Sign in to follow this  
Followers 0
Roberto

Problema ciudata cu sistemul audio

6 posts in this topic

Va scriu de pe telefon din parcare, si stand in masina atatea ore normal ca am dat drumul la muzica, radio si cd, si am descoperit o problema foarte ciudata, nu imi merg toate difuzoarele cum trebuie, parca se infunda cumva, cand lucreaza partea dreapta fata inalte, cand se infunda doar bass-ul, cand merge doar stanga fata, sau inalte spate etc total aleator si ff urat, de ex cand se infunda bassul sau chiar toata partea dreapta dau unpic volum mai tare, doar putin si se desfunda nu stiu exact cum sa explic, scriu de pe telefon, cand ajung acasa o sa detaliez

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, sistemul e cel High Performance, mi-a mai atras atentia odata un pasager ca boxele din spate se "infunda", dar crezusem ca e de la receptia radio, dar ieri am avut destul timp sa ascult si sa investighez si se pare ca face si la redarea unui CD.

Ce am mai observat e ca se intampla ff des la volume mici, la volume mari unde bass-ul este destul de puternic, de ex pe la 40% - 50% din Volum nu prea mai face, pe langa asta am observat ca daca lovesc putin gratarul boxei cand ea e infundata si isi revine.Avand in vedere ca la soc isi revine am putea zice ca ar fi desprinse firele sau contact imperfect, dar asta nu explica de ce si partea dreapta si spatele fac nazuri, sau cumva sa zicem ca sunt desprinse firele la boxa din usa soferului iar cand se infunda intra firele in scurt si poate cauza redarea defectuoasa si a celorlalte ? Un fel de protectie a cd-player-ului ?

Sugestii ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ajungi cumva pe la Cluj te rezolva un amic al meu. Are atelier pt audio shi numai cu asha ceva se ocupa.

Ma gandesc ca ar putea fi ceva pana de contact.

Din reglaje teai uitat? Incearca sa reduci din bass si sa ridici volumul.

Vezi shi la egalizatoare.

Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrele de pe boxa sunt desprinse, desfaci fata de usa, scoti boxa de bass afara si o sa vezi pe spate niste filtre, sunt legate undeva langa bornele de alimentare a boxei, pot arata ca o placuta sau ca o bobina( ceva rotund). Verifica legaturile dintre borne si filtre.

De asemenea verifica si celelalte boxe, daca la soc mecanic fac la fel si pe spate, asta ca sa nu desfaci alta boxa.

Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok ms mult de sugestii, o sa vad cand ma apuc de ele, o sa incep cu boxa din usa soferului ca aia se infunda cel mai des.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0