Guest Emil

Ce motorizare?

16 posts in this topic

  Motorul de 2,4 de pe Volvo s60d5 din 2001 de 163 cp... e motor Renault, Renault modificat de Volvo sau motor creat de Volvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul meu de vedere, rascolind un pic net-ul, blocul este Volvo. Pana acum cativa ani Volvo nu a facut motoare diesel performante, dar au reusit sa ajunga, in scurt timp, la statutul de clasa superioara in ceea ce priveste alimentatia pe motorina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am citit intr-o revista din italia ca este primul motor facut de volvo,avind la baza motorul de 2,4 benzina (blocul maotor din aluminiu),cu modificarile necesare evident

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este motor dezvoltat de Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este primul motor diesel dezvoltat integral de Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un s60 din 2007 , motor 2.4d cu 136cp.acesta am inteles ca e fara turbina?pot pune turbina?si cat m-ar ajunge?la volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

ARE turbina modelul tau !!! Nu mai exista modele de masini diesel fara turbina, poate doar batrana Dacie papuc care la 1900cmc avea 60 de cai ! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc , dar totusi de ce are doar 130 cp pe 2.4d pe langa cele de 165 si 186?

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci contra unei sume modice te poti duce la reprezentanta si ti schimba softul pompei de injectie motorina si vei avea 163 cai ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha , merci.si vor face acelasi lucru ca si cei cu chip tunning?ceva efecte negative?

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha , merci.si vor face acelasi lucru ca si cei cu chip tunning?ceva efecte negative?

Avand in vedere ca sunt aceleasi motoare,doar cu o mica modificare software,iar cele de 163 sau 185 functioneaza bine mersi,nu cred ca ar avea vreun efect negativ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate mi au spus cei de la reprezentata nu ar avea efecte secundare din moment ce se face in service volvo .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alo lume, D5 nu este acelasi motor cu 2.4D, difera turbina si injectoarele, nu are treaba cu softul. Daca erau aceleasi motoare nu era diferenta la chiptuning, astfel 2.4D poate fii dus la 158CP iar D5ul poate fii dus la 193CP . Deci sunt motoare diferite .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Errrrrrr....naspa

de curiozitate:

1.se pot monta pe motorul de 126cp turbina si injectoarele de pe 163cp?Sau vorbesc prostii????

2.in cazul in care ajung sa schimb turbina si injectoarele,eventual si cu o modificare software....atunci putem spune ca se transforma intr-un D5 de 163cp????

Share this post


Link to post
Share on other sites

rrrrright!

Am obs de asemeni ca la cele de 126cp cuplul este distribuit pe o plaja mai mica...prin chiptuning se mareste si aceasta plaja?

LE:m-am uitat azi in VADIS si vad ca pompa de injectie are un singur cod pt toate motoarele.Deci posibil sa fie aceeasi?????

In legatura cu injectoarele intr-adevar sunt 3 coduri diferite...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now