt alte probleme este in fc de mecanic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recalibrarea te costa cum a zis si thor intre 50 si 100 de lei, in functie de "diagnozator". Inlocuirea te costa 600 de lei doar motorasul (daca nu chiar mai mult - daca-l iei nou) + manopera (ca e de stat cu cracii'n sus).

Share this post


Link to post
Share on other sites

acu poate daca dai o bere ti se face si gratis resetarea aia de flapsuri...30sec=berea :D.

depinde de fiecare

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua.

Daca ai nevoie de motoras,am eu unul.L-am cumparat anul trecut de la colegii de pe forum,

ca asa mi-a spus meseriasul ca e dus, dar de fapt nu aveam freon destul. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

motorasul merge ca se aude cand schimb temperatura sau are mai multe motorase?nu stiu

dar ar fi numai atata cum ati zic voi e ok :smile: dar acuma ramane sa vin la bucuresti la careva care se pricepe dintre voi

azi am vazut ca mi-a facut oleaca pana a ajuns temperatura la normal si acuma vad ca merge.

Nici nu prea ma indur de ea sa o vand ca merge super chiar daca a fost de politie pe italia si are 161.500km la bord(cea ce nu cred) :excl:

Aaa si mai nou.in timp se mergeam azi prin oras sa oprit cd-ul dintr-o din cantat si pe ecran imi scriea error "nu stiu cum"ca e in italiana nu imi mai scoate nici cd-ul afara :crybaby:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai manopera de inlocuire motoras sare de 100e, asa ca poti pune anunt de pe acum .

La mine costa 100 lei diagnosticatu, la Alex e mai ieftin, mai bine mergi la el .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am patit in weekend sa-mi bage pe partea soferului cald si pe partea pasagerului rece. Acum vad ca si-a revenit. Probabil a vrut sa ma trezeasca masina din bautura (eu stateam pe partea dreapta....prietena conducea).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred că vroia să o înfierbinte pe pretenă... ;D

Nu-ţi cârâie motoraşele de temperatură la capăt de cursă (când pui încălzirea la maxim, peste 27oC sau cât o fi, pe liniuţa roşie)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi caraie motorasul de la ventilator...cand il dau la turatie mica. Eu sunt de vina...i-am dat cu prostie de wd40 deoarece n-am avut altceva. Cum vine cadura il dau jos si ii dau "in cap" cu ceva mai vascos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now