Midnight Caller

NOUL S80 - V8 ENGINE, 311BHP

29 posts in this topic

S80 - Lungime  4851 mm

GS  -              4826 mm

9-5 -              4827

A6  -              4927 mm

A8  -              5062 mm

Seria 5 -         4841 mm

Seria 7 -         5072 mm

De-asta toate revistele incadreaza S80 cu GS, 9-5, Seria 5, A6 etc...

Nu se iau dupa cat de incapatoare e in spate fiecare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm, S80 in aceasi clasa cu Seria 7, Clasa S si A8.

Fals!

Clasele masinilor se stabilesc in functie de dimensiunile exterioare, iar conform acestui criteriu S80 concureaza cu SAAB 9-5, Clasa E, A8 si Lexus GS.

Off topic:

Pentru ca s-a facut referire la Clasa S, A8 si Seria 7, personal sunt de parere ca aceste masini nu isi au rostul pentru ca sunt prea mari. La fel de bine cum te simti intr-un Clasa S, la fel de bine te poti smti si intr-un Clasa E.

On:

Si..sa nu uitam ca Volvo a fost una din putinele firme care au produs limuzine adevarate, ma refer la cele lungi, ele fiind prezente in seria 200, 700 si 900 si chiar S80. Compania celor care au produs limuzine este mai mult decat selecta, Lincoln, Cadillac, Chrysler, Mercedes....asa ca sa ne mandrim si cu marimea masinilor noastre, este unul din punctele lor de atractie de mereu....desi au si altele..si altele.....si clasificarile sunt pana la urma foarte variate si nu spun foarte mult adesea...de cand a aparut masina principalul criteriu pentru care este cumparata este daca-ti place, ceva dincolo de clasificari si caracteristici tehnice...apropo de clasificari, am vazut ca Logan este prezentat in pliante drept "limuzina".... ;D....iar seria 7 desi are aceleasi dimensiuni cu seria 700 sa spunem. nu se compara spatiul interior, si chiar si la unele Mercedes-uri din seria S stai mai inghesuit decat in seria 700 sau 900 de la Volvo...un Maybach oferind cu adevarat un spatiu demn de invidiat... ::)....desi..prin epoci apuse au existat Cadillac-uri sedan (deci nu limuzinele...) de 6 m lungime...daca ne gandim la vechile Fleetwood-uri...  ::)

            S80 face parte din aceeasi clasa cu BMW serie 7 si Mercedes S Klasse, clasa Premium Large Car, au chiar aproximativ aceleasi dimensiuni, undeva pe la 5 m lungime si aproape 2 latime (cam 1.8..). Ceva mai lunga este varianta lunga de la seria 7 sau S Klasse. Si..sa nu uitam ca Volvo a fost una din putinele firme care au produs limuzine adevarate, ma refer la cele lungi, ele fiind prezente in seria 200, 700 si 900 si chiar S80. Compania celor care au produs limuzine este mai mult decat selecta, Lincoln, Cadillac, Chrysler, Mercedes....asa ca sa ne mandrim si cu marimea masinilor noastre, este unul din punctele lor de atractie de mereu....desi au si altele..si altele.....si clasificarile sunt pana la urma foarte variate si nu spun foarte mult adesea...de cand a aparut masina principalul criteriu pentru care este cumparata este daca-ti place, ceva dincolo de clasificari si caracteristici tehnice...apropo de clasificari, am vazut ca Logan este prezentat in pliante drept "limuzina".... ;D....iar seria 7 desi are aceleasi dimensiuni cu seria 700 sa spunem. nu se compara spatiul interior, si chiar si la unele Mercedes-uri din seria S stai mai inghesuit decat in seria 700 sau 900 de la Volvo...un Maybach oferind cu adevarat un spatiu demn de invidiat... ::)....desi..prin epoci apuse au existat Cadillac-uri sedan (deci nu limuzinele...) de 6 m lungime...daca ne gandim la vechile Fleetwood-uri...  ::)

Da, dar ai uitat sa amintesti de prima limuzina in adevaratul sens al cuvantului:Mercedes Pullman.Ia da un search pe net sa vezi la ce ma referi ;)

Off din nou (scuze va rog)

Loganul este catalogat ca masina de clasa mica in trei volume pentru ca in totalitate a fost proiectat dupa o masina de clasa mica (Clio), desi dimensiunile se apropie mult de clasa compacta. Este ceea ce se numeste clasa mica superioara. Exact la fel este si Octavia: practic este o masina de clasa compacta (tehnica de la Golf), teoretic este o masina din segmentul mediu, dar se considera a fi din clasa compacta superioara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu de Pullman, superba masina, a fost prima full servo, full hidraulica, geamuri hidraulice, scaune fata-spate hidraulice, usa portbagaj hidraulica... ;D...garda reglabila si alte chestii care erau un lux SF la timpul cand a aparut primul Mercedes Pullman. Denumirea este pastrata si in prezent pentru anumite variante highend de S Klasse care sunt ceva mai aparte protejate antitero in general si sunt mai inalte. Si apoi este Maybach pe care l-am vazut si eu de cateva ori si este o masina absolut remarcabila...demna urmasa a Maybach-urilor maresalilor germani.

Daca cei 135 mm care separa A6 de A8 sau cei 231 mm care separa seria 5 de 7 vi se par atat de importanti pentru a plasa S80 alaturi de A6 si seria 5...hmmmmm...Poate E Klasse e ceva mai spatios, e mai lataretz. Eu am mers si cu S Klasse ultimul model, 2008, VARIANTA LUNGA, care are 10 cm in plus, adek 5,1 m. In fata pot sa spun ca am avut cam acelasi spatiu ca in batranul meu Volvo 740, in spate era mai mult spatiu pentru ca era varianta lunga, dar sa nu uitam (si am insistat pe asta in mesaje anterioare) ca si seria 200, 700, 900 si S80 au avut mai multe variante de "lungi", le-am detaliat in mesaje anterioare. Nu degeaba americanii au bagat in aceeasi clasa S-ul, seria 7, A8 si S80...ca si confort si spatiu interior acolo isi au loc toate.

Pentru mine un VOLVO S90 ROYAL este visul, are peste 5 m de lux si mai ales de stil cu totul aparte pe care nu-l gasesti la BMW sau Mercedes care mi se par destul de anoste. Uitati-va mai sus la clipul de prezentare si spuneti ce-i puteti reprosa. Iar calitatea acelor Volvo de pana in 1999 cand i-a luat Ford a fost remarcabila, au fost mai solide ca Mercedes, iar tabla zincata face de ras vechile BMW si Mercedes pe care le putem vedea strapunse de rugina. Ford au distrus Volvo, au pastrat sigla dar au vandut la pretz de Volvo masini Ford. A fost o idee "geniala" de marketing prin care au distrus o firma legendara de masini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo nu concureaza cu nimeni , ca daca ar concura ar face lucru de rahat , ceilalti fac masini de concurenta si cand o cumperi si doamne feresti intra un bou in tine numai sare nici un airbag , aviz celor care au Audi ca dai 40.000 euro pe ea si nu sare nimic , daca doriti sa faceti un grad de comparatie vedeti ca pretul nu este concurent al unui Seria 7 care ala e 100.000 euro,S40 e competitiv cu A4 , S60 -A6 , S80 - A8 , C30 - A3 , sau la BMW S80 concureaza cu Seria 5 ca nu e asa de mare S80 sa fie cat Seria 7 . eu am vazut S80 pe viu si stiu cum e, e cat un Seria 5 . Dar eu nu fac grad de comparatie intre suedezi si nemtii , oricum volvo e lider in siguranta si sunt mai ieftine decat un bmw .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now